Związki i seks

  Związki i seks

  Kobiecy wytrysk nadal stanowi dla naukowców nie lada zagadkę. Trudno bowiem o jednoznaczną jego definicję i wskazanie przyczyny jego powstawania. Uznaje się natomiast, że kobiecy wytrysk stanowi wyraz pełnego, bogatego orgazmu. Niestety nie przeżywa go każda kobieta, są jednak sposoby, aby nieco w jego osiągnięciu dopomóc.

  Gra wstępna to wszystkie zachowania, które mają doprowadzić do podniecenia seksualnego i zwiększyć doznania obojga partnerów. Zdaniem psychologów, gra wstępna to nie tylko pieszczoty przed aktem seksualnym, ale ogólnie wszystkie zachowania partnerów w ciągu dnia, które zwiększają wzajemne uczucia i popęd seksualny.

  Monogamia to pojęcie rozumiane w różny sposób przez nauki humanistyczne i ścisłe. We współczesnym świecie monogamia jest wciąż najbardziej rozpowszechnionym typem związków, chociaż w ostatnich latach coraz częściej mówi się o związkach otwartych, poligamicznych.

  A Ty wiesz, gdzie znajduje się punkt G? To bardzo wrażliwe miejsce, zarówno u mężczyzny, jak i u kobiety. Podczas aktu seksualnego, możesz zwrócić uwagę, czy na pewno pieścisz właściwe miejsce. Jeśli tak się stanie - partner będzie miał jeszcze więcej przyjemności.

  Poligamia to dosyć znane pojęcie. Równie popularny staje się termin poliamorii. W Tybecie częstym zjawiskiem była zaś poliandria. Jest to odmiana poligamii - kiedy jedna kobieta bierze za męża więcej niż jednego mężczyznę. Chociaż w czasach maoistycznych praktyka ta została zakazana, to odradza się na nowo na tybetańskiej wsi i wśród tybetańczyków pozostających na emigracji, zwłaszcza na terenie Nepalu.

  Co trzecie małżeństwo zawarte w tym roku się rozpadnie. Tak przewidują statystyki. Rozwód zazwyczaj wiąże się z wielkim cierpieniem, które zdaniem specjalistów można porównać do żałoby. O tym, jak sobie radzić ze złamanym sercem oraz kiedy jest dobry czas na nowy związek opowiedziały w Dzień Dobry TVN Katarzyna Malinowska, life coach oraz Monika Pryśko, blogerka i redaktorka, która pomaga kobietom po rozstaniu. 

  Dwie trzecie związków zaczyna się od przyjaźni – tak wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach "Social Psychological and Personality Science". Doskonale o tym wiedzą Joanna i Łukasz Lazerowie, którzy na własnej skórze przekonali się o tym, że granica pomiędzy przyjaźnią a miłością jest bardzo cienka. Ale czy wyjście z koleżeńskiej strefy to przepis na udaną relację? Z tym pytaniem w Dzień Dobry TVN zmierzył się Piotr Mosak, psycholog. 

  W dzisiejszych czasach coraz więcej pań realizuje się na płaszczyźnie zawodowej. Nie ma już mowy o dyskryminacji, która uniemożliwiałaby płci pięknej podjęcie pracy na jakimkolwiek stanowisku. Okazuje się jednak, że hamulcem powstrzymującym rozwój kariery kobiety może okazać się nie opinia publiczna czy potencjalny pracodawca, lecz postawa najbliższej jej osoby. Dlaczego wielu mężczyzn nie akceptuje faktu, że ich partnerki mogą, a przede wszystkim chcą odnosić sukcesy? O tym rozmawialiśmy z psycholog Eweliną Bazyluk.

  Najpierw była wielka, młodzieńcza miłość, później długi związek, a na koniec smutne rozstanie. I co dalej? Wiele 30-latek, które weszły w relację w liceum lub na studiach i przez lata były partnerkami, narzeczonymi bądź żonami, dziś znów są singielkami. Jedne nie wierzą, że jeszcze kogoś znajdą, z kolei drugie dopiero teraz wiedzą, czego tak naprawdę chcą i umawiają się na randki.

  Osobowość narcystyczna to zaburzenie osobowości, które ujawnia się w toku życia jednostki i może negatywnie wpływać na związki oraz relacje społeczne. Narcyz to osoba uwielbiająca sama siebie, o zawyżonej samoocenie i braku kontroli zachowań. Słowo „narcyz” po raz pierwszy pojawiło się już w starożytności, jednak w psychologii spory wkład w definiowanie narcystycznego zaburzenia osobowości mieli Zygmunt Freud i Otto Kernberg.

  Czy wiesz, że jeszcze na początku lat 90. średnia wieku państwa młodych wynosiła zaledwie 23 lata? Obecnie coraz więcej par daje sobie czas na decyzję o ślubie, a zaręczyny po trzydziestce czy czterdziestce stają się nowym standardem. Mimo to wciąż istnieje wiele utartych schematów na temat tego, kiedy zaręczynowy pierścionek z diamentem powinien trafić na dłoń przyszłej Narzeczonej. Być może właśnie z tego powodu w kobiecych głowach niekiedy pojawia się pytanie, dlaczego partner nie prosi ich o rękę. Co zrobić w takiej sytuacji? Podpowiadamy!

  Pojawienie się dziecka wywraca dotychczasowe życie do góry nogami. Opieka nad nim sprawia, że wszystko schodzi na drugi plan, także seks. Jak odnaleźć się w nowej sytuacji? Jak na nowo cieszyć się seksem i co może zrobić kobieta, gdy mężczyzna naciska na stosunek? Na ten temat rozmawialiśmy z dr Agatą Loewe-Kurillą, psychoterapeutką i seksuolożką.