Siła jest kobietą

  "Obiecałam, że jak wyzdrowieję, to zrobię coś dla siebie".

  Monika Sowińska od prawie 6 lat mieszka w Australii, a od 3 - zmaga się ze stwardnieniem rozsianym (SM), czyli przewlekłą chorobą układu nerwowego. O swojej walce o zdrowie, sportowej pasji i motywacji opowiedziała w cyklu "Siła jest kobietą". - Wiedząc, że w przyszłości mogę poruszać się na wózku, obiecałam sobie, że nie zmarnuję ani jednego dnia - przyznaje.

  Magdalena Madej od dzieciństwa chodzi po górach. Wychowała się w Zakopanem, a obecnie mieszka w Katmandu, stolicy Nepalu. Weszła na Ama Dablam (6812 m n.p.m.) i Lhotse (8516 m n.p.m.). Teraz śni jej się Mount Everest.

  Gabriela Kamińska jako osoba wrażliwa na ludzkie cierpienie postanowiła wykorzystać swoje zdolności w pomocy potrzebującym. Daje pacjentom po wypadkach i nowotworach nie tylko nowe twarze i kończyny, a Amazonkom - piersi, ale przede wszystkim nadzieję. - Zajmuję się osobami cierpiącymi z widocznymi ubytkami - przyznaje w cyklu "Siła jest kobietą".

  "Nie ma miejsca na opowiedzenie o pięknie narodzin dziecka martwego" 

  "Tutaj biegasz, by zorganizować zapasy, a tam ludzie giną".

  31-letnia Paulina Mikita urodziła się z mózgowym porażeniem dziecięcym. W wieku 16 lat przeszła operację nóg. Ból i strach byli nieodzownymi towarzyszami jej życia. Zmagała się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, anoreksją, bulimią i depresją. Ma za sobą próbę samobójczą. Kilka miesięcy temu wszystko się zmieniło. Zaczęła poruszać się na wózku inwalidzkim i spełniać marzenia – chce nieść pomoc drugiemu człowiekowi. - Kiedyś ja potrzebowałam pomocy, dziś mogę sama ją ofiarować - mówi w cyklu "Siła jest kobietą".

  Przez pierwsze tygodnie Polki i Polacy ochoczo angażowali się w pomoc Ukrainie. Szybko padło określenie: "Zdaliśmy egzamin". Jednak inwazja rosyjska wciąż trwa, a sił i ochoty do wsparcia uchodźców wojennych z dnia na dzień ubywa. O mądrej pomocy w cyklu "Siła jest kobietą" rozmawiam z Małgorzatą Wojtyniak.

  9-letnia Wiktoria Bednarz urodziła się z szeregiem wad wrodzonych. Musiała przejść wiele operacji i czeka ją kolejna. Jej mama Anna codziennie walczy o córkę.

  Małgorzata Wojtyniak na co dzień pracuje na uniwersytecie, a po godzinach działa jako wolontariuszka. Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, od razu ruszyła z pomocą. Dziś możemy ją spotkać na jednej z hal, w której przebywa tysiące osób uciekających przed inwazją rosyjską. – Przez ostatnie trzy tygodnie docierali do nas uchodźcy, którzy jakimś cudem wydostali się z rejonów wojennych - mówi w cyklu "Siła jest kobietą".

  Kobieta nie nadaje się do prowadzenia samochodu ciężarowego? Ten stereotyp śmiało przełamują polskie truck girls, które spełniają się, przemierzając setki kilometrów.

  - Póki będę tutaj potrzebna i będzie taka możliwość, nie wyjadę - mówi w cyklu "Siła jest kobietą".

  Teraz walczy o wolność: "Tu jest mój dom".

  "Podopieczni mnie zaakceptowali".

  Anna Koval szczęśliwie urodziła córeczkę w Ukrainie. Rok później rozpoczęła walkę o życie i zdrowie małej Sofijki. Bitwa o najdroższy lek na świecie w obliczu inwazji rosyjskiej - wciąż trwa. Liczy się każda minuta i każda złotówka. Brakuje 7 mln. - Wierzę, że jeszcze będziemy normalnie żyć - mówi w cyklu "Siła jest kobietą".

  "Nie zmienię się tylko dlatego, że ktoś tak chce".

  "To dług wdzięczności za to, że przeżyłam i jestem w stanie coś zrobić".

