Dzięki polskim naukowcom powstało pierwsze na świecie urządzenie, które zwiększa możliwość wykrycia raka piersi na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Jest to tester firmy BRASTER. Projekt został dofinansowany z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Kiedy urządzenie będzie dostępne na rynku? Czy z jednego urządzenia będzie mogło korzystać kilka kobiet? Jak wyglądają zmiany nowotworowe wykryte przez tester? W Dzień Dobry TVN gościliśmy kierownika Działu Telemedycznego firmy BRASTER dr Ingę Hryniewiecką i dziennikarza naukowego Karola Wójcickiego.
Profesor Sergio Canavero przygotowuje się właśnie do zabiegu transplantacji głowy. Jak zamierza wykonać przeszczep tej części ciała? Na kim przeprowadzi pierwszy tego typu zabieg? Ile potrwa operacja? Z profesorem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
W internecie można kupić wiele, np. komórki jajowe. Czy kobieta, która nabyła komórki jest biologiczną matką dziecka, które urodzi? Czy przekazanie komórki jajowej różni się z etycznego punktu widzenia od przekazania nerki? Czy każda kobieta może być dawcą? W jaki sposób przygotowuje się kobietę do dawstwa? Czy ze stymulacją jajników wiążą się jakieś niebezpieczeństwa? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: etyk - prof. Paweł Łuków i ginekolog Jakub Rzepka.
Problem bulimii i anoreksji dotyka coraz więcej młodych osób. Jak rozpoznać pierwsze symptomy? Jakiego wsparcia potrzebuje osoba z zaburzeniami odżywiania oraz, jak wygląda proces wychodzenia z choroby? Na pytania Doroty i Marcina, w studiu Dzień Dobry TVN, odpowiedziały: bohaterki naszego reportażu, chorujące na bulimię - Karolina i Asia, mama nastolatki cierpiącej na anoreksję - Elżbieta Bareja oraz Ewa Galus-Raczyńska – założycielka fundacji pomagającej osobom z zaburzeniami odżywiania.
„Biała jak mleko, czerwona jak krew” to film opowiadający, jak młodzi ludzie mierzą się z tematem białaczki. Włoski komedio-dramat na długie tygodnie zagościł w dziesiątce najlepszych filmów we Włoszech i zachęcił wielu Włochów, by zgłosili się do Bazy Dawców Komórek Macierzystych. Teraz film wchodzi na polskie ekrany kin studyjnych. Czy spotka się z takim samym odbiorem i tym samym zwiększy świadomość dawstwa szpiku? Jak jeszcze można zachęcić młodych ludzi do rejestrowania się w bazie DKMS? Z prowadzącymi Dzień Dobry TVN porozmawiała Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS i Norbert Rękawek, licealista, który został zarejestrowany, jako 5 milionowy dawca.
Jak wynika z przeprowadzonych badań, słyszymy coraz gorzej. Co więcej, problem dotyka nie tylko osób starszych, ale i młodszych, nawet nastolatków. Jak rozpoznać objawy utraty słuchu? Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? O tym w Dzień Dobry TVN odpowiedział prof. Henryk Skarżyński, otochirurg.
Brak energii, apatia, ziemisty kolor skóry. By z tym walczyć, nasza codzienna dieta powinna być bogata w witaminy i minerały. Dostarczamy je głównie jedząc owoce i warzywa. Jednak nie zawsze mamy czas, by zjeść pięć świeżych porcji. Co wtedy zrobić? Alternatywą są soki i gęste musy, które dodatkowo bogate są w błonnik. O zamiennikach świeżych warzyw i owoców, o ich zaletach, opowiedziała w Dzień Dobry TVN dietetyczka Agata Ziemnicka-Łaska.
Jak wygląda wybudzanie, czy osoby w śpiączce są świadome otaczającego ich świata i czy pamiętają cokolwiek po wybudzeniu? Z Janiną Mirończuk, prezesem Fundacji „Światło” rozmawiała Anna Maruszeczko. Jak Zakładowi Opiekuńczo-Leczniczemu w Toruniu udaje się wybudzić rekordowo dużą liczbę pacjentów?
W szkole na ul. Tynieckiej w Krakowie dzieci niewidzące i słabowidzące mają szansę na zdobycie bardzo dobrego wykształcenia, które umożliwia im skuteczny start na rynku pracy. Do jakich zawodów przygotowuje szkoła? Anna Maruszeczko gościła w "Zielonych drzwiach" pedagoga szkoły Dorotę Wronę oraz pływaka i absolwenta szkoły Marcina Ryszkę.
Działa przeciwbólowo oraz rozluźnia mięśnie. W jakich przypadkach medycznych lekarze decydują się na tego typu formę terapii i w jakiej formie marihuana jest podawana pacjentowi? Czy marihuana medyczna uzależnia? Na te i na inne pytania prowadzących Dzień Dobry TVN odpowiedział dr Paweł Grzesiowski.
