Czy homeopatia pomaga? Zdania w środowisku lekarskim są podzielone. Niektórzy uważaj, że homeopatia nie jest metodą naukową i dlatego lekarze nie powinni takich środków przepisywać. Obrońcą homeopatii jest wiceminister zdrowia Marek Twardowski, który w liście do Naczelnej Rady Lekarskiej z 5 stycznia napisał, że homeopatia powinna być stosowana na tych samych zasadach, co inne leki.
Czy dobry kosmetyk musi być drogi? Jakich kosmetyków używają gwiazdy? O kosmetykach na każdą kieszeń porozmawialiśmy z dziennikarką Gali Małgorzatą Nawrocka- Wudarczyk.
Odnotowujemy coraz więcej przypadków infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci, więc panika rodziców jest uzasadniona - mówi pediatra Marek Mokrowiecki. Jakie są przyczyny tak licznych zachorowań wśród dzieci?
"Dbamy o Nasze Życie!" - to przesłanie trzeciej edycji kalendarza kampanii "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy". Znane Polki i ich przyjaciółki przypominają o konieczności profilaktyki raka szyjki macicy, który co roku pozbawia życia niemal dwa tysiące Polek. Akcje wspierają m.in.: Grażyna Wolszczak, Paulina Przybysz, Katarzyna Figura, Danuta Stenka i Anita Lipnicka.
Stwardnienie rozsiane (SM) jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych. W większości wypadków występuje u ludzi młodych - między 20 a 40 rokiem życia. SM jest nieuleczalne, jednak istnieją leki, które mogą powstrzymać rozwój choroby. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Paulę Kowalczyk, która choruje na stwardnienie rozsiane.
W USA stworzono pierwszy na świecie dostępny w sprzedaży domowy tester DNA. Na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów testów, np.: testy ciążowe, na owulację, testy, które pozwalają wykryć raka jelita grubego, nowotwór prostaty czy test na menopauzę. Ile takie testy kosztują? Jak się z nich korzysta i, gdzie można je kupić?
Czy sok pomarańczowy ma w swoim składzie ekstrakt z pomarańczy, a ketchup zrobiony jest z pomidorów? Ile mleka zawiera mleczna czekolada? Z naszymi gośćmi, dr nauk medycznych Agnieszką Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia oraz Magdaleną Perzyną, dietetykiem z poradni dietetycznej "Dietican", porozmawialiśmy o tym, czy konserwanty dodawane do produktów spożywczych są szkodliwe. Czy są jakieś regulacje określające skład produktów?
Ostatnio pojawiła się informacja o tym, że Lily Allen schudła dzięki hipnodiecie. Brytyjska gwiazda Lily Allen schudła o całe dwa numery bez głodówki i katowania się na siłowni. Zobaczcie na czym to polega.
Szczepionka HPV jest szczepionką zapobiegającą zakażeniu wirusem, które nie wykryte w porę i nie leczone powoduje raka szyjki macicy. Szczepionkę mogą przyjmować TYLKO DZIEWCZYNKI.
Nie widzę przeszkód, żeby naszą wiedzę o grupach krwi wykorzystywać w praktyce i kierować się nią przy układaniu diety - mówi dr nauk medycznych Sławomir Puczkowski z Laboratorium Pierwiastków Śladowych w Łodzi. Magdalena Czyrynda, specjalista ds. żywienia człowieka, dietetyk Dietosfery, jest innego zdania. Czy warto układać dietę według grupy krwi?
Jan Mela mimo swojej niepełnosprawności zrealizował swoje marzenia. Zdobył dwa bieguny i wziął udział w wyprawie na Kilimandżaro. Swoimi osiągnięciami udowodnił, że do realizacji niemożliwego wystarczą tylko chęci. Teraz zamierza dzielić się swoimi doświadczeniami życiowymi z innymi ludźmi, którzy w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń, są niepełnosprawni. Z Janem Melą porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o jego fundacji "Poza Horyzonty".
Narciarstwo dla osób niepełnosprawnych daje niesamowite możliwości rehabilitacji i poprawy samopoczucia - mówi Jarosław Rola, niepełnosprawny instruktor jazdy na nartach, który od 10 lat, czyli od wypadku, jeździ na nartach w pozycji siedzącej. Karpacz to jedyne miejsce w Polsce, gdzie niepełnosprawni mogą uczyć się jazdy na nartach.
Obwiązująca od stycznia 1998 roku Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób podnosi "patologiczny hazard" do rangi osobnego zaburzenia psychicznego i definiując jako "zaburzenie polegające na często powtarzającym się uprawianiu hazardu, który przeważa w życiu człowieka ze szkodą dla wartości i zobowiązań społecznych, zawodowych, materialnych i rodzinnych".
Od 27 lutego trwa akcja GW "Polacy, odwagi!". Zachęcamy was do zrzucenia zbędnych kilogramów i dbania o zdrowie. Dołączcie do nas - w grupie łatwiej się odchudzać! Drużyna "Gazety Wyborczej" będzie walczyć z nadwagą pod okiem dietetyka, trenera i psychologa. W tej grupie znalazł się prowadzący Dzień Dobry TVN Bartosz Węglarczyk.
