W e-papierosach można znaleźć cała tablicę Mendelejewa. Jednak wielu palaczy rezygnuje z tradycyjnych papierosów na rzecz tych elektronicznych, pomimo, że ich wpływ na nasze zdrowie nie został jeszcze do końca zbadany. O tym, co znajduje się w e-papierosach, jakie inne substancje chemiczne mogą być dla nas bardziej szkodliwe niż substancje smoliste opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN Piotr Gryglas.
Iza Pawlaczyk urodziła się z sercem po prawej stronie. Teraz uczęszcza do gimnazjum. Mateusz Hładki odwiedził rodzinę Państwa Pawlaczyk. Jak przebiegał proces powrotu Izy do zdrowia? Komu zawdzięcza życie? Jak wyglądały poszukiwania lekarzy, którzy przeprowadzili ten skomplikowany zabieg? Okazuje się, że w Polsce nadal są lekarze na miarę Zbigniewa Religii. To im Iza zawdzięcza życie.
Coraz więcej Polaków poddaje się operacjom plastycznym. Niestety niektórzy trafiają w ręce lekarzy, którzy nie mają uprawnień do wykonywania tego typu zabiegów i zamiast pomóc pacjentowi poważnie mu szkodzą. Kiedy możemy mówić o nieudanych operacjach plastycznych? Które z operacji plastycznych są obarczone największym ryzykiem? Jak w przypadku operacji plastycznych definiuje się błąd lekarski? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN - specjalistą chirurgii plastycznej i ekspertem sądowym w zakresie chirurgii plastycznej dr Januszem Greese Łyko.
Monika Zakrzewska to doradca zawodowy planowania kariery osób niepełnosprawnych. Agata Spała to przedsiębiorca, która prowadzi agencje doradztwa personalnego. Agata porusza się na wózku inwalidzkim. Kiedyś pracowała na etacie. Co sprawiło, że zdecydowała się na własny biznes? Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Zielone Drzwi".
Fundacja TVN przekazała 144 tysiące na szpital dla dzieci. To efekt dobrej woli Was wszystkich. Ponad 3 tysiące dzieci rocznie trafia na oddział Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Dziecięcym szpitalu w Lublinie. Postanowiliśmy sprawić, by żyło im się lepiej. W studiu Dzień Dobry TVN na ręce dr. n. med. Jerzego Szareckiego, dyrektora szpitala, Anna Maruszeczko złożyła czek.
Oliwier z Brodnicy od kilku lat zmaga się z ciężką chorobą. Rodzice chłopca zbierają środki na terapię za granicą. W pomoc zaangażowały się takie gwiazdy jak Antek Królikowski, Kuba Wesołowski, Bilguun Ariunbaatar, Ryszard Rynkowski. Rozegrali charytatywny mecz. Z kim i z jakim wynikiem?
Czy badania genetyczne rzeczywiście mogą być podstawą do ustalenia optymalnej diety? Czego jeszcze możemy się dowiedzieć z tego typu badań, ile one kosztują i jak powinna wyglądać konsultacja wyników takich badań? O badaniach DNA rozmawialiśmy z dr Anetą Górską-Kot. Czy Waszym zdaniem takie badania mają sens?
W Warszawskiej Galerii Sztuki „Zachęta” osoby niewidome mogą zobaczyć obrazy. Robert Więckowski to dziennikarz i wiceprezes Fundacji Kultury Bez Barier. Niewidomi i niesłyszący są bardziej wymagającymi odbiorcami kultury niż osoby pełnosprawne. I instytucje kulturalne powinny umożliwić niewidomym zobaczenie obrazu, a niesłyszącym usłyszenie muzyki. Jak? Zapraszamy na kolejny odcinek Zielonych Drzwi.
Płodność jest wspólna. Aż 88 proc. Polek, które nie mają jeszcze dzieci, nigdy nie wykonywało profilaktycznych badań płodności. Co piąta Polka nie wie, kiedy ma dni płodne. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Grzegorz Południewski, ginekolog. Co wpływa na płodność kobiety, a co na płodność mężczyzny?
W taką pogodę większość mam ma kłopoty z tym, aby dobrze ubrać dzieci. Zazwyczaj zakładają na swoje pociechy mnóstwo ubrań, wychodząc z założenia, że szczelnie opatulone dziecko jest dobrze chronione przed zimnem. Czy jest tak rzeczywiście? Jak należy ubierać maluszki, a jak większe dzieci? Jakie części ciała należy chronić przed zimnem? Jak poznać, że małe dziecko jest wychłodzone? W Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Pawła Grzesiowskiego z Instytutu Profilaktyki Zakaźnej.
