Pasją Jarosława Roli od zawsze były sporty zimowe oraz rowery. Gdy był nastolatkiem, poraził go prąd, w wyniku czego Jarosław stracił obie nogi. Miłość do rowerów okazała się silniejsza niż niepełnosprawność. Dwa lata po wypadku, Pan Jarosław zbudował rower napędzany rękoma. W taki sposób zdobył Śnieżkę, a ostatnio Kilimandżaro. Od kilku lat tworzy rowery dla osób niepełnosprawnych. Skąd taki pomysł? Gdzie szykał pomysłu na konstrukcję? Kto pomógł mu ją stworzyć. Z Jarosławem Rolą w studiu Dzień Dobry TVN porozmawiała Anna Maruszeczko.
Jak się okazuje, 20 proc. dzieci do 14. roku życia wymagają konsultacji okulistycznej, a 30 proc. uczniów od 6. do 15. roku życia ma wady wzroku. Jak rozpoznać, że dziecko ma problem z oczami? O jakie chorobie świadczy biały kolor źrenicy? Czy zez powyżej 3. miesiąca życia jest objawem patologicznym? Jakie wady wzroku obserwuje się u dzieci? O tym w Dzień Dobry TVN okulistka Monika Dzięgielewska.
"To, co do niedawna było raczej w sferze science-fiction, dzieje się teraz na naszych oczach" - tak historię Dariusza Fidyki zapowiedział Marcin Prokop. Rzeczywiście to, że pan Dariusz, po przerwaniu rdzenia kręgowego, odzyskał czucie w nogach można umieścić w tej kategorii. O historii Dariusza Fidyki mówiliśmy już pół roku temu w Dzień Dobry TVN. Teraz wróciliśmy do niej, by sprawdzić czy leczenie przynosi kolejne efekty!
Aż 80 proc. ludzi na świcie cierpi na bóle pleców. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pleców? I kiedy ten ból powinien nas zaniepokoić? Oznaką jakich chorób są bolące nas nieustannie plecy? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ortopedę Adriana Rymarczyka.
Wojtek Przybylski jest reżyserem dźwięku o ogromnym doświadczeniu zawodowym. Przez wiele lat współpracował z Polskim Radiem, a także polskim artystami takimi jak, zespół Perfect, Maanam, Republika, Kult, Kazik. Teraz to Wojtek potrzebuje naszej życzliwości, serca i zaangażowania. Dzięki i Twojej pomocy będzie mu łatwiej zmagać się z nowotworem. Wczoraj wieczorem odbył się charytatywny koncert, w którym udział wzięło mnóstwo polskich wokalistów. Ewa Bem, Tomasz Stańko, T.Love, Lady Pank, Robert Gawliński i nie tylko. To ludzie wielkiego serca, którzy wspierają Wojtka w tych trudnych chwilach. Ty również możesz się przyłączyć.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Justynę Kucińską, jedną z uczestniczek rejsu dla osób niewidzących. Jak wspomina żeglarską przygodę? Czy bała się wypłynąć w morze? Czy sprostała oczekiwaniom kapitana? Anna Maruszeczko porozmawiała również z Wojciechem Żołądkowiczem, aktorem i żeglarzem. Jak bardzo różni się rejs z zespołem osób niewidomych? Dlaczego uważa, że jest to bogatsze doświadczenie? Co dokładnie niewidoma załoga robiła podczas rejsu?
Według badań w Polsce jest ok. 100 tysięcy kobiet, które dotknięte są mutacją genu BRCA1, który może spowodować rozwój raka piersi i jajników. Czy powinny one rozważyć profilaktyczne usunięcie atrybutów kobiecych? W jaki sposób mogą sprawdzić, czy mają mutację genu BRCA1? Czy są w Polsce programy opieki nad osobami z predyspozycją dziedziczną do nowotworów? Czy kobiety, które usunęły piersi i jajniki mogą być w 100% pewne, że nowotwór się nie rozwinie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN onkologa Ewę Kilar.
Od ponad 20 lat, Tomasz Dangel i Joanna Szymkiewicz-Dangel, prowadzą Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Dlaczego zdecydowali się stworzyć takie miejsce i jak można poradzić sobie ze śmiercią małych pacjentów, która jest, niestety, nieodłącznym elementem pracy w hospicjum? Jak, jako ludzie wierzący, godzą pracę ze swoim sumieniem.
Gdy synek Anny Chwałek miał dwa lata, zdiagnozowano u niego autyzm. Kobiecie udało się stworzyć przedszkole i szkołę dla dzieci z autyzmem. Teraz Pani Anna chce zbudować pierwszy w Polsce ośrodek, gdzie chore dzieci od samego początku diagnozy, będą miały zapewnioną pomoc terapeutyczną, medyczną i edukacyjną.
Kolejnym bohaterem cyklu "Piękny Uśmiech" jest Zbigniew Kmieć. Dlaczego przypadek Pana Zbyszka był tak trudny dla lekarzy - opowiedział o tym w Dzień Dobry TVN Dr Paulo Malo z Malo Clinic. Jak nowy uśmiech zmienił życie Pana Zbyszka? I czy wpłynął na jego relacje z klientami? Zobaczcie tę spektakularną metamorfozę!
Zuzia choruje na epidermolysis bullosa, czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Choroba ta dotyka jedno na pięćdziesiąt tysięcy dzieci. Rany i pęcherze powstają samoistnie lub na skutek uderzeń. Pojawiają się na skórze i organach wewnętrznych. Mimo ogromnego bólu, który towarzyszy jej każdego dnia i nocy dziewczynka jest radosna. O czym marzy Zuzia?
Z wiekiem coraz bardziej panujemy nad swoimi emocjami. Kontrolujemy się. Osoby niepełnosprawne są zawsze szczere, dojrzewając, nie tracą swojej spontaniczności. Czy są w stanie przeżyć prawdziwą miłość? Jak wyrażają swoje emocje? Czy są wylewni czy raczej zamknięci w sobie? Czego pragną osoby niepełnosprawne? Z Anną Maruszeczką porozmawiali goście Dzień Dobry TVN: Romek Zańko – podróżnik, prezes Fundacji Pod Sukniami i Tadeusz Woźniak – muzyk, ojciec 19-letniego chłopca z Zespołem Downa.
Stres często towarzyszy naszemu życiu. Czasem bywa mobilizujący, ale częściej działa niekorzystnie na nasze zdrowie. Jak walczyć ze stresem - iść spać, czy rzucać talerzami? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN coachem Miłoszem Brzezińskim.
Z jakich powodów najczęściej bolą zęby? Co zrobić, gdy nie mamy możliwości iść do dentysty, a boli nas ząb? Zimny okład czy proszek przciebólowy? Jakie działanie ma imbir? Dlaczego warto płukać jamę ustną imbirowym, schłodzonym wywarem? Prowadzący Dzień dobry TVN porozmawiali na ten temat z dr Anną Jankowską, stomatologiem.
Bierne palenie. Czym tak naprawdę jest? Jaki ma zakres i jakie może mieć konsekwencje? Wedle statystyk, aż 3 mln polskich dzieci to bierni palacze. Jak dym papierosowy wpływa na ich zdrowie? Czym grozi palenie w ciąży? W studiu Dzień Dobry TVN nasi prowadzący porozmawiali z pulmonologiem Tadeuszem Zielonką oraz Anną Andrzejewską, blogerką, którą przyznała, że paliła w ciąży.
Zmęczenie, problemy z koncentracją, łamliwe paznokcie i matowe włosy. By pozbyć się tych dolegliwości warto oczyścić organizm z toksyn. Na czym polega detoks? Czy zawsze oznacza głodówkę? Czy jest ona skuteczna? Ile powinno trwać dobre oczyszczanie? Jak przygotować się do detoksu? Gościem Dzień Dobry TVN była dietetyk Agata Ziemnicka-Łaska.
W Majówkę wielu z nas wyjeżdża poza miasto. Co zrobić, gdy ukąsi nas żmija? Czy należy wyssać jad? Dlaczego nie wolno tamować krwawienia? Jakie są objawy wstrząsu anafilaktycznego? Kiedy niezbędne jest zrobienie zastrzyku z adrenaliny? Co zrobić w przypadku ugryzienia osy lub skaleczenia? O pomoc poprosiliśmy eksperta Dzień Dobry TVN Ariela Szczotoka, ratownika medycznego.
Czy osobie niewidomej zależy na tym, jak wygląda? Na pytanie Anny Maruszeczko odpowiedziała Dorota Ziental, która nie widzi od 8 lat. Dlaczego Pani Dorota tak bardzo przykładę wagę do swojego wizerunku? Jak dba o urodę? Ile zajmuje jej to czasu? Jak robi zakupy i kto jej w tym pomaga? W studiu Dzień Dobry TVN Pani Dorocie towarzyszył jej partner Sebastian Grzywacz. Skąd wiedział, że jego wybranka jest atrakcyjną kobietą?
Polacy stworzyli program, dzięki któremu studenci medycyny będą mogli szkolić się przeprowadzając wirtualne operacje. Projekt eFizjologia został doceniony przez międzynarodowe jury prestiżowego konkursu Laval Virtual Awards 2012, w kategorii „Medycyna i zdrowie”. O zaletach wirtualnego szkolenia i możliwościach jakie daje studentom ta aplikacja rozmawialiśmy z dziennikarzem naukowym Karolem Wójcickim i Marcinem Wiśniewskim, dyrektorem promocji i marketingu i3D.