Nasz nowy cykl "Udana operacja", który opowiadać będzie o wybitnych osiągnięciach polskich lekarzy, zaczynamy od spotkania z "czarodziejem neurochirurgii" prof. Mirosławem Ząbkiem. Czy to prawda, że wykorzystujemy tylko niewielką część swojego mózgu i jak możemy poprawić jego wydajność? Na czym polega technologia gamma-knife?
Jak wiele prawdy jest w tym, że kobietami rządzą hormony? Jak partnerzy powinni się zachować, kiedy - z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego - panie tracą panowanie nad sobą? Czy można poradzić sobie z PMS? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: Heleną Jastrzębską z Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i coachem, ekspertem ds. komunikacji międzypłciowej Grzegorzem Kordkiem.
Co dziesiąte dziecko cierpi na neofobię żywieniową. Wielu rodziców nawet o tym nie wie, że to schorzenie dotknęło ich maluchów. Co to jest neofobia żywieniowa? Jak ją odróżnić od zwykłego grymaszenia? Jak sobie radzić z tym schorzeniem? Skąd się bierze ta przypadłość? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: terapeutę neurorozwojowego Małgorzatę Tchurz i mamę 3-letniego Kuby Magdalenę Taracińską-Cifuentes.
Nieistniejąca już francuska firma Poly Implant Prothese (PIP) produkowała wadliwe implanty piersi. Zanim sprawa wyszła na jaw, skorzystało z nich ponad 400 tys. kobiet na całym świecie. Obecnie we Francji toczy się proces karny. Jakie wady miały implanty? Ile implantów trafiło do Polski? Ile Polek bierze udział w postępowaniu? W Dzień Dobry TVN gościliśmy mecenasa Michała Biedka, który reprezentuje Polki w tej sprawie. Nasze rodaczki wystąpiły z pozwem zbiorowym.
Co dziesiąty Polak nie wie, że cierpi na obturacyjny bezdech senny. Co to jest? Jakie czynniki ryzyka mogą wpłynąć na występowanie bezdechu? Jakie są objawy tej choroby, a jakie następstwa? Za pomocą jakich badań można wykryć chorobę? Czy bezdech można wyleczyć? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN: prof. Robertem Skomro z Uniwersytetu Saskatchewan w Kanadzie - światowej klasy specjalistą w dziedzinie bezdechu.
Pani Lidia Rajewska-Idzikiewicz przekazała Fundacji TVN swoją kolekcję obrazów, które zbierała przez całe życie. Prace zostały wystawione na aukcję, a dochód z licytacji przeznaczony będzie na podopiecznych fundacji TVN "Nie jesteś sam". Czy to częsty gest w Polsce? Jaką wartość ma zbiór obrazów przekazanych przez Panią Lidię? Gdzie i kiedy odbędzie się aukcja? W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko gościła znawcę sztuki i prezesa dużego domu aukcyjnego Juliusza Windorbskiego.
14-miesięczny Piotruś jest jedyną osobą w Polsce ze zdiagnozowanym syndromem eskimoskim. Choroba polega, na tym, że dziecko może jeść wyłącznie mięso i tłuszcze. W jakich częściach świata zanotowano podobne przypadki? Skąd się bierze ta choroba? Ile kosztuje lek, który może pomóc Piotrusiowi? Z jakich powodów Minister Zdrowia umorzył postępowanie w sprawie refundacji leku dla chłopca? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: dr Mirosława Bik-Multanowskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, mamę chłopca Ewelinę Paterek i Piotrusia Paterek.
Wielu dietetyków uważa, że niektórych produktów spożywczych nie powinno się łączyć. Jednym z takich niebezpiecznych związków jest herbata z cytryną, ponieważ ten miks może wywołać chorobę Alzheimera. Jakich innych produktów spożywczych nie należy ze sobą łączyć? O tym gość Dzień Dobry TVN dietetyczka Agnieszka Piskała.
W dosłownym tłumaczeniu znaczy "już widziane". To dziwne uczucie, które pojawia się nagle i trwa krótko, a osoba, która tego doświadcza ma wrażenie, że już to przeżyła. Czy déjà vu to żart umysłu, czy może pamięć poprzednich wcieleń? Skąd się bierze? Na czym polegają tzw. badania percepcyjne? Czy hipnoza może być przydatna w badaniu déjà vu?
Coraz więcej rodziców decyduje się na to, by nie szczepić swoich dzieci. Usprawiedliwiają to złym wpływem szczepionek na zdrowie dziecka. Co zatem robić? Szczepić czy nie szczepić? Czy przedszkola nie powinny przyjmować dzieci, które nie są szczepione? O tym rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN prof. dr hab. med. Zbigniewem Gaciongiem - lekarzem chorób wewnętrznych, kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.
