Bez znaczenia jest, czy starasz się o dziecko czy obawiasz się nieplanowanej ciąży, jak diabeł wody święconej – gdy istnieje jej prawdopodobieństwo, chcesz wykonać najszybszy test ciążowy, spośród tych dostępnych na rynku. A jaki będzie nie tylko najszybszy, ale i najskuteczniejszy? Taka wiedza pozwoli Ci szybko poznać prawdę o Twoim stanie i umożliwi jak najlepsze zadbanie o siebie i rozwijające się dziecko.
Oligospermia to problem dotykający 30% Polaków. Czy oznacza to, że słabe plemniki i ich mała ilość sprawia, że co trzeci mężczyzna jest bezpłodny? Nic bardziej mylnego! Nie jest wyrokiem oligospermia – leczenie tego schorzenia może być łatwiejsze, niż Ci się wydaje.
Uważa się, że ciąża powinna być jednym z najszczęśliwszych okresów w życiu kobiety. Jednak dla wielu kobiet jest to trudny okres, pełen napięcia, stresu, lęków, a nawet pełnoobjawowej depresji ciążowej. Według danych Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (ACOG), co piąta kobieta zmaga się z objawami depresji w ciąży. Jak sobie z nią radzić?
Pozytywny test ciążowy a brak ciąży to temat, o którym niezbyt często się mówi. Po wykonaniu testu ciążowego otrzymany wynik w większości przypadków jest prawdziwy. Obecnie potrafi on wykryć ciążę od razu po terminie miesiączki. Może zdarzyć się jednak, że pojawi się błąd i test wykaże wynik fałszywie dodatni. Jak to jest możliwe?
Nieważne, czy starasz się o dziecko, czy masz za sobą ryzykowny stosunek, gdy zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy ciąży, chcesz jak najszybciej wiedzieć, czy faktycznie będziesz mamą. Warto znać mechanizm, jak działa test ciążowy, by móc go wykonać bezbłędnie i cieszyć się prawidłowym wynikiem.
Stosunek przerywany uważany jest przez wielu za najprostszą i najtańszą formę antykoncepcji, a petting stanowi świetne wprowadzenie do świata odkrywania seksualności swojej i partnera oraz uczenia się własnych ciał. Czy są to metody w pełni bezpieczne, czy jednak ciąża bez wytrysku w pochwie jest możliwa?
Ciążowe sukienki nie muszą być bezkształtne i nudne. Przyszłe mamy śmiało powinny wybierać spośród kreacji kolorowych, jasnych, o różnych wzorach i fasonach. Nigdy nie wychodzące z mody maxi, ponadczasowe sukienki kopertowe, które można wykorzystać również po ciąży. Warto szukać modeli, które można stylizować w różny sposób.
Jednym z regularnie wykonywanych badań przez kobietę ciężarną oprócz morfologii jest badanie moczu. Posiew moczu w ciąży wykonywany jest, jeśli w badaniu ogólnym moczu stwierdzono nieprawidłowości. Ma na celu potwierdzenie bądź wykluczenie ewentualnej infekcji dróg moczowych.
Wygląd piersi po ciąży bardzo się zmienia. Mają na to wpływ głównie hormony. Po zakończeniu karmienia biust zmniejsza się i staje się bardziej obwisły. O tym, czy da się temu zapobiec i w jaki sposób, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Margaretą Budner, chirurgiem plastycznym oraz Edytą Litwiniuk, trenerką personalna, dietetykiem oraz mamą 3 dziewczynek.
Podczas ciąży masa ciała kobiety powinna wzrosnąć tylko o 20 procent. Dlaczego jedne kobiety tyją więcej, a drugie mniej? Jak zgubić kilogramy po ciąży? W Dzień Dobry TVN o gubieniu kilogramów po porodzie opowiedziały mamy: Dominika Zasiewska i Justyna Kozłowska. A doktor nauk biologii medycznej Patrycja Szachta odpowiedziała na pytanie czy da się przewidzieć ile przytyjemy podczas ciąży?
