Krzysztof Kolberger od wielu lat zmaga się z nawrotami choroby nowotworowej. Jego "kolega" daje sobie znać regularnie od prawie dwudziestu lat. Nie kryje przed światem swoich zmagań z chorobą. Ma nadzieje, że jego przypadek pomoże innym chorym uwierzyć, że można wygrać z nowotworem nawet wielokrotnie. Krzysztof Kolberger był gościem Anny Muszczeczko i "Zielonych drzwi".
Polska za mało pieniędzy przeznacza na walkę z paleniem, a ceny papierosów w sklepach są zbyt niskie. Takie błędy w polityce antynikotynowej wytknęła rządowi Światowa Organizacja Zdrowia. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Krzysztofa Przewoźniaka z Fundacji "Promocja Zdrowia" oraz Michała Stokłosę, który razem z WHO przygotowywał raport. Ilu ludzi rocznie umiera z powodu palenia?
Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Londynie gwałtowny wzrost liczby ciąż obciążonych zespołem Downa tłumaczą tym, że kobiety coraz później decydują się na dziecko. Szacuje się, że ryzyko, iż płód będzie cierpiał na zespół Downa u kobiety w wieku 30 lat wynosi 1 do 940, natomiast u 40-latki wynosi już 1 do 85. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Annę Regel, mamę Marysi, która urodziła się z zespołem Downa.
Na Ukrainie szaleje grypa. Z pomocą naszym sąsiadom ruszyło najnowocześniejsze w Europie Wojskowe Laboratorium w Puławach. Tylko w "Dzień Dobry TVN" mogliście się przekonać jak będzie wyglądać wsparcie polskich naukowców.
Jeśli ktoś sądzi, że odchudzi go sama herbata, jest w błędzie. Owszem, herbata jest bardzo zdrowa, ma dużo przeciwutleniaczy zabezpieczających organizm przed starzeniem się i może pobudzać przemianę materii. Jednak żadna herbata nie jest środkiem odchudzającym samym w sobie, bo odchudzanie to - przede wszystkim - konsekwentna, zdrowa dieta i dużo ruchu.
Do naszej redakcji napisali zdesperowani rodzice wcześniaków w sprawie leku o nazwie Synagis. Ten drogi lek jest potrzebny ich dzieciom, ale jego refundacja stoi pod znakiem zapytania. Dlaczego preparat stosowany od 10 lat w Europie nie jest refundowany w Polsce? Ile kosztuje całkowita kuracja tym preparatem?
Anna Maruszczeko, gospodyni programu "Zielone drzwi", gościła w Dzień Dobry TVN Tomasza Strzymińskiego, propagatora audiodeskrypcji w Polsce.
Naszą redakcją wstrząsnął e-mail przesłany na naszą skrzynkę redakcyjną przez młodą mamę, która zachorowała na bulimiczną anoreksję. Kobieta prosi o pomoc i poruszenie tematu na antenie. Do rozmowy zaprosiliśmy więc psychiatrę Pawła Salę oraz położnika Witolda Rogiewicza, by porozmawiać o tym, co sprzyja zachorowaniu na anoreksję lub bulimię?
Według Światowej Organizacji Zdrowia co drugi pacjent sam decyduje o tym jakie leki są mu potrzebne. W Polsce aż 60 proc. pacjentów stosuje leki nie słuchając lekarzy. Dziś w "Dzień Dobry TVN" przekonaliśmy się, jak leczą się Polacy?
Ciąża Katarzyna Krzyżanowskiej przebiegała prawidłowo. Kuba po urodzeniu dostał 10 punktów w skali Apgar. Problemy ze zdrowiem dziecka zaczęły się ujawniać od "przypadkowego" badania USG, które wykryło, że Kuba nie ma jednej nerki. Gdy miał 3 miesiące, lekarze stwierdzili u chłopca wiotkość mięśni. W wieku dwóch lat wciąż nie mówił i nie wydawał żadnych dźwięków. Wtedy rodzice trafili do Instytutu Matki i Dziecka. Tam w końcu postawiono diagnozę.
O Zespole Nagłej Śmierci Łóżeczkowej mówi się niewiele. SIDS jest owiane tajemnicą, ponieważ nie można podać dokładnej przyczyny zgonów niemowlaków. Na 80 przeanalizowanych przypadków nagłej śmierci niemowlęcia, do ponad połowy (54 proc.) doszło wtedy, gdy dziecko spało obok rodzica.
Polacy przyjmują antybiotyki na prawie wszystkie dolegliwości. Jak wynika z badań 43% badanych oczekuje od lekarza przypisania antybiotyku na grypę. Problem w tym, że grypę wywołują wirusy, a antybiotyki leczą tylko choroby wywołane bakteriami. O nadużywaniu antybiotyków i grypie rozmawialiśmy z prof. Elżbietą Anuszewską z Narodowego Instytutu Leków.
W dzisiejszym programie zajęliśmy się problemami w komunikacji pomiędzy ludźmi, a przede wszystkim temu jak bardzo duży wpływ na nasze nastawienie do innych ma ich wygląd i mowa ciała.
Coraz głośniej mówi się o żywności modyfikowanej genetycznie i zagrożeniach, jakie niesie za sobą uprawa roślin transgenicznych dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Okazuje się, bowiem, że rośliny te są źródłem alergii, zatruć i mogą powodować nieznane jeszcze bliżej komplikacje i choroby.
O tym jak zapobiegać wadom postawy, co można robić w domu - jakie ćwiczenia mogą okazać się pomocne oraz jak wyglądają pierwsze oznaki ewentualnych problemów naszych pociech i kiedy powinniśmy zwrócić się do lekarza rozmawialiśmy z Pawłem Zawitkowskim.
