Czwarty miesiąc ciąży to początek drugiego trymestru. Okresu, który jest najlżejszy dla kobiety. Jest to moment ulgi, bowiem wszystkie uciążliwe objawy i dolegliwości poranne powoli słabną i mijają. W okolicach piątego miesiąca brzuch wyraźnie się zaokrągla i powoli staje się widoczny.
Samopoczucie w 4. miesiącu ciąży
Kobiety czekają na ten moment z utęsknieniem, bowiem jest to czas, kiedy ponownie mogą jeść większość rzeczy i nie są zmęczone ciągłymi wymiotami. Jest to czas względnego spokoju . Kobiety nie czują się ociężałe i zmęczone, poza tym dziecko jest zbyt małe, by dawać o sobie znać.
Ciało kobiety jest nadal takie samo, zmiana dotyczy macicy, która zaczyna się wyraźnie powiększać. Powoduje ona delikatną wypukłość podbrzusza . Ciąża zaczyna być widoczna , ale tylko przy nagim ciele. Ubrania maskują ją całkowicie.
Aktywność fizyczna
Na samopoczucie młodej mamy bardzo duży wpływ będzie miała aktywność fizyczna. Joga, pilates, gimnastyka, spacery, jazda na rowerze, pływanie, a nawet fitness dla kobiet w ciąży pozwolą nie tylko zadbać o zdrowie i kondycję fizyczną, ale również psychiczną. Warto poświęcić przynajmniej 30 minut dziennie na drobny ruch, by zachować dobrą formę . Zaprocentuje to na cały okres ciąży, a w szczególności poród. Wzmocnione mięśnie krocza, pleców i miednica łatwiej poradzą sobie z donoszeniem dziecka i porodem.
4. miesiąc ciąży to też idealny moment na ćwiczenie mięśni Kegla . Dzięki nim kobieta może uchronić się od mimowolnego nietrzymania ciąży w późniejszych miesiącach. Ćwiczenia są proste i można je wykonywać wszędzie. Polegają na zaciskaniu, a następnie rozluźnianiu mięśni dna miednicy .
Pielęgnacja ciała
Chociaż ciało nie ulega jeszcze znacznym zmianom, jednak już teraz warto profilaktycznie stosować pielęgnację przeciw rozstępom . Codziennie, minimum dwa razy dziennie, w skórę brzucha i piersi należy wcierać oleje naturalne, olejki roślinne bądź dostępne w aptece specjalne preparaty przeciw rozstępom . Rosnące piersi warto również wspomóc dobrym biustonoszem , który będzie wsparciem dla kręgosłupa, ale też zapobiegnie ich rozciągnięciu i powstawaniu rozstępów. Najważniejsze jest perfekcyjne dobranie rozmiaru, w tym celu warto wybrać się do brafitterki. Biustonosz ciążowy powinien być miękki, gładki i nie powinien uwierać bolesnych i wrażliwych piersi.
Dolegliwości w 4. miesiącu ciąży
Kobietom najczęściej dokucza zgaga , która jest wynikiem rozluźnionych mięśni gładkich, które zwykle blokują przedostawanie się kwasów żołądkowych do przełyku i gardła. Ponadto niektóre z kobiet skarżą się na niestrawność i wzdęcia . Warto więc dokładnie prześledzić listę pokarmów i krok po kroku wykluczać je z codziennego jadłospisu. Ulgę przyniosą również herbaty ziołowe, ale z racji na swoje silne działanie, ich picie powinno być konsultowane z lekarzem.
4. miesiąc to czas na leczenie zębów
Ciąża poniekąd osłabia kobietę. Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje tzw. zdrowej bazy. Dlatego mama powinna zadbać o każdą sferę swojego ciała, by jej dziecko miało jak najbardziej komfortowe warunki do rozwoju. Bardzo ważną kwestią jest stan zdrowia jamy ustnej. Próchnica jest chorobą, która nieleczona, nie tylko wpływa na zęby i dziąsła, ale i cały organizm. Powodują ją bakterie które stale namnażają się. Żyjąc w sprzyjającym wilgotnym środowisku, rozsiewają się po całym organizmie. Jeżeli zęby przyszłej mamy nie były kontrolowane przed ciążą, czwarty miesiąc to idealny moment na to, by udać się na wizytę do specjalisty i wyleczyć ewentualne ubytki i stany zapalne. Próchnica może nie tylko być główną przyczyną powikłań rozwoju ciąży, ale też przyspieszyć akcję porodową.
Dziecko w 4. miesiącu ciąży
Dziecko w drugim trymestrze jest malutkie . Ma zaledwie 15 cm długości i waży niecałe 100 gram. Nie ma jeszcze dobrze rozwiniętej skóry i prawie wcale nie posiada wyściółki tłuszczowej. Jego skóra jest jeszcze przezroczysta i widać przez nią organy wewnętrzne. Ma już wszystkie narządy i w miarę wykształcone kończyny, którymi porusza. Wykorzystuje fakt, iż ma dużo miejsca w macicy, dlatego chętnie porusza się, obraca, robi przewroty i zmienia pozycję leżenia. Macha nóżkami i rączkami. Dziecko w 4. miesiącu ciąży odczuwa też emocje . Reaguje na dźwięki z zewnątrz i emocje mamy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN