Gościem Dzień Dobry TVN była 16-letnia Natalia Szczepańska, która wynalazła skarpetkę korygującą płaskostopie. Jak wpadła na ten pomysł? Z czego zrobiona jest skarpeta? Na czym polega jej fenomen? Czym grozi płaskostopie? Czy są firmy, które chcą zająć się produkcją skarpetek? Dlaczego musiała zarejestrować swoją firmę w Wielkiej Brytanii, a nie w Polsce?
Co to jest daltonizm? Czy można go wyleczyć? Kobiety czy mężczyźni. Kto choruje częściej? Jak często problem dotyka dzieci? Kiedy u dziecka można zdiagnozować to schorzenie? Co powinno zaniepokoić rodzica? Czy informować dziecko o tej wadzie? Na pytania prowadzących Dzień Dobry TVN odpowiedział dr Wojciech Hautz.
Lecznicze działanie marihuany zostało wielokrotnie potwierdzone w terapii m.in.: stwardnienia rozsianego, AIDS, nowotworów, jaskry czy w terapii paliatywnej. Jednak marihuana i jej pochodne nie są w Polsce dostępne, a ich sprowadzanie z innych krajów jest nielegalne. W jakich przypadkach marihuana może pomóc? Czy należy się bać uzależnienia od marihuany? Czy to prawda, że jest mniej szkodliwa od nikotyny? W Dzień Dobry TVN gościliśmy ginekologa dr. Waldemara Kujawę i Huberta Bartola, który leczy swojego syna olejem konopnym RSO. Jaki był stan zdrowia syna Pana Huberta przed rozpoczęciem terapii olejem, a jaki po?
Chude mięso drobiowe jest smaczne, ale czy na pewno zdrowe? Dlaczego kurczaki faszeruje się antybiotykami? Czy to jest legalne? Jaki wpływ ma na nasze zdrowie ma spożywanie mięsa zwierząt, którym podaje się antybiotyki? Jak może zareagować ludzki organizm na zbyt dużą dawkę hormonów? I wreszcie, gdzie szukać bezpiecznego mięsa, do którego producenci nie dodają antybiotyków? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Marcina Michalskiego, głównego weterynarza Farmio S.A. i doktora Pawła Grzesiowskiego.
Od 13. roku życia Paulina Kaszubek ma wyłonioną stomię. Nie przeszkadza jej to jednak w spełnianiu swoich marzeń - m.in. skoczyła ze spadochronem i pływała z delfinami. Czy nie boi się ryzykować? Co znajduje się jeszcze na jej liście rzeczy do zrobienia? Czy od samego początku akceptowała u siebie stomię? Dlaczego chce zostać mentorem? Paulinę gościła w "Zielonych Drzwiach" Anna Maruszeczko.
Trzyletni Bartek urodził się bez kości piszczelowych w obu nóżkach. Chłopca zoperował amerykański lekarz. Dziś dziecko wraca do pełni sił. Na czym polega operacja wydłużenia kończyn? Czy metoda Amerykanina jest uznawana w środowisku lekarskim za kontrowersyjną? Czy jest to jedyna alternatywa dla amputacji kończyn? Ile dzieci w Polsce choruje na tę rzadką chorobę? Czy wykonanie skomplikowanego zabiegu będzie kiedykolwiek możliwe w Polsce i refundowane przez NFZ? Na kanapach Dzień Dobry TVN gościliśmy Joannę Bułat, mamę Bartka, oraz Małgorzatę Nowotnik, prezes Fundacji Zdrowia i Kultury „Kochaj Życie".
"To jest taki cios, że trudno to opisać, jak się dowiadujesz, że nad Twoim dzieckiem wisi wyrok śmierci". Miesiąc temu Kasia i Wojtek Raweccy dowiedzieli się, że ich syn, Staś, choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Mimo początkowego szoku postanowili walczyć i z pomocą rodziny, przyjaciół oraz całej plejady gwiazd zbierają pieniądze na terapię dla chłopca! Ty też możesz pomóc Stasiowi!
