14-miesięczny Piotruś jest jedyną osobą w Polsce ze zdiagnozowanym syndromem eskimoskim. Choroba polega, na tym, że dziecko może jeść wyłącznie mięso i tłuszcze. W jakich częściach świata zanotowano podobne przypadki? Skąd się bierze ta choroba? Ile kosztuje lek, który może pomóc Piotrusiowi? Z jakich powodów Minister Zdrowia umorzył postępowanie w sprawie refundacji leku dla chłopca? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: dr Mirosława Bik-Multanowskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, mamę chłopca Ewelinę Paterek i Piotrusia Paterek.
Wielu dietetyków uważa, że niektórych produktów spożywczych nie powinno się łączyć. Jednym z takich niebezpiecznych związków jest herbata z cytryną, ponieważ ten miks może wywołać chorobę Alzheimera. Jakich innych produktów spożywczych nie należy ze sobą łączyć? O tym gość Dzień Dobry TVN dietetyczka Agnieszka Piskała.
W dosłownym tłumaczeniu znaczy "już widziane". To dziwne uczucie, które pojawia się nagle i trwa krótko, a osoba, która tego doświadcza ma wrażenie, że już to przeżyła. Czy déjà vu to żart umysłu, czy może pamięć poprzednich wcieleń? Skąd się bierze? Na czym polegają tzw. badania percepcyjne? Czy hipnoza może być przydatna w badaniu déjà vu?
Coraz więcej rodziców decyduje się na to, by nie szczepić swoich dzieci. Usprawiedliwiają to złym wpływem szczepionek na zdrowie dziecka. Co zatem robić? Szczepić czy nie szczepić? Czy przedszkola nie powinny przyjmować dzieci, które nie są szczepione? O tym rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN prof. dr hab. med. Zbigniewem Gaciongiem - lekarzem chorób wewnętrznych, kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.
Marzena Biernacka i Ewa Wituszyńska produkują kulki Kegla. W jakich okolicznościach wpadły na pomysł rozwinięcia takiego biznesu? Czy ich produkty mają atesty? Jakie są problemy, jeśli mięśnie Kegla nie są wyćwiczone? W jakich okresach życia kobiety przydają się kulki Kegla?
A/H1N1 to wirus, który wywołuje tzw. świńską grypę. Jak rozpoznać tę chorobę? Czym różni się świńska grypy od zwykłej grypy? Jak wygląda leczenie osoby zarażonej wirusem A/H1N1? Z epidemiologiem Zbigniewem Hałatem i Kierownikiem Działu Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu Witoldem Paczosem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Choroba serca, nowotwór płuc i śmierć męża - wszystko to spadło na Panią Małgosię Uziałko i sprawiło, że straciła zęby, i przestała się uśmiechać. Pani Małgosia zgłosiła się do nas z prośbą o pomoc - chciała odzyskać piękny uśmiech. Pomogliśmy jej w tym wspólnie z ekspertami z Malo Clinic. Efekt zaskoczył samą Panią Małgosię i jej córkę Milenę. Zobaczcie!
Naukowcy brytyjscy uznali, że podawanie dzieciom masła orzechowego może skutecznie zapobiec alergii na orzechy. Czy rzeczywiście? Po ilu miesiącach życia dziecka można wprowadzać do jego diety orzechy? Dlaczego niektóre osoby reagują na orzechy w sposób bardzo gwałtowny? O wynikach wspomnianych badań rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN prof. Jerzym Kruszewskim - alergologiem z Wojskowego Instytutu Medycznego.
Anna Maruszeczko gościła w Zielonych Drzwiach trenera pracy i doradcę planowania kariery Monikę Zakrzewską i Grzegorza Rucińskiego, który korzysta z trenera pracy. Czym zajmuje się trener pracy? Na czym polega indywidualność i kompleksowość we wspieraniu osób, które mają szczególne problemy na rynku pracy? Czy taka usługa jest powszechnie dostępna?cCzy trener pracy pomaga również pracodawcy?
W Niemczech rośnie liczba zachorowań na odrę. W Berlinie - na skutek powikłań po odrze - zmarł 18-miesięczny chłopczyk. Czy wzrost zachorowań bierze się z nieszczepienia dzieci w Niemczech? Czy odra może z taką siłą zaatakować w Polsce? Jak ta choroba przebiega? Jakie są powikłania odry? Czy szczepionka chroni przed tą chorobą? O tym pediatra dr Aneta Górska-Kot, która gościła w Dzień Dobry TVN.
