Ciąża

  Ciąża

  Magda Krawczyk od 15 lat ma kontakt z położnictwem. Obecnie pracuje w jednym z warszawskich szpitali, prowadzi zajęcia w szkole rodzenia, ma za sobą także pracę na misji w Afryce. W rozmowie z Kamilą Glińską dla dziendobry.tvn.pl opowiedziała o tym, czym tak naprawdę zajmuje się położna, jakie są dla niej najtrudniejsze momenty w pracy oraz z jakimi problemami spotykają się kobiety po porodzie.

  Od wielu lat Polki coraz częściej podejmują decyzję o późnym macierzyństwie. Nikogo zbytnio nie dziwi już widok ciężarnej po 30-tce, a nawet 40-tce, choć tak naprawdę optymalny okres na zajście w ciążę przypada znacznie wcześniej. O tym, z czym wiąże się późna ciąża, opowiada dr n. med. Dominika Trojnarska, ginekolog-położnik krakowskiego Centrum Medycznego Superior.

  Strach przed ciążą może przyjmować różne postaci i różne mogą być jego przyczyny. Warto rozróżnić więc ten, wynikający z obaw o utrzymanie pracy, zahamowanie kariery zawodowej czy utratę figury, od stanów lękowych.

  Odzież ciążowa obecnie stanowi osobny dział mody kobiecej. Do tego szczególnego okresu dopasowane zostały nie tylko tuniki, bluzki i spodnie, ale i bielizna ciążowa. Odzież w trakcie ciąży przede wszystkim ma zapewnić przyszłej mamie komfort poruszania się, musi być więc luźna i przewiewna.

  O poronieniu mówimy, kiedy doszło do obumarcia płodu przed ukończeniem 22. tygodnia trwania ciąży. Z kolei ukończenie ciąży po 23. tygodniu nazywane jest porodem przedwczesnym. Istnieje wiele przyczyn, które mogą spowodować poronienie. Aktualnie szacuje się, że w Polsce jedna na pięć ciąż kończy się poronieniem.

  Twoje dziecko wciąż rośnie i nabiera sił, które będą mu potrzebne po przyjściu na świat. To już 23. tydzień ciąży – czas, kiedy Twój brzuszek cały czas się powiększa, a Ty odczuwasz nowe dolegliwości z tym związane – przede wszystkim ból pleców. Każda mama jest ciekawa, jak rozwija się dziecko w 23. tygodniu ciąży, czy możliwy jest poród w 23. tygodniu ciąży i jak wygląda dziecko obecnie.

  Maree Arnold postanowiła pomóc swojej córce w spełnieniu marzenia o powiększeniu rodziny. Została surogatką, ponieważ Meagan White od 17. roku życia wiedziała, że nie może zajść w ciążę. Dwa tygodnie temu 54-letnia Australijka urodziła własnego wnuka. Jak do tego doszło?

  Rebecca Roberts z Wielkiej Brytanii przekonała się, że będąc w ciąży, można zająć w nią kolejny raz. Choć zjawisko to wydaje się niemożliwe, okazuje się, że jest prawdopodobne. Mama "bliźniaków" miała bowiem do czynienia z superfekundacją. Co to takiego?

  Badania krwi to wspaniałe rozwiązanie nie tylko wtedy, kiedy chcemy dowiedzieć się, czy jesteśmy zdrowe przed planowaną ciążą. Mogą nam również pomóc sprawdzić, czy w ogóle jesteśmy w ciąży. Czy badanie krwi na ciążę pokaże nam właściwy wynik? I jakie badanie krwi wykonać, kiedy wiemy, że już na 100% będziemy mamami?

  Mówi się, że ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Tymczasem rzeczywistość bywa mniej różowa. Zdarza się, że przyszłe mamy nie najlepiej znoszą ciążę, a przez towarzyszące jej objawy nie mogą normalnie funkcjonować. Jedną z nieprzyjemnych przypadłości są żylaki sromu. Dlaczego powstają? Kiedy wymagają leczenia? Zapytaliśmy o to dr Annę Horbaczewską, ginekologa.