Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku.
Dziś Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Ma on na celu zwiększenie świadomości na temat antybiotykoterapii. Niestety, jak się okazuje, nasza wiedza na ten temat jest znikoma. Kiedy antybiotyk może przynieść nam zdrowotne korzyści, a kiedy zaszkodzić? Przypominamy rozmowę ze studia Dzień Dobry TVN z lekarzem rodzinnym Michałem Sutkowskim.
Sprawdź, co warto zrobić.
Od 2006 obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy, którego celem jest zwrócenie uwagi na rosnącą liczbę zachorowań na cukrzycę. Oficjalne dane pokazują, że w Polsce około 3 miliony ludzi cierpi na cukrzycę, a według nieoficjalnych liczba ta może wynosić nawet 4 miliony. O objawach i skutkach nieleczenia cukrzycy opowiedzieli goście Dzień Dobry TVN: Michał Figurski oraz Prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz.
Skąd ten pomysł?
Rybi, wołowy, w proszku, płynny, a może w kremie?
Dlaczego regularne badania są tak ważne i jak się do nich przekonać? Odpowiedzi na to pytanie udzielili w Dzień Dobry TVN Sidney Polak, Jacek Kopczyński, Jakub Przygoński i Krzysztof Sokołowski.
Herbata z jemioły jest mało znanym naparem. Zawiera jednak wiele składników pozwalających na zachowanie zdrowia.
Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet.
W październiku dużo mówiło się o zdrowiu kobiet i badaniach profilaktycznych, które powinny regularnie wykonywać. Natomiast w listopadzie uwaga przenosi się na panów. Akcja Movember, która trwa przez cały miesiąc ma zwrócić uwagę mężczyzn na choroby układu moczowego i zachęcić ich do badań w kierunku nowotworów prostaty oraz jąder. Co warto wiedzieć o tej kampanii?
Mowa o dnie moczanowej.
Sprawdź, których produktów powinniśmy unikać.
Mogłoby się wydawać, że duże piersi są bardziej atrakcyjne i bardziej pożądane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Tymczasem obfity biust może źródłem poważnych problemów ze zdrowiem. Wyjściem z sytuacji może być operacja zmniejszenia piersi. Kiedy się ją wykonuje? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Amelia Mazur, która przeszła operację redukcji biustu i dr. n. med. Piotr Stabryła, chirurg plastyczny.
29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu. Najnowsze badania pokazują, że liczba osób, u których on wystąpi, będzie rosła. Co gorsza, schorzenie coraz częściej dotyka młodych ludzi.
Jakie urządzenia zasługują na uwagę?
Dlaczego część pań powinna się zdecydować na ten zabieg? Jak wygląda taka operacja?
Jeśli przypuszczenia lekarzy się potwierdzą, będzie to tzw. pierwsze rodzime zachorowanie na to bardzo groźne schorzenie.
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Ryzyko rozwoju jest wyższe u tych pań, które miały w rodzinie przypadki zachorowania na ten nowotwór. To właśnie one powinny skorzystać z badań genetycznych i sprawdzić, czy są nosicielkami mutacji w obrębie genu BRCA1. Dlaczego warto zdecydować się na takie badanie?
Leczenie dostosowane do konkretnego pacjenta nosi nazwę terapii celowanej, nazywanej również spersonalizowaną. Ten rodzaj oddziaływań lekarskich jest coraz częściej stosowany w przypadku nowotworów, a także chorób genetycznych.
Zdarza się, że pierwszych objawów menopauzy doświadczają już panie po 30. roku życia. Na co zwrócić uwagę?
Tachykardia to stan, w którym serce bije częściej niż 100 razy na minutę. Jej powodem może być nadmierny wysiłek, stres, ale również nieprawidłowości w działaniu organizmu. Częstoskurcz jest przypadłością, którą należy leczyć, ponieważ może prowadzić nawet do zatrzymania krążenia i śmierci chorego. Dowiedz się więcej w Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.
Nowotwory są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce.
Październik jest miesiącem świadomości raka piersi.
"Usunięcie szyjki nie jest ostatecznością".
Ból gardła jest nieprzyjemną dolegliwością, która najczęściej towarzyszy przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. W aptekach dostępna jest szeroka gama środków przynoszących ulgę, kiedy boli gardło. Leczenie farmakologiczne może być skutecznie wspierane przez domowe sposoby na ból gardła.
Jak prawidłowo wykonać je w domu?
Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą wyjaśniamy, na czym polega.
Poznaj porady specjalistki.
Wielu osób nie trzeba zachęcać do picia tego napoju.
Pneumokoki to bakterie, które wywołują tzw. pneumokokowe zapalenie płuc. Patogen szczególnie groźny jest dla seniorów oraz osób, które zmagają się z jakąś chorobą przewlekłą. Na szczęście przed pneumokokami można się skutecznie chronić dzięki szczepieniom. Dlaczego i kto powinien się na nie zdecydować? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr hab. n. med. Piotr Ligocki.