"Myślę, że żaden człowiek nie jest przygotowany na taką chorobę ... ale też nie szukałem jakiegoś wyjścia awaryjnego, że się może nie udać" Z Grzegorzem Boćkiem, reprezentantem Polski i czołowym atakującym w siatkarskiej ekstraklasie, o jego zwycięskiej walce z nowotworem układu chłonnego rozmawiał Władysław Kozakiewicz.
Mało kto lubi chodzić do dentysty. Czasami jednak strach przed borowaniem zębów przeradza się w prawdziwą fobię. Jak zachowują się ludzie, których paraliżuje fotel dentystyczny? Jakie są tego przyczyny? Ból? Stereotypy? Jak sobie pomóc? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy stomatologa Marcina Krufczyka.
Antykoncepcja awaryjna miała być ogólnie dostępna od połowy kwietnia. Teoretycznie, wedle ustawy, tabletki można już kupić bez recepty. Postanowiliśmy to sprawdzić. Jak nasza wysłanniczka została potraktowana przez farmaceutów? Czy udało się jej zakupić pigułkę "dzień po"?
Każdy może gotować. Udowodniają to niewidomi młodzi ludzi z Ośrodka szkolno-wychowawczego w Bydgoszczy. Jak sobie radzą z krojeniem? Jakich zmysłów używają podczas gotowania?
Jak przywrócić wiarę we własną kobiecość po przebytej chorobie nowotworowej piersi? Jak muzyka i taniec wpływa na terapię w czasie walki z rakiem? Co zmienia w życiu kobiet zabieg rekonstrukcji piersi po przebytej mastektomii? Ile trwa zabieg usunięcia piersi oraz jednoczesna rekonstrukcja? Dlaczego duża cześć chorych kobiet wciąż boi się zabiegu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr hab Agnieszkę Kołacińską z Fundacji Pełną Piersią, Magdalenę Łuczak-Rzewuską, która przeszła zabieg rekonstrukcji piersi i Marlenę Kazuń, psychoonkologa.
Niedawno głośno było o ogromnym sukcesie polskich lekarzy z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, którzy po raz pierwszy w Polsce podali, działającą bezpośrednio na nowotwór (siatkówczaka), chemię do tętnicy ocznej. Ile zabieg kosztuje w Polsce? Czy jest szansa, że będzie refundowany? Czy ten typ nowotworu występuje często? Czy amerykańscy lekarze chętnie podzielili się wiadomościami na temat tego zabiegu? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: Kierownika Kliniki Okulistycznej Centrum Zdrowia Dziecka dr Wojciecha Hautza oraz lekarza Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Centrum Zdrowia Dziecka Urszulę Pasik.
Dlaczego coraz więcej ludzi cierpi na alergię? Jakie są tego przyczyny- zanieczyszczone środowisko czy nadmierna dbałość o czystość? Jak dobrze zdiagnozować alergię? Na czym polega odczulanie? Jak długo to trwa? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy alergologa Piotra Dąbrowieckiego.
W wyniku wypadku samochodowego, któremu Pani Alicja Kosobudzka uległa mając 13 lat, straciła zęby. Za namową mamy zgłosiła sie do nas, by wziąć udział w akcji "Piękny uśmiech". Dlaczego tak długo zwlekała z podjęciem decyzji o leczeniu? Jak po zabiegu zmieniło się jej życie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Alicję Kosobucką i prof. Paulo Malo, stomatologa z Malo Clinic.
Jak poradzić sobie z negatywnym nastawieniem, smutkiem, apatią, która towarzyszy podczas choroby? Co wówczas pomaga i działa mobilizująco? Gdzie szukać siły? Rodzina, przyjaciele - jak oni mierzą się z chorobą bliskiej osoby. Jak mogą wesprzeć chorego? Jak z nim rozmawiać? Kiedy szukać pomocy u psychologa? Z prowadzącymi Dzień Dobry TVN porozmawiali nasi goście, Katarzyna Montgomery, dziennikarka, która była sparaliżowana oraz Wojciech Wysocki, aktor, wygrał walkę z rakiem.
Gościem Dzień Dobry TVN była 16-letnia Natalia Szczepańska, która wynalazła skarpetkę korygującą płaskostopie. Jak wpadła na ten pomysł? Z czego zrobiona jest skarpeta? Na czym polega jej fenomen? Czym grozi płaskostopie? Czy są firmy, które chcą zająć się produkcją skarpetek? Dlaczego musiała zarejestrować swoją firmę w Wielkiej Brytanii, a nie w Polsce?
Co to jest daltonizm? Czy można go wyleczyć? Kobiety czy mężczyźni. Kto choruje częściej? Jak często problem dotyka dzieci? Kiedy u dziecka można zdiagnozować to schorzenie? Co powinno zaniepokoić rodzica? Czy informować dziecko o tej wadzie? Na pytania prowadzących Dzień Dobry TVN odpowiedział dr Wojciech Hautz.