Objadają się, by poprawić sobie nastrój. Z pozoru nieszkodliwy nałóg staje się z czasem obsesją i prawdziwym brzemieniem dla osoby nim dotkniętej Dawniej nie traktowany poważne, dziś zakwalifikowany jako zaburzenie odżywiania. Czy niedobór serotoniny można "zajeść"? W programie DDTVN przedstawimy historię Aleksandry Wrotkowskiej uzależnionej od jedzenia. O komentarz poprosiłyśmy dr. Marka Bardadyna, autora książki "Nałóg jedzenia".
Bezsprzecznie sport to zdrowie. O tym, dlaczego warto biegać i, jak to robić, by się tym sportem nie znudzić Dorota Gardias-Skóra rozmawiała z prezesem Fundacji "Bieganie".
Rak to nie wyrok, rak to diagnoza. O ogólnopolskiej akcji wspierającej chorych na raka rozmawiają: onkolog dr Dariusz Godlewski, inicjator akcji "Policzmy się z rakiem" oraz Dorota Kaniewska, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Stomijnego, która wygrała walkę z rakiem. Podczas pierwszej edycji akcji w 2010 roku "policzyło się" się z rakiem ponad 10 tysięcy Polaków.
Płodność kobiety zależy od różnych czynników. Jednym z nich jest, między innymi stres. O tym, w jakim stopniu ma on wpływ na płodność rozmawiamy z psychologiem Justyną Kuczmierowską z Centrum Pomocy Bezpłodnym oraz wokalistą Reni Jusis.
Jod jest niezbędny dla zdrowia człowieka. Jest dostarczany do organizmu człowieka wraz z pożywieniem i wodą. W Dzień Dobry TVN dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska wyjaśnia, jaki wpływ na dziecko ma jod, dlaczego kobiety powinny przyjmować ten pierwiastek w czasie ciąży i, jakie mogą być skutki jego niedoboru.
Endokrynolog Lucyna Papierska wyjaśnia w Dzień Dobry TVN, czym naprawdę jest nadczynność i niedoczynność tarczycy. Jak przebiegają schorzenia tarczycy? Przypominamy, że trwa Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy.
Gościem Anny Maruszeczko w cyklu "Zielone Drzwi" jest Maria Libura, autorka książki "Moje dziecko ma zespół Pradera-Williego". Na czym polega ta choroba i, jakie stwarza zagrożenia dla życia i zdrowia? O tym opowiada studiu Dzień dobry TVN Pani Maria, matka dziecka, które cierpi na zespół Pradera-Williego.
Nie ma uniwersalnych reguł postępowania w trakcie odchudzania się, a to o czym rozpisują się kolorowe magazyny to w większości mity. Dziś dietetyk Magdalena Jarzynka obaliła w Dzień Dobry TVN niektóre z nich.
Sumo to japoński sport narodowy znany od początku VIII wieku. Stylem walki najbardziej przypomina zapasy. Nasi goście Paweł i Tomek Wojda są bliźniakami, członkami reprezentacji Polski w sumo. Mają już na swoim koncie liczne sukcesy. Więcej o swojej nietypowej pasji opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Marysia urodziła się w 25 tygodniu ciąży, od początku była podtrzymywana przy życiu przy pomocy pompy infuzyjnej. Dziś dziewczynka czuje się lepiej, a jej tata wraz z przyjaciółmi organizuje koncert na rzecz zakupu nowych pomp infuzyjnych by pomóc w ratowaniu innych dzieci.
Pacjenci często narzekają na lekarzy i służbę zdrowia. Jednak, czy zawsze wszystkiemu winna jest służba zdrowia? O największych grzechach pacjentów rozmawialiśmy z internistą Piotrem Gryglasem, seksuologiem Zbigniewem Lwem-Starowiczem i ginekologiem Grzegorzem Południewskim.
Sprawdziliśmy, jakie kremy i mleczka do opalania skutecznie chronią nas przed niebezpiecznym promieniowaniem UV. Dermatolog Ewa Chlebus podpowiada, jak często stosować i nanosić kremy, by były one skuteczne.
Z Prof. Marią Siemionow, polską chirurg i transplantolog pracującą w USA spotkaliśmy się na Starym Mieście w Warszawie. Nasz gość opowiedział nam o swojej nietypowej pasji - o tym, że kolekcjonuje fotografie ludzkich twarzy. Ma tysiące takich zdjęć. Zwykle nosi aparat przy sobie. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli też dwaj niezwykli lekarze: prof. Jacek Moll, kardiochirurg dziecięcy i Henryk Skarżyński, otolaryngolog i audiolog.
"Twoje zdrowie – Twój wybór" to hasło śląskiej kampanii społecznej promującej profilaktykę raka piersi. Pomysłodawczynią i organizatorką przedsięwzięcia jest dr Magdalena Ogórek. Do akcji dołączyła także Edyta Pazura. Czy poziom świadomości Polek w kwestii profilaktyki nowotworowej zmienił się na przestrzeni ostatnich lat? Dlaczego regularne badania piersi są tak ważne?
W cyklu "Zielone Drzwi" o prawdziwej miłości, która nie boi się próby czasu. To właśnie miłość może stać się receptą na życiowe trudności i chorobę. Rodzina Państwa Motyl to z pewnością doskonały przykład tego, że dom to nie ściany i dach, ale miejsce, gdzie zawsze czeka na nas kochająca rodzina. Annie Maruszeczko swoją historię opowiada także Iza Rogowska razem ze swoim synem Mateuszem.
Każdy z nas ma jakieś znamiona na skórze. Niektóre są mniej lub bardziej widoczne i wyraźne. Jedno jest pewne, wszelkie zmiany skórne należy obserwować, żeby nie doprowadzić do poważnych chorób. W Dzień Dobry TVN pokazujemy, jak rozpoznać niebezpieczne zmiany na skórze. Do rozmowy zaprosiliśmy dermatolog Iwonę Pniewską, Jana Komierowskiego, który zdecydował się na usunięcie znamienia i Martę Raczek, która na własnej skórze przetestuje dermatoskop.
Badania okresowe naszego organizmu rzeczywiście są nam w stanie powiedzieć, czy jesteśmy zdrowi czy też coś nam może dolegać. Jakie badania powinna wykonać kobieta, a jakie mężczyzna w wieku dwudziestu, trzydziestu czy pięćdziesięciu lat? Dlaczego regularne kontrole są tak ważne? Ilu Polaków decyduje się na kompleksowe badania profilaktyczne?
Już od dziesięciu lat Fundacja TVN pomaga swoim podopiecznym w całej Polsce. Losy wielu z nich śledzimy dzięki redakcji programu „Zielone Drzwi”. Chcemy podziękować wszystkim bohaterom programu za to, że dzielili się z nami swoimi życiowymi doświadczeniami. W Dzień Dobry TVN Anna Maruszeczko gościła prezenterkę pogody Dorotę Gardias.
Ludzie wchodzą do fontann pomimo zakazu kąpieli. Nie zwracają uwagi na stan czystości wody. Przecież w upalne dni trzeba się ochłodzić...
Kilkadziesiąt osób rocznie umiera w Polsce z powodu reakcji alergicznych spowodowanych ukąszeniami owadów. Jak chronić się przed ukąszeniami? W jaki sposób zwabiamy do siebie owady? O to zapytaliśmy naszych gości entomologa z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny dr Aleksandrę Gliniewicz oraz pediatrę i alergologa dr. Jarosława Komorowskiego.
Ostatnio ponownie doszło do tragicznego zatrucia grzybami. Szesnastoletni Dawid zjadł muchomory sromotnikowe, które spowodowały nieodwracalne uszkodzenie wątroby. Życie uratował mu przeszczep wątroby. Lekarze przestrzegają: nie jedzmy grzybów, co do których nie mamy pewności!
Krwiobusy Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z początkiem sierpnia wyruszyły w Polskę. Ich celem jest zbiórka krwi, która szczególnie w okresie wakacji jest niezbędna. Nad całością kolejny raz czuwa PKO Bank Polski w ramach "Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa". Krew będzie można oddawać w 12 miejscowościach w całej Polsce.
Oprócz znanych od setek lat sposobów przechowywania i przetwarzania żywności, takich jak solenie, suszenie czy mrożenie, znamy dziś jeszcze sterylizację, pasteryzację i liofilizację. Poddajemy pokarm działaniu pola magnetycznego, promieniowania, obróbce podczerwienią, ultradźwiękami, suszeniu rozpryskowemu lub grzaniu oporowemu. Jak bardzo różnią się produkty, które znajdują się na naszym stole od tych, które jedli nasi dziadkowie? Jaki ma to wpływ na nasze zdrowie?
Do klinik leczenia niepłodności zgłaszają się przede wszystkim kobiety. Niezwykle rzadko pierwszy krok w tym kierunku robi mężczyzna. Krępujące badania, wstydliwe rozmowy i podejrzenie o impotencję – to wszystko skutecznie odstrasza panów od wypowiadania się na temat in vitro. Tymczasem problem niepłodności w równym stopniu dotyczy obu płci, podobnie zresztą jak chęć posiadania dziecka.
Rak piersi jest chorobą, na którą chorują także mężczyźni. Według badań Narodowego Instytutu Raka w Waszyngtonie, w każdym roku w USA notuje się co najmniej 400 zachorowań u mężczyzn. Wprawdzie zapadalność na tę chorobę u płci męskiej jest stukrotnie mniejsza niż u kobiet, ale z reguły choroba jest wykrywana w zaawansowanym stadium, kiedy szanse na wyleczenie są małe. Dlatego ocenia się, że rocznie umiera na nią około 300 Amerykanów.
Około 20 proc. dzieci i młodzieży w Polsce - od wieku przedszkolnego po klasy licealne - ma problemy ze słuchem. Specjaliści alarmują, że nieleczone infekcje i głośne słuchanie muzyki może spowodować znaczne i nieodwracalne ubytki słuchu. Gościem DDTVN był prof. Henryk Skarżyński.
Jesienna pogoda sprzyja infekcjom górnych dróg oddechowych. Katar to najczęstsza z nich. Zwykły, bez powikłań , można wyleczyć w ciągu tygodnia. Przewlekły może być oznaką chorych zatok. Gdy katarowi towarzyszy silny ból głowy, odczuwany szczególnie mocno przy pochylaniu, możemy być pewni, że to chore zatoki. Statystyki mówią, że cierpi na nie około 15 proc. populacji.
Przeciętny Polak zjada ok. 70-100 kg pieczywa rocznie! Dlatego dziś w Dzień Dobry TVN razem z kucharzem Grzegorzem Łapanowskim przyjrzeliśmy się temu, jak jest produkowany chleb. Jaki jest chleb najzdrowszy? Jak go przechowywać?
O problemach z ciśnieniem rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z lekarzem Piotrem Gryglasem.
W ostatnim czasie doświadczamy dużych zmian temperatury. Pamiętajmy jednak, że nadmiar słońca, o tej porze roku to rzadkość, a ciepłe dni pojawiają się na zmianę z tymi chłodniejszymi i deszczowymi, dlatego wzrasta zachorowalność na grypę. Jak dbać o siebie, by się nie przeziębić?