Z nadwagi w otyłość. Jak pokazują statystki, coraz więcej polskich nastolatków cierpi na nadwagę, a nawet otyłość. Jaka jest tego przyczyna? Przekarmianie dziecka? Brak ruchu? Czy winni są rodzice? A może szkola? Jak dużo musiał jeść chłopiec, który obecnie waży 230 kg? Jakie to niesie za sobą konsekwencje zdrowotne? Jak pomóc i odchudzić otyłe dziecko? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy dr Barbarę Jerschinę oraz Łukasza Ługowskiego, dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Kąt”.
W Piekarach Śląskich po raz pierwszy dokonano przeszczepu wiązadła kolanowego. W czasie operacji lekarze wszczepili Tomaszowi Wilczyńskiemu wiązadło od świni. Skąd taki pomysł? Jak pacjent zareagował na propozycję lekarzy? Czy implant pochodzący od śwni jest bardziej stabilny i wytrzymały niż ze sztucznego tworzywa? Jak wysokie jest ryzyko odrzutu? Czy pacjent powróci do pełnej sprawności? W Dzień Dobry TVN o pionierskiej metodzie opowiedzieli lekarze, którzy dokonali przeszczepu. Z lekarzami spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Dziś bohaterem "Zielonych Drzwi" był Radek Kwietniewski, Mistrz Polski w armwrestlingu. W wieku 14 lat chłopak uległ poważnemu wypadkowi. Gdy powrócił do częściowej sprawności, postanowił skupić się na sporcie. Dlaczego wybrał tak nietypową dyscyplinę, jaką jest armwrestling? Jak wyglądają jego treningi? Skąd Radek czerpie siłę i motywację do działania? Czy jego mama nie miała nic przeciwko uprawianiu takiej dyscypliny? O pasji do sportu Radek opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN Annie Maruszeczko. Mistrzowi Polski towarzyszyła też mama. Czy Pani Jolanta jest dumna z dokonań swojego syna?
Pani Katarzyna Domachowska straciła w młodości zęby. Od 19. roku życia musiała nosić protezę. Dziś 38-letnia położna ze Śląska może cieszcyć się nowym, pięknym uśmiechem, bo zdecydowała się wziąć udział w akcji "Piękny uśmiech". Dr Armando Lopes z Malo Clinic spełnił marzenie Pani Kasi. Czy bardzo bała się zabiegu? Ile trwała zabieg umieszczenia implantów? Dlaczego przypadek Pani Kasi był szczególnie trudny i co się zmieniło się w jej życiu?
O odważnym czynie Angeliny Jolie mówili wczoraj wszyscy. Przypomnijmy, że hollywoodzka aktorka w ramach prewencji przed nowotworem, poddała się owariektomii. O operacji usunięcia jajników i jajowodów, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawialiśmy z dr. Grzegorzem Południewskim. O ile procent wzrasta ryzyko zachorowania, gdy wykryje się ten niebezpieczny gen? Czy decyzja Jolie była według ginekologa zbyt radykalna? Jakie konsekwencje niesie za sobą zabieg? I czy operacja usunięcia jajników daje gwarancję bycia zdrowym?
Jak wyglądają potówki? Gdzie najczęściej występują? Dlaczego pojawiają się na skórze naszego dziecka? Jak zapobiegać potówkom, a jeżeli już się pojawią, to jak złagodzić objawy? Swoimi radami w Dzień Dobry TVN podzieliła się położna Karolina Ebebenge. Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Instrukcja obsługi malucha"!
Anna Maruszeczko gościła w Zielonych Drzwiach pierwszego w Polsce niepełnosprawnego paralotniarza Jędrzeja Jaxa-Rożena. Jak to się stało, że jeździ na wózku inwalidzkim? Jak radzi sobie z lataniem na paralotni? Czy rodzina akceptuje jego pasję?