Jak się okazuje, nie tylko niedobór wody w organizmie jest szkodliwy dla zdrowia, ale również picie jej w zbyt dużych ilościach. Co się dzieje w ciele człowieka, kiedy ten wypije za dużo płynów? Dlaczego nie powinniśmy pić przed snem? Ile należy pić w ciągu dnia? Czy rzeczywiście kawa odwadnia organizm? Kiedy dozwolone jest picie większej ilości płynów? Zapytaliśmy o to dietetyczkę Agnieszkę Piskałę, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Sześciu lekarzy, siedem USG, książkowe dziewięć miesięcy ciąży i nikt nie zauważył, że dziecko Anny i Kacpra urodzi się bez rączek i nóżek. Z rodzicami małego Oliwiera spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Czy jakiś lekarz sygnalizował, że coś jest nie tak z ciążą? Co powiedział lekarz prowadzący, kiedy okazało się, że Oliwier urodził się bez kończyn? Czy rodzice chłopczyka zamierzają wytoczyć proces lekarzom? Czy byłaby szansa na to, że Oliwer urodzi się zdrowy, gdyby tę wadę wykryto zanim przyszedł na świat?
Pojawiła się alternatywa dla narciarstwa alpejskiego osób poruszających się na wózkach. Jest to monoski. Czy jazda na monoski jest trudne? Jak pełnosprawni narciarze reagują na osoby, które zjeżdżają na jednej narcie? Anna Maruszeczko gościła w "Zielonych drzwiach" kierownika sekcji narciarskiej poznańskiego Startu Piotra Urbańskiego i paraolimpijczyka zimowego w narciarstwie alpejskim Rafała Szumca.
Szacuje się, że w Europie jedna piąta pacjentów, którzy trafiają do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej cierpi na zaburzenia lękowe. Jakie są przyczyny nerwicy? Jak wygląda napad paniki? Jakie są objawy zaburzeń lękowych? Jak się leczy nerwicę lękową? Czy w tym przypadku skuteczniejsze są leki czy psychoterapia? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN psychologiem Robertem Rutkowskim.
Testy na: poziom cukru, obecność narkotyków, menopauzę, płodność, nietolerancje pokarmowe, poziom cholesterolu i występowanie raka prostaty - to tylko niektóre testy do domowej diagnozy stanu zdrowia. Czy są dokładne? Mogą zastąpić badania laboratoryjne zlecone przez lekarza? Zapytaliśmy o to dr Barbarę Jerschinę, która gościła w Dzień Dobry TVN.
Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiedli: projektantka torebek Marianna Tomaszko, aktorka Małgorzata Lewińska i ginekolog Jakub Rzepka. Czy wiele kobiet decyduje się na późne macierzyństwo? Jak przygotować się do narodzin dziecka, kiedy ma się 40 lat? Czy macierzyństwo w wieku dojrzałym różni się od wczesnego macierzyństwa? Jakie badania powinny przejść kobiety po czterdziestym roku życia, które spodziewają się dziecka?
W polskim szpitalu istnieje podejrzenie, że przywieziony pacjentów jest zarażony wirusem ebola. Spokojnie, to tylko scenariusz jednego z odcinków serialu "Szpital". Dlaczego producenci zdecydowali się na nakręcenie odcinka o takiej tematyce? Czy pokazane procedury były konsultowane z ekspertami? Jak zakończy się ta historia? Reporter Dzień Dobry TVN był na planie serialu.
Przemysław Mulkityn nie mógł oddać nerki swojej partnerce z powodu niezgodności immunologicznej. Z pomocą przyszło małżeństwo Jacka i Justyny Fiuków z Warszawy. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: prof. Artur Kwiatkowski z Katedry Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Klinicznego Szpitala Dzieciątka Jezus, biorca nerki Alina Shade, dawca nerki Przemysław Mulkityn, dawca nerki Jacek Fiuk oraz biorca nerki Justyna Fiuk. To pierwszy w Polsce przeszczep krzyżowy. Czy będą kolejne?
Przy dietach bogatych w białko a ubogich w węglowodany często dochodzi do zakwaszenia organizmu. Czy jest ono tak niebezpieczne jak wieszczą dietetycy? Czy może to typowy chwyt marketingowy stosowany przez firmy sprzedające specyfiki na odkwaszenie organizmu? Jakie są główne przyczyny zakwaszenia organizmu i które produkty powodują, że dochodzi do zakwaszenia organizmu? O to w studiu Dzień Dobry TVN dietetyczka Agnieszka Piskała.
Dieta bezglutenowa, wegańska i bezlaktozowa. Czy wyeliminowanie z jadłospisu pewnych produktów jest w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia? Co się dzieje, gdy w codziennej diecie zabraknie pewnych produktów? Na te i na inne pytania prowadzących Dzień Dobry TVN odpowiedziała dietetyk - Dorota Osóbka. Jaką dietę stosujecie? Czy i, co wyeliminowalibyście ze swojej diety?