Czy kobiety boją się menopauzy? Czy kobieta po menopauzie jest nadal atrakcyjną kobietą, która wciąż ma ochotę na seks? Na ten bliski wszystkim kobietom temat porozmawialiśmy z Izabelą Trojanowską i Ewą Kuklińską.
Złość to reakcja emocjonalna, która pojawia się, gdy zablokowane jest jakieś dążenie, następuje zmiana poczucia kontroli. Naukowcy z Harvard Medical School dowiedli, że osoby, które przyznają się, że tłumią swoje negatywne emocje mają więcej problemów w życiu osobistym.
Fundacja TVN "nie jesteś sam" dostrzega dobre działania innych organizacji i chce je propagować. Dziś w cyklu "Zielone drzwi" przedstawiamy reportaż o fundacji "Zdążyć z pomocą", która buduje ośrodek bezpłatnej rehabilitacji dla niepełnosprawnych dzieci. Gościem Anny Maruszeczko była Beata Tyszkiewicz.
Moje pytanie dotyczy toksoplazmozy - pisze widz Dzień Dobry TVN. Kiedy byłam w ciąży lekarz zlecił mi przeprowadzenie takiego badania. Wynik sześciokrotnie przekroczył normę, ale nie byłam w związku z tym leczona. Czy toksoplazmozę się leczy? - pyta. Co na to dr Piotr Gryglas.
W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba Polaków spożywających posiłki poza domem. Kto stołuje się na mieście? Młodzi mieszkańcy dużych miast, którzy żyją w ciągłym pośpiechu, spędzając wiele godzin w pracy lub na uczelni. Jakie niebezpieczne składniki gromadzą się w organizmie, kiedy żywimy się potrawami typu fast food? Jak zneutralizować skutki takiej diety?
Rak spoczywa uśpiony w każdym z nas. Podobnie jak wszystkie żywe organizmy, nasze ciała produkują stale wadliwe komórki. Jednak nasze ciała wyposażone są w mechanizmy, które wykrywają takie komórki i kontrolują ich rozwój - to fragment książki "Antyrak", której autorem jest nauropsychiatra, dr David Servan-Schreiber. Kto narażony jest na chorobę nowotworową?
Producenci kosmetyków sięgają po coraz bardziej dziwaczne składniki, aby zapewnić nam urodę i wieczną młodość. Zwłaszcza najnowsze linie pielęgnacyjne obfitują w niespodzianki.
Wraz z nadejściem wiosny większość kobiet przechodzi na diety. Niestety, niektóre mylą dietę z detoksem i głodówką. O zaletach i wadach diet oczyszczających, czasami nazywanych detoksem, porozmawialiśmy z naszymi gośćmi: dr Ewą Matyską-Piekarską oraz dr n. med. Agnieszką Jarosz.
Gościem Anny Maruszeczko w "Zielonych drzwiach" był Robert Nowak, dwunastokrotny mistrz Polski w kick-boxingu. Czy niepełnosprawność może ograniczać zdolności zawodników kick-boxingu? O tym w reportażu Sebastian Górniak, trener kick-boxingu na wózku.
Przed przyjęciem leku przeciwbólowego zawsze czytaj ulotkę. Nigdy nie stosuj kilku różnych leków przeciwbólowych jednocześnie. Przyjęcie leku skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą, a przede wszystkim, sprawdź, czy twój ból nie jest wywołany poważną chorobą. Nadmiar leków przeciwbólowych powoduje: duszności, krwawienia, uszkodzenia szpiku, wątroby i nerek.
Większość z nas chociaż raz w życiu była na diecie. Dlaczego decydujemy się na wyrzeczenia i zmianę przyzwyczajeń żywieniowych? Czy tylko po to, by utracić wagę i osiągnąć wymarzoną sylwetkę?
Laryngolog stwierdził u mnie zapalenie ślinianek przyusznych. Przepisane antybiotyki nie pomogły, dlatego lekarz chce mnie skierować na biopsję. W ciągu ostatnich dwóch lat miałam nawroty tej choroby. Czy jest ona groźna i czy skierowanie mnie na biopsję jest konieczne? - pyta Alicja w e-mailu do doktora Piotra Gryglasa.
Nasi goście, Małgorzata Kozak i Maciej Kolinka, opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach związanych z operacjami plastycznymi. Dlaczego się im poddali?
Kleszczowe Zapalenie Mózgu jest chorobą wirusową ośrodkowego układu nerwowego. Wywołuje ją wirus, który dostaje się do organizmu człowieka bezpośrednio podczas ukąszenia przez zakażonego kleszcza. Medycyna nie dysponuje lekiem, który zwalczałby czynnik chorobotwórczy, jeśli doszło do zakażenia. Lekarze mogą jedynie łagodzić objawy tej choroby. Jedynym skutecznym sposobem ochrony przed Kleszczowym Zapaleniem Mózgu są szczepienia ochronne.
W kolejnym odcinku "Zielonych drzwi" prezentujemy historię dr Magdaleny Morawskiej i jej córki Olgi, której matka oddała nerkę. Dzisiaj Olga jest roześmianą, zdrową nastolatką, a jej mama wraz z oddaną nerką zdjęła z siebie ciężar ogromnego stresu, jakim jest choroba własnego dziecka. Teraz może śmiało powiedzieć, że z jedną nerką żyje jej się nawet lepiej.