Dzięki polskim naukowcom powstało pierwsze na świecie urządzenie, które zwiększa możliwość wykrycia raka piersi na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Jest to tester firmy BRASTER. Projekt został dofinansowany z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Kiedy urządzenie będzie dostępne na rynku? Czy z jednego urządzenia będzie mogło korzystać kilka kobiet? Jak wyglądają zmiany nowotworowe wykryte przez tester? W Dzień Dobry TVN gościliśmy kierownika Działu Telemedycznego firmy BRASTER dr Ingę Hryniewiecką i dziennikarza naukowego Karola Wójcickiego.
Profesor Sergio Canavero przygotowuje się właśnie do zabiegu transplantacji głowy. Jak zamierza wykonać przeszczep tej części ciała? Na kim przeprowadzi pierwszy tego typu zabieg? Ile potrwa operacja? Z profesorem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
W internecie można kupić wiele, np. komórki jajowe. Czy kobieta, która nabyła komórki jest biologiczną matką dziecka, które urodzi? Czy przekazanie komórki jajowej różni się z etycznego punktu widzenia od przekazania nerki? Czy każda kobieta może być dawcą? W jaki sposób przygotowuje się kobietę do dawstwa? Czy ze stymulacją jajników wiążą się jakieś niebezpieczeństwa? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: etyk - prof. Paweł Łuków i ginekolog Jakub Rzepka.
Problem bulimii i anoreksji dotyka coraz więcej młodych osób. Jak rozpoznać pierwsze symptomy? Jakiego wsparcia potrzebuje osoba z zaburzeniami odżywiania oraz, jak wygląda proces wychodzenia z choroby? Na pytania Doroty i Marcina, w studiu Dzień Dobry TVN, odpowiedziały: bohaterki naszego reportażu, chorujące na bulimię - Karolina i Asia, mama nastolatki cierpiącej na anoreksję - Elżbieta Bareja oraz Ewa Galus-Raczyńska – założycielka fundacji pomagającej osobom z zaburzeniami odżywiania.
„Biała jak mleko, czerwona jak krew” to film opowiadający, jak młodzi ludzie mierzą się z tematem białaczki. Włoski komedio-dramat na długie tygodnie zagościł w dziesiątce najlepszych filmów we Włoszech i zachęcił wielu Włochów, by zgłosili się do Bazy Dawców Komórek Macierzystych. Teraz film wchodzi na polskie ekrany kin studyjnych. Czy spotka się z takim samym odbiorem i tym samym zwiększy świadomość dawstwa szpiku? Jak jeszcze można zachęcić młodych ludzi do rejestrowania się w bazie DKMS? Z prowadzącymi Dzień Dobry TVN porozmawiała Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS i Norbert Rękawek, licealista, który został zarejestrowany, jako 5 milionowy dawca.
Jak wynika z przeprowadzonych badań, słyszymy coraz gorzej. Co więcej, problem dotyka nie tylko osób starszych, ale i młodszych, nawet nastolatków. Jak rozpoznać objawy utraty słuchu? Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? O tym w Dzień Dobry TVN odpowiedział prof. Henryk Skarżyński, otochirurg.
Brak energii, apatia, ziemisty kolor skóry. By z tym walczyć, nasza codzienna dieta powinna być bogata w witaminy i minerały. Dostarczamy je głównie jedząc owoce i warzywa. Jednak nie zawsze mamy czas, by zjeść pięć świeżych porcji. Co wtedy zrobić? Alternatywą są soki i gęste musy, które dodatkowo bogate są w błonnik. O zamiennikach świeżych warzyw i owoców, o ich zaletach, opowiedziała w Dzień Dobry TVN dietetyczka Agata Ziemnicka-Łaska.
Jak wygląda wybudzanie, czy osoby w śpiączce są świadome otaczającego ich świata i czy pamiętają cokolwiek po wybudzeniu? Z Janiną Mirończuk, prezesem Fundacji „Światło” rozmawiała Anna Maruszeczko. Jak Zakładowi Opiekuńczo-Leczniczemu w Toruniu udaje się wybudzić rekordowo dużą liczbę pacjentów?
