Co na obiad w piątek? Przepisy na dania rybne, wegetariańskie, wegańskie i zupy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Wege przysmaki od Jakubiaka
Wege przysmaki od JakubiakaDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Piątek to dla wielu osób dzień, w którym decydują się na tradycyjny post. Oznacza to, że nie spożywają wówczas mięsa innego niż ryba. Jeśli zastanawiasz się, co ugotować, zjeść w piątek na obiad, sprawdź nasze przepisy. Wśród nich znajdziesz propozycje dań rybnych, wegetariańskich, wegańskich i wiele innych.

Niejedzenie mięsa w piątek - skąd pochodzi i kogo dotyczy ten nakaz?

Powstrzymywanie się od spożywania posiłków to inaczej post. Sam post to jedna z form pokuty w tradycji chrześcijańskiej. Kościół katolicki wyznaczył dni, które stanowią pokutę dla wszystkich wiernych. To poszczególne piątki całego roku i okres Wielkiego Postu przed Wielkanocą.

Istnieją dwa rodzaje postu: post właściwy, czyli ograniczenie spożywanych pokarmów w Środę Popielcową i Wielki Piątek, który obowiązuje wszystkich wiernych między 18 a 59 rokiem życia oraz wstrzemięźliwość od mięsa w piątki. Ta z kolei obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 lat. W kulturze polskiej zachowała się tradycja wstrzemięźliwości również w Wigilię i w Wielką Sobotę. Jeśli więc zastanawiasz się, co przygotować na obiad w piątek, sprawdź nasze przepisy poniżej.

Co na obiad w piątek? Przepisy wegetariańskie i wegańskie

Co na obiad w piątek? Przepisy na dania z rybą

Co na obiad w piątek? Przepisy na zupy

Niemal każdą tradycyjną polską zupę można zrobić w wersji wegetariańskiej. Pomidorowa, ogórkowa, krupnik, grzybowa, a nawet kapuśniak czy żurek świetnie sprawdzą się również na bazie dobrego, intensywnego w przyprawy wywaru warzywnego; kiełbasę i boczek z kolei można zastąpić wędzonym tofu. Jeśli jednak szukasz innych smaków, czegoś mniej klasycznego, sprawdź listę naszych przepisów na zupy w sam raz na piątek.

To oczywiście nie wszystkie przepisy, jakie możemy zaproponować na obiad w piątek. Zbiory kuchni Dzień Dobry TVN codziennie wzbogacane są o kolejne pomysły i inspiracje - wytrawne, słodkie, tradycyjne i nietypowe, alternatywne, mięsne, wegańskie, bezglutenowe, polskie, z kuchni świata i wiele, wiele innych.

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Dreamer Company/Getty Images

Pozostałe wiadomości