W jakim wieku kobieta powinna zacząć starać się o dziecko? Co to jest wiek płodności i dlaczego z każdym rokiem spada? O problemie bezpłodności rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.
Waga dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży to temat nurtujący wielu przyszłych rodziców. Pomocny w tej kwestii jest kalendarz ciąży, ale podane w nim dane to tylko przybliżone wartości. Waga dziecka w ciąży w znacznym stopniu zależy od sposobu odżywiania się mamy i genów przekazanych przez rodziców.
Mężczyźni coraz chętniej uczestniczą w porodach. Jak się zachowują, kiedy ich partnerki rodzą? Opowiedziały nam o tym położne.
Kobiety przechodzą szereg zmian, kiedy są w ciąży. Nie wszystkie te zmiany są dla kobiet łatwe do zaakceptowania. Hormony ciążowe mają ogromną moc. Co zmienia się przede wszystkim w wyglądzie kobiet? A co w ich psychice? Jak radzić sobie z tymi zmianami? Jak nie wpaść w zaburzenia odżywiania, kiedy jesteś w ciąży?
W dzisiejszych czasach kobiety najczęściej decydują się na poród w szpitalu, często przez cesarskie cięcie. W warunkach szpitalnych, w pobliżu położnych i lekarzy czują się bezpiecznie. Porody domowe choć wciąż są rzadkością, stają się coraz bardziej popularne. O zaletach porodu w domu w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Anną Wojtylą, zwyciężczynią konkursu na najlepszą położną w Polsce, która w zeszłym roku przyjęła 32 porody domowe.
O parze, która ma już jedno dziecko i pomimo wielu starań nie może zajść w drugą ciążę, mówi się, że zmaga się z problemem niepłodności wtórnej. Przyczyn medycznych jest sporo. Notuje się, że około 20 proc. Polaków ma problem z powtórnym zajściem w ciążę. O tym czym jest niepłodność wtórna w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z ginekologiem Grzegorzem Południewskim.
Od 1 stycznia 2019 roku w życie wchodzi nowy standard organizacyjny opieki okołoporodowej, który w dużej mierze doprecyzowuje dotychczasowe zapisy. Czego obecnie może domagać się kobieta rodząca? Jakie przysługują jej prawa? O szczegółach porozmawialiśmy z Joanną Pietrusiewicz z Fundacją Rodzić po ludzku.
Taka historia zdarza się raz na milion urodzeń. Przebieg ciąży był wzorcowy, badanie USG nie wykazywało żadnych wad rozwojowych dziecka. Mimo to Ignaś przyszedł na świat z niewykształconą stopą i bez kości strzałkowej. Ta wiadomość była szokiem dla jego rodziców. Na szczęście są to pozytywnie nastawione do życia osoby i cały czas wierzą w to, że chłopiec będzie chodził.
W wyniku karmienia piersią dochodzi do wzrostu nie tylko stężenia oksytocyny, ale również prolaktyny (w skrócie PRL). Jej wysokie stężenie zahamowuje wystąpienie pierwszej miesiączki po porodzie. Jest to tzw. laktacyjny brak miesiączki (LAM).
Ból brzucha w ciąży jak na okres może być prawidłowym objawem. Najprawdopodobniej jest efektem rozciągania się mięśni i więzadeł. Jednak nie należy go ignorować. Każdy sygnał ze strony organizmu budzący niepokój u ciężarnej powinien być skonsultowany przez ginekologa.
Wczoraj Kensington Palace poinformował, że żona księcia Harry'ego, Meghan, jest w ciąży. Księżna Sussex urodzi wiosną przyszłego roku. Płeć kolejnego royal baby nie jest jeszcze znana. Pomimo to, giełda imion już ruszyła. Będzie to siódme dziecko w kolejce do brytyjskiego tronu. Co o royal bay piszą brytyjskie gazety? Czy u księżnej widać już ciążowy brzuszek? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
W studiu Dzień Dobry TVN Monika Kołodyńska podpowiedziała, w czym ćwiczyć w ciąży. Jeżeli nie ma żadnych lekarskich przeciwwskazań, kobiety w ciąży również powinny pozostać aktywne. Jak dobrać odpowiedni sportowy biustonosz oraz legginsy, które będą nie uciskały ciążowego brzucha?