Niektórzy bardziej ufają domowym sposobom na przeziębienie niż lekarstwom z apteki. Czy słusznie? Czy stawianie baniek jest skuteczne na przeziębienie? Czy czosnek i cebula zabijają wirusy? Czy wypicie herbaty ze spirytusem wyleczy nas z przeziębienia? Gościem Dzień Dobry TVN był lekarz Piotr Gryglas.
Leczyła się z powodu kłopotów z okiem. Lekarze leczyli ją kroplami do oczu nie podejrzewając nawet, że w głowie dziewczyny rośnie monstrualny guz. Przez trzy lata nikt nie rozpoznał choroby. Gdyby wcześniej rozpoznano chorobę być może udało by się go zlikwidować. W pomoc Małgorzacie Pasternak, która choruje na raka mózgu, zaangażowała się aktorka Olga Frycz. Jak czuje się teraz? Czy guz nadal rośnie?
Triklosan - jako środek antybakteryjny - pojawia się w kosmetykach. Ostatnio pojawiły się informacje, że środek ten w dużych ilościach może nam poważnie zaszkodzić. Czy jest tak rzeczywiście? Czy jest rakotwórczy? Czy triklosan można czymś zastąpić? O tym gość Dzień Dobry TVN dr inż. Anna Adach z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.
Tężnia solankowa leczy nieżyt krtani, zapalenie oskrzeli i nieżyt gardła. Dorota Gardias w tężni w Wieliczce próbowała leczyć katar i chore zatoki. Czy jej się udało?
Aneta Boruta od czterech lat choruje na nowotwór mózgu. Nie da go się usunąć w całości. Aneta jednak nie starci nadziei. Skoro nie może go pokonać - postanowiła go pokochać. Humorystycznie nazywa go "gadem". Wydała książkę „Oswoić swojego raka” . W studiu Dzień Dobry TVN była naszym gościem. Towarzyszyła jej mama.
Ta choroba może nie dawać żadnych objawów przez długi czas. Wywoływana przez bakterie, które przenoszą kleszcze. Do czego może doprowadzić nieleczona borelioza? Czy może doprowadzić do śmierci? Jakie obszary naszego ciała lubią kleszcze? Czy możemy już mówić o epidemii tej choroby? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Janem Stradowskim, dziennikarzem naukowym i szefem działu nauki magazynu „Focus”, który z wykształcenia jest lekarzem medycyny.
Osłabieniem brak apetytu, utrata wagi, mdłości i rozpieranie w brzuchu po jedzeniu - to tylko niektóre z pierwszych objawów marskości wątroby. Kolejnymi, w bardziej zaawansowanym stadium, są: żółtaczka i gromadzenie płynów w jamie otrzewnej. Jednak marskość wątroby może przez lata rozwijać się bezobjawowo. Dlaczego chorują na nią coraz młodsi ludzie? Co jest najczęstszą przyczyną zwłóknienia wątroby? Jak leczyć marskość wątroby? Gościem Dzień Dobry TVN był doktor Piotr Gryglas.
Wydawałoby się, że ta bakteria jest już zwalczona. Mamy szczepionki, antybiotyki, a mimo to rośne liczba chorych na krztusiec. Dlaczego? Jakie grupy wiekowe najgorzej znoszą chorobę? Jakie są objawy krztuśca? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN doktora Pawła Grzesiowskiego.
Chore dzieci są porzucane w szpitalnych łóżkach. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był profesor Janusz Książek z Centrum Zdrowia Dziecka. Jak skrócić ich proces adopcyjny? Czy rodzice w ogóle nie interesują się swoimi chorymi dziećmi? Dlaczego rodzice porzucają swoje dzieci? Zapraszamy, w imieniu Anny Maruszeczko, na kolejny odcinek "Zielonych Drzwi".
Kamil Bednarek, Maciej Miecznikowski, Szymon Majewski i Jarosław Boberek zaśpiewali i zatańczyli dla dzieci chorych na nowotwory. To była dla nich jedyna okazja, by choć na chwilę zapomnieć o chorobie. W studiu Dzień Dobry TVN Jarosław Boberek opowiedział o dzieciach, którym nie zostało już wiele czasu...