  W polskich placówkach medycznych pracuje wiele lekarek i lekarzy z Ukrainy. Jedną z nich jest dr Iryna Barancewicz, która nad Wisłę przyjechała 10 lat temu. W cyklu "Siła jest kobietą" opowiedziała o inwazji rosyjskiej i bliskich, którzy zostali w Ukrainie. - Mój tato w wieku 70 lat jako lekarz-ortopeda wciąż operuje. Jego ręce na pewno będą potrzebne, by pomóc rannym - mówi.

  Olga Kozierowska jest prezeską prokobiecej Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. W cyklu "Siła jest kobietą" opowiada o sytuacji Polek na rynku pracy, z jakimi problemami muszą się mierzyć oraz dlaczego warto mieć w sobie coś z dziecka. - Badania pokazują, że mamy najniższe poczucie wartości wśród Europejek - podkreśla.

  Rosja zaatakowała Ukrainę. W przyfrontowym Mariupolu najmłodszych nieprzerwanie wspiera Fundacja Świętego Mikołaja. - Nie ustaniemy. Do tej pory pomagaliśmy ofiarom leczyć rany, które powstały na skutek ataku z 2014 roku. Teraz reagujemy na to, co się dzieje

  Ciąża Klaudii Mączki-Rzewuskiej przebiegała podręcznikowo. Nic nie wskazywało na to, że jej córka przyjdzie na świat... bez ucha. Rozpoczęła się walka, by dziewczynka mogła odbierać świat pełnią zmysłów. - Nikt nie potrafił odpowiedzieć mi na pytanie: Co dolega mojej córce? - mówi w cyklu "Siła jest kobietą".

  Marzena Figiel-Strzała ostatnie trzy lata poświęciła na odkrywanie świata. W cyklu "Siła jest kobietą" opowiedziała o krzywdzących rytuałach i traktowaniu kobiet w etiopskich plemionach. - Poddawane są bolesnym praktykom, takim jak biczowanie, rozcinanie warg, obrzezanie i zaszywanie pochwy - mówi podróżniczka.

  Alzheimer jest wstydliwą chorobą, o której rzadko się mówi. Maria Leszczyńska - prezeska Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera - wierzy w to, że "tak jak nauczyliśmy się mówić o nowotworze, cukrzycy, autyzmie, tak samo będzie z Alzheimerem". W cyklu "Siła jest kobietą" opowiedziała, jak tego dokonać i z czym muszą zmierzyć się DPS-y w dobie pandemii i galopującej inflacji.

  Renata Orłowska choruje na rdzeniowy zanik mięśni i pracuje w Domu Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera w Ptaszkach z filią w Kukawkach. W cyklu "Siła jest kobietą" opowiada o trudach swojego zawodu, seksualności i normalizacji osób z niepełnosprawnościami. - Nie mam specjalnych potrzeb. One są takie same jak u osoby pełnosprawnej - mówi pracownica socjalna, która porusza się na wózku inwalidzkim. 

  Aleksandra Wolska po wygranej batalii z białaczką założyła firmę, której celem jest walka z pandemią. Technologia, którą sprowadziła do Polski, wsparła tysiące polskich rodzin, a jej energia podtrzymała na duchu wielu seniorów i osoby obawiające się COVID-19. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl opowiedziała o przedsiębiorczości, postawie życiowej i optymizmie, który zmienia świat. - Moją największą pasją jest praca z kobietami - mówiła.

  Zuzanna Melodyjska niedawno usłyszała diagnozę: zaburzenie osobowości typu borderline. Nie poddała się. Utworzyła w Krakowie pierwszą bezpłatną grupę wsparcia dla osób zmagających się z tą przypadłością. W cyklu "Siła jest kobietą" opowiada o swoich działaniach.

  Marta Ostrowska jest miłośniczką podróży, która swoją pasją zaraża osoby z niepełnosprawnościami. Zabiera podopiecznych na skoki ze spadochronem lub nurkowanie. W cyklu "Siła jest kobietą" opowiada o obalaniu stereotypów i o tym, że ograniczenia nie istnieją. - Skoro mogę polecieć szybowcem, to czym jest brak schodów? - pyta.

  "Potrafiłam staczać się pięć razy w tygodniu".

  Pani Aurelia jest 83-letnią wdową z bogatą przeszłością nowotworową, która uczy empatii. Od najmłodszych lat pomaga z dobroci serca, a ostatnio przekazała 150 tys. złotych Fundacji TVN, która wraz z Centrum Zdrowia Dziecka buduje nowoczesne Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży. - Zawsze mówię, że należy się cieszyć tym, że możemy pomagać - mówi w cyklu "Siła jest kobietą".

  "Poród znacznie przyśpieszył chorobę i wtedy zaczął się mój koszmar"