Co można wyczytać z płytki paznokcia? O jakich chorobach mogą świadczyć białe plamy na paznokciu? Czy rzeczywiście świadczą o awitaminozie? Czy łuszczenie się paznokcia oznacza, że toczy nas jakaś choroba? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dermatologa Anitę Tarajkowską-Olejnik?
W Polsce temat in vitro zbudza wiele emocji. Niestety w dalszym ciągu brak jest w naszym kraju aktów prawnych, które uporządkowałyby tę kwestię. Jak wobec tego uregulowana jest kwestia banków nasienia? Czy kobieta, która chciałaby z nich skorzystać może poznać imię i nazwisko dawcy? Czy samotna kobieta może zostać mamą dzięki in vitro? Jak te kwestie są rozwiązane w innych krajach? Rozmawialiśmy o tym z Anną Krawczak ze Stowarzyszenia Nasz Bocian, dziennikarką Karoliną Domagalską i Agnieszką - mamą czteroletniej córki. Panie gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Wiele kobiet, które rodziły w polskich szpitalach nie wspomina tego dobrze. Narzekają na warunki panujące na oddziale, pracę lekarzy i pielęgniarek oraz złe traktowanie. Jak wygląda standardowy poród w Polsce? A może jednak coś się zmienia na lepsze? Czy psycholog na porodówce jest potrzebny? W Dzień Dobry TVN gościliśmy prezeskę Fundacji Rodzić po Ludzku Joannę Pietrusińską i Justynę Wrońską - mamę dwójki dzieci, z których pierwsze urodziło się w traumatycznych warunkach.
Z badań wynika, że aż 90 proc. dzieci chodzących do przedszkolach jest nosicielami pasożytów. Czy pasożyty są groźne dla zdrowia? Jaka robaczyca najczęściej występuje u dzieci? Jak pasożyty trafiają do organizmu? Jakie są objawy występowania w organizmie pasożytów? Doktor Piotr Gryglas był gościem Dzień Dobry TVN.
W wypadku samochodowym złamała kręgosłup. Dziś jest mistrzynią Polski w tenisie stołowym i członkinią kadry narodowej. Jak osoba z czterokończynowym niedowładem ciała potrafi tak dobrze grać w tenisa stołowego? W studiu Dzień Dobry TVN Anna Maruszeczko gościła Dorotę Bucław oraz Daniela Szczepańskiego– trenera Doroty.
Ta historia przywraca wiarę w cuda. Dwuletni Adaś trafił do prokocimskiego szpitala po nocy spędzonej na mrozie w samej tylko piżamce. Wydawało się, że szanse na przeżycie ma niewielkie, ale udało się. Adaś jest w pełni sił i dziś jedzie do domu. Ostatniego dnia pobytu w szpitalu odwiedziła go dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz. Rozmawiała również z prof. Januszem Skalskim, dr Anną Świerczyńską i mamą Adasia - Pauliną Ćwięczek. Czy Adaś robi szybkie postępy podczas rehabilitacji? Czy dom już jest przygotowany na powrót chłopca? Jak będą wyglądały dni Adasia po wyjściu ze szpitala?
Domy też chorują i - jak się okazuje - ich choroby mogą być zaraźliwe. O co chodzi? Co to jest zespół chorego budynku? Czy dotyczy on również domów jednorodzinnych, czy tylko biurowców? Jakie dolegliwości mogą być wywołane syndromem chorego budynku? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dr Piotra Dąbrowieckiego.
W tym roku oddziały ortopedyczne pękają w szwach. A to przez warunki pogodowe sprzyjające upadkom. Deszcz ze śniegiem oraz zerowe temperatury tworzą śliską nawierzchnię. Wtedy o upadek nietrudno. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był ortopeda Adrian Rymarczyk. Jak, kiedy już się potkniemy, bezpiecznie upadać?
Coraz więcej osób publicznych przyznaje się do alkoholizmu. Ostatnio głośno jest o Małgorzacie Halber, dziennikarce, gwieździe 5-10-15, która w książce "Najgorszy człowiek na świecie" opisała swoją walkę z niewidzialnym wrogiem. Czy alkoholikiem jest się na zawsze? Jak możemy zorientować się, że jesteśmy uzależnieni? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: dziennikarz i niepijący alkoholik Wojciech Maziarski oraz Małgorzata Anna Słowik, psycholog i terapeutka uzależnień.