W szkole na ul. Tynieckiej w Krakowie dzieci niewidzące i słabowidzące mają szansę na zdobycie bardzo dobrego wykształcenia, które umożliwia im skuteczny start na rynku pracy. Do jakich zawodów przygotowuje szkoła? Anna Maruszeczko gościła w "Zielonych drzwiach" pedagoga szkoły Dorotę Wronę oraz pływaka i absolwenta szkoły Marcina Ryszkę.
Działa przeciwbólowo oraz rozluźnia mięśnie. W jakich przypadkach medycznych lekarze decydują się na tego typu formę terapii i w jakiej formie marihuana jest podawana pacjentowi? Czy marihuana medyczna uzależnia? Na te i na inne pytania prowadzących Dzień Dobry TVN odpowiedział dr Paweł Grzesiowski.
Nasz nowy cykl "Udana operacja", który opowiadać będzie o wybitnych osiągnięciach polskich lekarzy, zaczynamy od spotkania z "czarodziejem neurochirurgii" prof. Mirosławem Ząbkiem. Czy to prawda, że wykorzystujemy tylko niewielką część swojego mózgu i jak możemy poprawić jego wydajność? Na czym polega technologia gamma-knife?
Jak wiele prawdy jest w tym, że kobietami rządzą hormony? Jak partnerzy powinni się zachować, kiedy - z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego - panie tracą panowanie nad sobą? Czy można poradzić sobie z PMS? Rozmawialiśmy o tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: Heleną Jastrzębską z Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i coachem, ekspertem ds. komunikacji międzypłciowej Grzegorzem Kordkiem.
Co dziesiąte dziecko cierpi na neofobię żywieniową. Wielu rodziców nawet o tym nie wie, że to schorzenie dotknęło ich maluchów. Co to jest neofobia żywieniowa? Jak ją odróżnić od zwykłego grymaszenia? Jak sobie radzić z tym schorzeniem? Skąd się bierze ta przypadłość? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: terapeutę neurorozwojowego Małgorzatę Tchurz i mamę 3-letniego Kuby Magdalenę Taracińską-Cifuentes.
Nieistniejąca już francuska firma Poly Implant Prothese (PIP) produkowała wadliwe implanty piersi. Zanim sprawa wyszła na jaw, skorzystało z nich ponad 400 tys. kobiet na całym świecie. Obecnie we Francji toczy się proces karny. Jakie wady miały implanty? Ile implantów trafiło do Polski? Ile Polek bierze udział w postępowaniu? W Dzień Dobry TVN gościliśmy mecenasa Michała Biedka, który reprezentuje Polki w tej sprawie. Nasze rodaczki wystąpiły z pozwem zbiorowym.
Co dziesiąty Polak nie wie, że cierpi na obturacyjny bezdech senny. Co to jest? Jakie czynniki ryzyka mogą wpłynąć na występowanie bezdechu? Jakie są objawy tej choroby, a jakie następstwa? Za pomocą jakich badań można wykryć chorobę? Czy bezdech można wyleczyć? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN: prof. Robertem Skomro z Uniwersytetu Saskatchewan w Kanadzie - światowej klasy specjalistą w dziedzinie bezdechu.
Pani Lidia Rajewska-Idzikiewicz przekazała Fundacji TVN swoją kolekcję obrazów, które zbierała przez całe życie. Prace zostały wystawione na aukcję, a dochód z licytacji przeznaczony będzie na podopiecznych fundacji TVN "Nie jesteś sam". Czy to częsty gest w Polsce? Jaką wartość ma zbiór obrazów przekazanych przez Panią Lidię? Gdzie i kiedy odbędzie się aukcja? W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko gościła znawcę sztuki i prezesa dużego domu aukcyjnego Juliusza Windorbskiego.