Dobrze dobrany biustonosz pomaga utrzymywać piersi w dobrej formie, także podczas ciąży i w okresie karmienia. Na co zatem powinny zwracać uwagę kobiety ciężarne i karmiące przy zakupie stanika? W Dzień Dobry TVN radziła brafitterka Monika Kołodyńska.
Magazyn "Bravo" dla młodzieży lat 90. był bardzo ważnym, obowiązkowym wręcz tytułem. Prawie każdy nastolatek chciał mieć plakaty z gwiazdami z "Bravo". Po 26 latach kultowe pismo znika jednak z polskiego rynku wydawniczego. Kto sięgał po "Bravo"? Od której rubryki zaczynał przeglądać magazyn Piotr Kędzierski? Czym "Bravo" było dla Gabi Drzewieckiej? O co chodzi z tym pettingiem? Kto pisał do magazynu "Bravo" i, kto kupił jego ostatni numer? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer, który postanowił uczcić ostatni numer magazynu reportażem.
Zdarza się, że kobiety, które wracają do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym zostają z niej bezprawnie zwolnione. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prawniczkę Katarzynę Łodygowską, aby powiedziała, jakie prawa przysługują paniom, które po urodzeniu dziecka zamierzają wrócić do pracy. Naszego gościa zapytaliśmy również o uprawnienia pracownic w ciąży. Mogą być zwolnione z pracy? Mogą być zatrudnione w porze nocnej?
Często kobiety po ciąży i porodzie czują się nieatrakcyjne i otyłe. Jak przygotować ciało do porodu? Jakie ćwiczenia można wykonywać w ciąży? I jak odzyskać formę po ciąży? Dzięki radom Anny Dziedzic, mamy dwójki dzieci, znanej jako "Fit Mom", szybko wrócisz do formy po ciąży.
W Holandii jedna trzecia porodów to porody domowe. W Polsce nie jest ich tak dużo, ale ich popularność rośnie. Kto może rodzić w domu? Jak on przebiega? Jakie są jego zalety? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła położna Sylwia Bieńkowska. Obok niej usiedli Magdalena i Piotr Kucharscy, których dwaj synowie urodzili się w domu. Dlaczego zdecydowali się na poród domowy?
Do polskich miast dofinansowujących zabieg in vitro dołączyła właśnie Warszawa. Kto otrzyma pieniądze? W Łodzi podobny program już funkcjonuje. Jak wygląda to w praktyce? O in vitro i warunkach, które trzeba spełnić, by otrzymać przynajmniej częściową refundację zabiegu mówił w Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Michał Radwan. Lekarz ze Szpitala Leczenia Niepłodności w Łodzi powiedział również o tym, kto ma największe szanse na spłodzenie dziecka tą metodą oraz o wiążącym się z zabiegiem ryzykiem.
W Polsce coraz bardziej popularne są imprezy organizowane dla przyszłych mam. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy organizatorkę przyjęć Ewę Wardęgę-Sawicką, aby zapytać, jak przygotować baby shower i jakie prezenty kupić dla przyszłej mamy.
Narodziny dziecka to ważna chwila w życiu kobiety, która daje nowe życie i staje się odpowiedzialna za drugiego człowieka, ale musi także zrezygnować z wielu przyjemności i rzeczy, nie może się porządnie wyspać i bywa wyczerpana psychicznie. Jak wspierać kobietę po porodzie? Czego świeżo upieczona mama potrzebuje od partnera i swoich bliskich? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Magdalenę Górską, mamę dwóch córek, Monikę Mrozowską, mamę trójki dzieci i Annę Wendzikowską, mamę Kornelii.