Do 12 wzrosła liczba zgonów pacjentów u których stwierdzono obecność wirusa A/H1N1. Dzień Dobry TVN na bieżąco stara się śledzić zagrożenie jakie niesie ze sobą wirus.
Choroby kiedyś nieuleczalne, dziś w porę zdiagnozowane, są możliwe do wyleczenia. Medycyna ciągle się rozwija, a stosowne przez nią najnowsze metody leczenia przywracają do zdrowia wielu pacjentów. Dziś z powodzeniem możemy diagnozować wczesne stadium choroby. Dzięki temu większość z nich można wyleczyć - mówi dr Dariusz Iżycki, który ma swój wkład naukowy w pierwszy przeszczep twarzy.
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, każdy Polak automatycznie nabył obywatelstwo i takie same prawa jak reszta członków wspólnoty. Dyrektywa "pacjenci bez granic" gwarantuje obywatelom UE możliwość wyboru placówki medycznej na terenie każdego kraju wspólnoty.
Do dyskusji o szkodliwości solariów sprowokowała decyzja szwedzkiej sieci klubów fitness SATS. Ich właściciele zdecydowali, że od 1 grudnia 2010 zamykają wszystkie solaria w swoich klubach. Wraz z naszymi gośćmi: Marią Noszczyk i Mariuszem Pudzianowskim rozmawialiśmy na temat szkodliwości opalania się w solarium.
Dziś mieliście okazję spędzić "SPAniały weekend" z Otylią Jędrzejczak i jej przyjaciółką Karoliną Fudalej-Kłys. Przyjaźń Pań trwa już ponad dziesięć lat, przetrwała najcięższe próby. Dziewczyny były ze sobą zarówno w najszczęśliwszych, jak i w tych najtrudniejszych momentach życia. Na SPAniały weekend zapraszamy w imieniu Kingi Burzyńskiej.
Tydzień bez kremu pod oczy, balsamu nawilżającego, szamponu do włosów, podkładu, tuszu do rzęs, błyszczyka i wszelkich innych kosmetyków upiększających - właśnie takiego wyzwania podjęła się nasza reporterka Dominika Roman. Po okresie kosmetycznego detoksu czuje się świetnie i, jak podkreśla, z pewnością zrobiłaby jeszcze raz dokładnie to samo.
Zdania na ten temat są podzielone. Mimo, że podstawowe szczepienia są obowiązkowe, niektórzy rodzice kierując się własnymi przekonaniami, a często obawami związanymi z możliwymi komplikacjami, rezygnują ze szczepienia dzieci. Co na to pediatra Bartosz Arłukowicz? Gościem Dzień Dobry TVN była też Karina Paczkowska, która jest przeciwna szczepieniom.
Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia TVN UWAGA! prowadzi akcję charytatywną na rzecz podopiecznych Fundacji TVN "nie jesteś sam". W tym roku po raz pierwszy odbywa się także na portalu Allegro.pl aukcja rzeczy ofiarowanych przez gwiazdy telewizji. Więcej o tych przedsięwzięciach mogliście się dowiedzieć w "Dzień Dobry TVN".
Coraz głośniej mówi się o żywności modyfikowanej genetycznie i zagrożeniach, jakie niesie za sobą uprawa roślin transgenicznych dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Co to jest GMO? Czy mamy się obawiać organizmów transgenicznych (zwierząt, czy roślin modyfikowanych genetycznie)? Dziś w "Dzień Dobry TVN" omówiliśmy ten problem razem z naszymi gośćmi: Dorotą Deląg i Piotrem Kossobudzkim.
W weekend dotarła do Polski informacja o nowej odmianie grypy - koziej grypie. Ponoć zabiła już sześć osób i błyskawicznie rozprzestrzenia się po Europie. Dr Paweł Grzesiowski uspokaja - to nie jest żadna grypa tylko bakteria, która od lat znana jest w Holandii. Polacy nie mają się czym martwić.
O roli złych i dobrych tłuszczy w żywieniu porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Jadwigą Przybyłowską, specjalistą ds. żywienia.
Gościem Anny Maruszeczko w "Zielonych drzwiach" była doktor Romana Ługin oraz Ewa Błaszczyk, założycielka Fundacji "A kogo?".
Toczeń to choroba, która dotyka głównie młode kobiety. Lekarze niewiele o niej wiedzą. Nie ma też lekarstwa, które zagwarantowałoby natychmiastowy powrót do zdrowia. Jak więc żyć z tym schorzeniem i, jak radzić sobie z jego przykrymi objawami? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Marię Syc, która choruje na toczeń od 8 lat oraz prof. Lidię Rudnicką, kierownika Kliniki Dermatologii w Warszawie.
Każdego dnia, z powodu raka szyjki macicy umiera w Polsce 5 kobiet. Aż 1/3 Polek nigdy nie słyszała o tej chorobie, zaś te, które o niej wiedzą – nie mają pojęcia skąd się bierze i jak się przed nią uchronić. Z ginekologiem Witoldem Rogiewiczem, Beatą Mirską - prezesem Stowarzyszenia Damy Radę i Małgorzatą Ostrowską - twarzą kampanii " Zdrowy nawyk, Zdrowe piersi" staraliśmy się nakłonić Polki do badań profilaktycznych.
Wojciech Lubliński, lekarz z Wojskowego Instytutu Medycznego, od trzech lat jest jednym z dwóch osobistych lekarzy głowy państwa - Lecha Kaczyńskiego. Jakim pacjentem jest nasz prezydent? Tego mogliście się dowiedzieć w "Dzień Dobry TVN".