Katowice

  Katowice

  Katowice wielu osobom w dalszym ciągu kojarzą się wyłącznie z kopalniami, kiepską jakością powietrza i legendarną halą widowiskowo-sportową Spodek. Nie wszyscy jednak wiedzą, że na przestrzeni lat miasto mocno się rozwinęło i obecnie Katowice kuszą dobrze rozwiniętą bazą hotelową i ciekawymi atrakcjami turystycznymi. Odwiedzenie tego rejonu Polski w szczególności można polecić osobom lubiącym zwiedzanie i aktywny wypoczynek.

  - Basia to była fajna, spokojna, grzeczna dziewczyna. Nie widziała niczego poza swoimi dziećmi. Kto by przypuszczał, że pójdzie raz na dyskotekę i już z niej nie wróci? – mówi sąsiadka 19-latki, która zginęła pod kołami miejskiego autobusu w centrum Katowic. Kierowca ruszył, mimo iż na jezdni przed pojazdem byli ludzie. Dlaczego? Sprawie przyjrzeli się reporterzy "Uwagi! TVN".

  Uczniowie klas IV-VIII w podstawówkach i wszystkich szkół ponadpodstawowych w całej Polsce uczą się zdalnie. Zajęcia na odległość mają też studenci. Nie jest to dla nich nowością - taką formę nauki wprowadzono już na początku epidemii koronawirusa w marcu. Teraz jednak nadszedł czas na zdalne nauczanie w... żłobku. Decyzję w sprawie Misiów i Jeżyków wydał właśnie katowicki Sanepid. Czy rodzicom należy się zasiłek? Odpowiada adwokat Beata Patoleta.

  Akrobaci, tancerze ognia i iluzjoniści - to oni opanują dzisiaj katowicki rynek. Skąd przyjechali? Czy potrafią wyczarować ładniejszą pogodę? Sprawdził to prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

  Jolanta Wadowska-Król to lekarka, która w latach 70. ubiegłego wieku, w walce o zdrowie małych pacjentów, nie zawahała się działać przeciwko władzy PRL i trującej ludzi hucie ołowiu. Co robiła, aby ratować dzieci? Co jej za to groziło? Czy jej praca została w końcu doceniona?

  W Polsce powstało kolejne miejsce, w którym każdy może pofruwać - bez maszyn i skrzydeł. To tunel aerodynamiczny w Katowicach. Wysłaliśmy tam prezentera pogody Macieja Dolegę. Na miejscu spotkał mistrzynię świata juniorów w indoor skydivingu w kategorii freestyle Maję Kuczyńską. Jak ocenia swoje szanse na Mistrzostwach Świata w Montrealu, które zaczną się już za miesiąc?

  Znajduje się w Katowicach, jest duże, jasne i ozdobione licznymi zdjęciami. Zobaczcie, jak mieszka słynna modelka Zuzanna Bijoch, którą odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki. Czy Zuzanna korzysta z kuchni? Co kolekcjonuje? Jak wygląda jej gabinet i łazienka? I co skrywa szafka przy łóżku w sypialni?

  Budowa katowickiego spodka zakończyła się w 1971 roku. Od tego czasu odbyło się w niej wiele imprez, w tym muzycznych i sportowych. Historię budynku przedstawił prezenter pogody Maciej Dolega. Okazało się, że w Spodku bywał Marcin Prokop. W jakim celu tam jeździł? :)

  W Katowicach znajduje się Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. Z jakich lat pochodzą eksponaty? Sprawdził to prezenter pogody Tomasz "Zubi" Zubilewicz. W jakie gry komputerowe miał okazję zagrać?

  Za pomocą katowickiego muzeum dziennikarz Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak przeniósł się do czasów PRL-u. Wyrusz z nim w magiczną podróż w czasie i przypomnij meblościankę, Malucha, herbatę w szklance, magnetofon szpulowy, telewizor Rubin oraz bloki z wielkiej płyty!

  Tak wyglądał niezwykły dom, który był częścią eksperymentu przeprowadzonego w jednej z galerii w Katowicach. Najbardziej popularni youtuberzy w Polsce - Littlemooonster i Stuu - mieszkali w nim przez dwa tygodnie. Dlaczego to zrobili? Co było dla nich najtrudniejsze? Co dał im ten eksperyment?

  To była największa katastrofa budowlana w dziejach współczesnej Polsce. Dokładnie 10 lat temu, tj. 28 stycznia 2006 r. runął dach pawilonu, w którym odbywały się międzynarodowe targi gołębi pocztowych. Zginęło wtedy 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. W Dzień Dobry TVN gościliśmy ratowników z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Nowego Sącza: mł. kpt. Zygmunta Łatkę i asp. szt. Dariusza Muchę, którzy pracowali na miejscu katastrofy. Powiedzieli nam, w jakich okolicznościach dowiedzieli się o tragedii i o samej akcji ratowniczej.

  "Miłość w mieście ogrodów" to najnowszy film o miłości, wolności i cenie, jaką trzeba za nie zapłacić. Obraz powstaje w Katowicach. Zagrają w nim: Edyta Herbuś, Urszula Grabowska i Ireneusz Czop. O filmowych postaciach i wyzwaniach zawodowych z aktorami rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska.

  W Dzień Dobry TVN jesteśmy zawsze blisko widzów: dla młodych mam - nietypowa, ale bardzo praktyczna nauka języka obcego. Dla poszukujących szczęścia i chcących zmienić coś w życiu - Andrew Matthews, którego poradniki przeczytało 5 milionów ludzi w 73 krajach. A na koniec coś dla lubiących dreszczyk emocji - Freddy Krueger na katowickim Nikiszowcu? Czy naprawdę żył w Polsce? Skąd się wzięła legenda o nim? Bądźcie z nami o 8.00!

  W Katowicach psy z całego świata walczyły o tytuł najpiękniejszego rasowego pupila. Jak właściciele przygotowywali swoje pieski do występu przed jury? Niektórzy z Was będą zaskoczeni.

  Zima za oknami, a prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak wyleguje się na plaży. I to nie w Santa Monica czy na Wyspach Kanaryjskich, ale u nas - na słonecznej wyspie w Katowicach! Jakie atrakcje go czekały?