Marzena Biernacka i Ewa Wituszyńska produkują kulki Kegla. W jakich okolicznościach wpadły na pomysł rozwinięcia takiego biznesu? Czy ich produkty mają atesty? Jakie są problemy, jeśli mięśnie Kegla nie są wyćwiczone? W jakich okresach życia kobiety przydają się kulki Kegla?
A/H1N1 to wirus, który wywołuje tzw. świńską grypę. Jak rozpoznać tę chorobę? Czym różni się świńska grypy od zwykłej grypy? Jak wygląda leczenie osoby zarażonej wirusem A/H1N1? Z epidemiologiem Zbigniewem Hałatem i Kierownikiem Działu Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu Witoldem Paczosem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Choroba serca, nowotwór płuc i śmierć męża - wszystko to spadło na Panią Małgosię Uziałko i sprawiło, że straciła zęby, i przestała się uśmiechać. Pani Małgosia zgłosiła się do nas z prośbą o pomoc - chciała odzyskać piękny uśmiech. Pomogliśmy jej w tym wspólnie z ekspertami z Malo Clinic. Efekt zaskoczył samą Panią Małgosię i jej córkę Milenę. Zobaczcie!
Naukowcy brytyjscy uznali, że podawanie dzieciom masła orzechowego może skutecznie zapobiec alergii na orzechy. Czy rzeczywiście? Po ilu miesiącach życia dziecka można wprowadzać do jego diety orzechy? Dlaczego niektóre osoby reagują na orzechy w sposób bardzo gwałtowny? O wynikach wspomnianych badań rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN prof. Jerzym Kruszewskim - alergologiem z Wojskowego Instytutu Medycznego.
Anna Maruszeczko gościła w Zielonych Drzwiach trenera pracy i doradcę planowania kariery Monikę Zakrzewską i Grzegorza Rucińskiego, który korzysta z trenera pracy. Czym zajmuje się trener pracy? Na czym polega indywidualność i kompleksowość we wspieraniu osób, które mają szczególne problemy na rynku pracy? Czy taka usługa jest powszechnie dostępna?cCzy trener pracy pomaga również pracodawcy?
W Niemczech rośnie liczba zachorowań na odrę. W Berlinie - na skutek powikłań po odrze - zmarł 18-miesięczny chłopczyk. Czy wzrost zachorowań bierze się z nieszczepienia dzieci w Niemczech? Czy odra może z taką siłą zaatakować w Polsce? Jak ta choroba przebiega? Jakie są powikłania odry? Czy szczepionka chroni przed tą chorobą? O tym pediatra dr Aneta Górska-Kot, która gościła w Dzień Dobry TVN.
Jak się okazuje, nie tylko niedobór wody w organizmie jest szkodliwy dla zdrowia, ale również picie jej w zbyt dużych ilościach. Co się dzieje w ciele człowieka, kiedy ten wypije za dużo płynów? Dlaczego nie powinniśmy pić przed snem? Ile należy pić w ciągu dnia? Czy rzeczywiście kawa odwadnia organizm? Kiedy dozwolone jest picie większej ilości płynów? Zapytaliśmy o to dietetyczkę Agnieszkę Piskałę, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Sześciu lekarzy, siedem USG, książkowe dziewięć miesięcy ciąży i nikt nie zauważył, że dziecko Anny i Kacpra urodzi się bez rączek i nóżek. Z rodzicami małego Oliwiera spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Czy jakiś lekarz sygnalizował, że coś jest nie tak z ciążą? Co powiedział lekarz prowadzący, kiedy okazało się, że Oliwier urodził się bez kończyn? Czy rodzice chłopczyka zamierzają wytoczyć proces lekarzom? Czy byłaby szansa na to, że Oliwer urodzi się zdrowy, gdyby tę wadę wykryto zanim przyszedł na świat?
Pojawiła się alternatywa dla narciarstwa alpejskiego osób poruszających się na wózkach. Jest to monoski. Czy jazda na monoski jest trudne? Jak pełnosprawni narciarze reagują na osoby, które zjeżdżają na jednej narcie? Anna Maruszeczko gościła w "Zielonych drzwiach" kierownika sekcji narciarskiej poznańskiego Startu Piotra Urbańskiego i paraolimpijczyka zimowego w narciarstwie alpejskim Rafała Szumca.
Szacuje się, że w Europie jedna piąta pacjentów, którzy trafiają do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej cierpi na zaburzenia lękowe. Jakie są przyczyny nerwicy? Jak wygląda napad paniki? Jakie są objawy zaburzeń lękowych? Jak się leczy nerwicę lękową? Czy w tym przypadku skuteczniejsze są leki czy psychoterapia? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN psychologiem Robertem Rutkowskim.