Co można wyczytać z płytki paznokcia? O jakich chorobach mogą świadczyć białe plamy na paznokciu? Czy rzeczywiście świadczą o awitaminozie? Czy łuszczenie się paznokcia oznacza, że toczy nas jakaś choroba? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dermatologa Anitę Tarajkowską-Olejnik?
W Polsce temat in vitro zbudza wiele emocji. Niestety w dalszym ciągu brak jest w naszym kraju aktów prawnych, które uporządkowałyby tę kwestię. Jak wobec tego uregulowana jest kwestia banków nasienia? Czy kobieta, która chciałaby z nich skorzystać może poznać imię i nazwisko dawcy? Czy samotna kobieta może zostać mamą dzięki in vitro? Jak te kwestie są rozwiązane w innych krajach? Rozmawialiśmy o tym z Anną Krawczak ze Stowarzyszenia Nasz Bocian, dziennikarką Karoliną Domagalską i Agnieszką - mamą czteroletniej córki. Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Wiele kobiet, które rodziły w polskich szpitalach nie wspomina tego dobrze. Narzekają na warunki panujące na oddziale, pracę lekarzy i pielęgniarek oraz złe traktowanie. Jak wygląda standardowy poród w Polsce? A może jednak coś się zmienia na lepsze? Czy psycholog na porodówce jest potrzebny? W Dzień Dobry TVN gościliśmy prezeskę Fundacji Rodzić po Ludzku Joannę Pietrusińską i Justynę Wrońską - mamę dwójki dzieci, z których pierwsze urodziło się w traumatycznych warunkach.
Z badań wynika, że aż 90 proc. dzieci chodzących do przedszkolach jest nosicielami pasożytów. Czy pasożyty są groźne dla zdrowia? Jaka robaczyca najczęściej występuje u dzieci? Jak pasożyty trafiają do organizmu? Jakie są objawy występowania w organizmie pasożytów? Doktor Piotr Gryglas był gościem Dzień Dobry TVN.
W wypadku samochodowym złamała kręgosłup. Dziś jest mistrzynią Polski w tenisie stołowym i członkinią kadry narodowej. Jak osoba z czterokończynowym niedowładem ciała potrafi tak dobrze grać w tenisa stołowego? W studiu Dzień Dobry TVN Anna Maruszeczko gościła Dorotę Bucław oraz Daniela Szczepańskiego– trenera Doroty.
Ta historia przywraca wiarę w cuda. Dwuletni Adaś trafił do prokocimskiego szpitala po nocy spędzonej na mrozie w samej tylko piżamce. Wydawało się, że szanse na przeżycie ma niewielkie, ale udało się. Adaś jest w pełni sił i dziś jedzie do domu. Ostatniego dnia pobytu w szpitalu odwiedziła go dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz. Rozmawiała również z prof. Januszem Skalskim, dr Anną Świerczyńską i mamą Adasia - Pauliną Ćwięczek. Czy Adaś robi szybkie postępy podczas rehabilitacji? Czy dom już jest przygotowany na powrót chłopca? Jak będą wyglądały dni Adasia po wyjściu ze szpitala?
Domy też chorują i - jak się okazuje - ich choroby mogą być zaraźliwe. O co chodzi? Co to jest zespół chorego budynku? Czy dotyczy on również domów jednorodzinnych, czy tylko biurowców? Jakie dolegliwości mogą być wywołane syndromem chorego budynku? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dr Piotra Dąbrowieckiego.
W tym roku oddziały ortopedyczne pękają w szwach. A to przez warunki pogodowe sprzyjające upadkom. Deszcz ze śniegiem oraz zerowe temperatury tworzą śliską nawierzchnię. Wtedy o upadek nietrudno. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był ortopeda Adrian Rymarczyk. Jak, kiedy już się potkniemy, bezpiecznie upadać?
Coraz więcej osób publicznych przyznaje się do alkoholizmu. Ostatnio głośno jest o Małgorzacie Halber, dziennikarce, gwieździe 5-10-15, która w książce "Najgorszy człowiek na świecie" opisała swoją walkę z niewidzialnym wrogiem. Czy alkoholikiem jest się na zawsze? Jak możemy zorientować się, że jesteśmy uzależnieni? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: dziennikarz i niepijący alkoholik Wojciech Maziarski oraz Małgorzata Anna Słowik, psycholog i terapeutka uzależnień.
W Bytomiu działa Zintegrowana Szkoła Sportowa. To pierwsza tego typu placówka na całym świecie. Na razie w szkole uczy się ośmioro dzieci. W studiu Dzień Dobry TVN dyrektor społecznej zintegrowanej szkoły sportowej Andrzej Wróblewski oraz mama dziecka uczęszczającego do szkoły Karina Bendkowska byli gośćmi Anny Maruszeczko.