W Bytomiu działa Zintegrowana Szkoła Sportowa. To pierwsza tego typu placówka na całym świecie. Na razie w szkole uczy się ośmioro dzieci. W studiu Dzień Dobry TVN dyrektor społecznej zintegrowanej szkoły sportowej Andrzej Wróblewski oraz mama dziecka uczęszczającego do szkoły Karina Bendkowska byli gośćmi Anny Maruszeczko.
Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba, na którą choruje się do końca życia. Alkoholikami nie zostają ludzie z marginesu. Alkoholikiem może być każdy, bez względu na status społeczny i płeć. Sprawdź, czy grozi Ci alkoholizm!
Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Mamy nie stosują się do rad dietetyków i zaleceń żywieniowych, szkoły na dobre nie wycofały śmieciowego jedzenia. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Joanna Mucha, Ewa Pacuła oraz dietetyczka Agata Ziemnicka-Łaska. Czy można coś zrobić, by ze szczupłych dzieci nie wyrośli otyli dorośli?
Wiktoria ma 5 lat, z czego cztery spędziła w szpitalu. Urodziła się ze złożoną wadą serca i niestety po jakimś czasie rozwinęło się u niej nadciśnienie płucne. Mimo dwóch operacji, jej życie było zagrożone. Wszczepienie zastawki było jedyną szansą na uratowanie życia Wiktorii. Jak dokładnie wyglądał ten zabieg? Gdzie był wykonany? Czy Wiktoria jest zdrowa? Z rodzicami dziewczynki rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Kasia Olubińska.
Statystyki są zatrważające - co 8 minut jakieś dziecko dostaje niewłaściwy lek lub jego złą dawkę, a aż 4 proc. rodziców daje swoim rodzicom nieodpowiednią dawkę leku. Jak dawkować dzieciom leki? Jakich błędów się wystrzegać? Czy kupować zamienniki leków? Czym grozi przedawkowanie leków na przeziębienie? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN: doktor Anetą Górską-Kot, ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie.
Szczęśliwe Dukaty to charytatywna akcja Mennicy Polskiej i Fundacji TVN "Nie jesteś sam ". W akcji wzięły udział takie gwiazdy jak: Agnieszka Szulim, Jakub Wesołowski oraz Martyna Wojciechowska. W ubiegłym roku sprzedało się prawie 700 tysięcy szczęśliwych dukatów. To jedyne pieniądze w Polsce, za które można kupić szczęście. Ile sprzeda się w tym roku? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: prezes Mennicy Polskiej Grzegorz Zambrzycki, Jakub Wesołowski oraz Martyna Wojciechowska.
Witaminy szczęścia to witaminy z grupy B, zwłaszcza B6. Najlepiej w połączeniu z magnezem i cynkiem. A za co witamina D jest odpowiedzialna w naszym organizmie i czym skutkuje jej brak? W studiu Dzień Dobry TVN Justyna Mizera dietetyk zdradziła, ze ich niedobór może odpowiadać za stany depresyjne, a ich zrównoważony poziom za euforię?
Chemioterapia i radioterapia nie jest już jedyną formą leczenia nowotworów. Okazuje się, że pomocne w zwalczaniu komórek nowotworowych mogą być protony. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki spotkał się z prof. Markiem Jeżabkiem, dyrektorem Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Czy każdy typ raka może być leczony protonami?
Staś urodził się z bardzo rzadką chorobą. Urodził się z wadą przełykowo-tchawiczą, miał połączony układ oddechowy z pokarmowym. Żeby żyć - trzeba jeść, żeby jeść - trzeba umieć jeść. Na początku rodzice uczyli go jeść na sucho. W studiu Dzień Dobry TVN gościem Anny Maruszeczko była Beata Stawicka, mama Stasia i założycielka szkoły jedzenia. Zapraszamy na kolejny odcinek "Zielonych Drzwi".
Wrocławscy naukowcy, za pomocą specjalnych gogli, przenoszą osoby cierpiące z bólu w wirtaulną rzeczywistość. Po co to robią? Zobaczcie.
Dr Gilbert Reanud jest twórcą metody Recall Healing. Szuka przyczyn chorób w nieświadomości. Czy ludzka podświadomość może być katalizatorem chorób?. Czy jeśli ktoś przeżył w swoim życiu traumę może to odbić się za kilka lat groźną i nieuleczalną chorobą? Jak bardzo choroby są psychosomatyczne? Co jego nauka ma wspólnego z paradygmatem medycyny?
