Ciąża

    Niepłodność to choroba, która w równym stopniu dotyka kobiety, jak i mężczyzn. Choć bardzo często jest związana z jakimś schorzeniem, to styl życia oraz nawyki żywieniowe nie są bez znaczenia. Jakie są przyczyny problemów z płodnością? Jak można ją leczyć? Czy zmiana stylu życia wystarczy, aby zajść w ciąże? Zapytaliśmy o to prof. Roberta Jacha ginekologa, Kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

    W czasie ciąży kobiece ciało przechodzi niemałą rewolucję. Przyszłej mamie rośnie brzuch, powiększają się piersi. Im większe jest dziecko, tym zwiększa jest masa ciała kobiety. Ale ciąża to nie tylko maluch w brzuchu mamy. Co się składa na dodatkowe kilogramy zgromadzone w tym wyjątkowym okresie? Odpowiedzi na to pytania na swoim profilu na Instagramie udzieliła położna Kasia.

    Rozporządzenie dotyczące rejestru ciąż, podpisane przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wchodzi w życie 6 lipca. W Systemie Informacji Medycznej będą gromadzone informacje dotyczące ciąż pacjentek, ale nie tylko. Co to oznacza w praktyce? Kto będzie miał dostęp do tych danych? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Grzegorzem Południewskim, ginekologiem.

    Ciało kobiety od pierwszych dni ciąży bardzo intensywnie się zmienia. Są to najczęściej dolegliwości fizjologiczne, jednak kłucie w narządach rodnych zawsze budzi niepokój przyszłych mam. O czym świadczy kłucie szyjki macicy na różnych etapach ciąży i czy rzeczywiście jest powodem do zmartwienia?