Aż 30 procent osób poniżej osiemnastego roku życia ulega zakażeniu bakterią, która wywołuje wrzody żołądka. Jak możemy się zarazić bakterią Helicobacter pyloridr, która powoduje schorzenia zapalne żołądka i wrzody? Jakie są pierwsze objawy choroby wrzodowej u dzieci? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała pediatra dr Aneta Górska– Kot.
Na tę chorobę zapada każdego roku okołu 30 milionów ludzi na świecie, a w Polsce około 200 tysięcy. Jakie są pierwsze objawy Alzheimera? Wrocławscy naukowcy opracowali nową metodę wczesnego wykrywania choroby Alzheimera. Czy będzie można diagnozować wczesne stadium Alzheimera po zmianie głosu?
Dużym problemem Pawła Meja były zęby. Z powodu zaniedbań miał spore ubytki. Postanowił to zmienić. Pomógł mu w tym doktor Armando Lopes z Malo Clinic. Jakie zabiegi przeszedł Paweł? Co sprawiło największe problemy protetykom? Jak Paweł Mej zareagował, kiedy zobaczył nowe zęby? O czym teraz marzy?
Pewnego dnia Pani Joanna obudziła się bez zębów. Choć ma dopiero 33 lata przez brak uzębienia wygląda na o wiele starszą. W czasie ciąży zachorowała na anemię. Jej przypadek należał do jednych z najtrudniejszych operacji stomatologicznych. Zabieg w Malo Clinic odmienił jej życie. W studiu Dzień Dobry TVN Joanna Skonieczka była naszym gościem. Towarzyszył jej dr Armando Lopez, Kierownik Chirurgii Malo Clinic Warsaw.
Piotr Brandos samotnie wychowuje synka. Żona wyrzuciła go z domu. Piotr długo walczył o uzyskanie opieki nad synkiem. Teraz postanowił zacząć myśleć o sobie. Brak przednich zębów nie pozwalał mu się uśmiechać. Teraz uśmiech rozdaje każdemu. W studiu Dzień Dobry TVN był naszym gościem, razem z doktorem Armando Lopezem, kierownikiem Chirurgii Malo Clinic Warsaw - autorem jego doskonałego uzębienia.
Anna Łuczkiewicz problemy z zębami miała od zawsze. Już w wieku 17 lat straciła pierwsze zęby. Potem musiała nosić protezę, co miało istotny wpływ na jakość jej życia. W odzyskaniu jego radości pomógł jej dr Paulo Malo, wynalazca metody All-on-4 Malo Clinic Protocol. W studiu dzień Dobry TVN Ania opowiedziała o nie tylko fizycznych efektach metamorfozy. Towarzyszył jej dr Paulo Malo. Na czym polega jego autorski zabieg?
Jednym z niepożądanych efektów chemioterapii jest utrata włosów. Znaleziono na to sposób. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu testują czepek, który chroni włosy przed wypadaniem. Jak działa? Kto go wymyślił? Dlaczego dla chorujących na raka utrata włosów jest taką traumą? Gościem Dzień Dobry TVN była założycielka Onkosalonu Joanna Wiszniewska.
Trzeba mieć duży dystans do siebie, by mówić o sobie "łaciata krowa", a chorująca na bielactwo dziennikarka i była prezenterka telewizyjna Ewelina Kopic tak o sobie żartobliwie mówi. Czy sama podjęła decyzję o odejściu z telewizji z powodu choroby, czy zrobiła to pod wpływem nacisków swoich przełożonych? Kto powiedział jej, że "brzydota słabo się ogląda w telewizji"? Jak żyje się z bielactwem i co powoduje tę chorobę?
Sanfilippo to nie nazwa kurortu czy miejscowości wypoczynkowej, ale wyniszczającej choroby. W tej rodzinie dwóch chłopców choruje na zespół Sanfilippo. Jeden z nich nie chodzi samodzielnie, wszystkie jego posiłki muszą być miksowane. Ich ojciec musiał zrezygnować z pracy, by się zająć się chłopcem. Czym jest choroba Sanfilippo i jak z nią walczyć? Zapraszamy na kolejny odcinek Zielonych Drzwi. Anna Maruszeczko gościła matkę chorych chłopców - Marzenę Barczyńską.
Akupunktura od tysięcy lat uważana za najlepsze lekarstwo na szereg dolegliwości. Według jej założeń w ciele ludzkim istnieje swoista energia. Jest alternatywą dla botoksu i i ingerowania chirurga w nasza urodę. W studiu dzień Dobry TVN gościem była dr Sena Byambasuren-Federowska, specjalistka od medycyny wschodniej. Po jakim czasie od zabiegu widać już jego pierwsze efekty?