Aż 3 miliony Polaków cierpi na cukrzycę. Wielu z nich nawet nie wie, że na nią choruje. Cukrzyca jest szczególnie groźna dla dzieci. Jak rozpoznać cukrzycę na wczesnym jej etapie? Jak wygląda dieta cukrzycowa? Czy dziecko chorujące na cukrzyce może jeść słodycze? Jak żyć z tą chorobą? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Olę Budzyńską - mamę Jasia chorującego na cukrzycę oraz dr Martę Wysocką-Mincewicz - kierownika Oddziału Diabetologii w Centrum Zdrowia Dziecka.
Trwa akcja Movember. W jej ramach prowadzący i reporterzy Dzień Dobry TVN zapuszczają wąsy, a tymczasem autor tego video zwrócił uwagę na problem raka prostaty w nieco inny sposób... Jaki? Warto obejrzeć.
Katarzyna Gajewska ma 35 lat i pracuje jako psycholog. Powoli traci wzrok. Jak pogodzić się ze stratą wzroku i czy w ogóle jest to możliwe? O tym Pani Katarzyna opowiedziała studiu Dzień Dobry TVN. Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu Anny Maruszeczko "Zielone Drzwi".
W Polsce 31 proc. dorosłych przyznaje się do palenia papierosów. 14 proc. młodych ludzi w wieku 15-20 lat to palacze. Już dziś wiadomo, że połowa z nich umrze z powodu nowotworu płuc. Dlatego warto rzucić palenie już dzisiaj - w Światowy Dzień Rzucania Palenia. Jak skutecznie rzucić palenie? Przyznajcie się, ile razy próbowaliście rzucić palenie papierosów? Udało Wam się rzucić palenie?
Okazuje się, że męskie penisy są narażone na niebezpieczny ucisk siodełka w czasie jeżdżenia na rowerze. Może to powodować impotencję. Amerykański urolog przeprowadził badania z których wynikało, że u kolarzy cztery razy częściej niż np. u pływaków czy biegaczy występują zaburzenia erekcji. W Warszawie pewien kolarz doznał bardzo poważnego urazu - rama wypożyczonego roweru pękła na pół i uszkodziła mu prącie. Czy zatem mężczyźni powinni zrezygnować z jazdy na rowerze? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawiali: Daria Kałuzińska, znajoma poszkodowanego, oraz internista dr Piotr Gryglas.
3-letni Krystian Polkowski cierpi na neuroblastomę IV stopnia, jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Z medycznego punktu widzenia już dawno nie powinien żyć. Jednak chłopiec kurczowo trzyma się życia. Krystian potrzebuje kilkuset tysięcy złotych na leczenie. Jan Komasa i Józef Pawłowski, a także kilkanaście innych gwiazd, postanowili mu pomóc. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Anna Polkowska, mama Krystiana, oraz Paulina Szubińska-Gryz, która działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Jak czuje się teraz Krystian?
Naomi Muras cierpi na zespół Proteusza. To rzadka choroba genetyczna. Długo ukrywała chorobę. Jej pasją jest fotografowanie, w szczególności mody. Vogue, zwany "biblią mody" opublikował jej zdjęcia. Marzy o tym, by spotkać swojego idola, którym jest ... Marcin Tyszka. W studiu Dzień Dobry TVN Naomi opowiedziała o swojej chorobie i o tym, jak odniosła spektakularny sukces. Zapraszamy na kolejny odcinek "Zielonych Drzwi".
Dla wielu kobiet poród, zamiast być najwspanialszym momentem w życiu, jest traumą, która w późniejszych etapach życia nie pozwala na posiadanie drugiego dziecka. W studiu Dzień Dobry TVN gościem były: Karolina Piotrowska – organizatorka akcji „Lepszy poród”, w której kobiety piszą na kartkach, co przeżyły podczas porodu, oraz Ewa Sokołowska-Fabisiewicz – mama pięcioletnich bliźniaczek. Swój poród pamięta jako jedno z najgorszych momentów w swoim życiu.
W październiku 2010 r. w wieku 3,5 roku Oliwier zachorował na neuroblastomę IV stopnia - złośliwy nowotwór z przerzutami do szpiku, węzłów chłonnych i kości. Po 8 cyklach chemioterapii, operacji wycięcia guza, autoprzeszczepie, radioterapii – w lutym 2012 r. udało mu się wygrać z nowotworem – na kolejne 2 lata. Niestety w styczniu tego roku choroba wróciła ze zdwojoną siłą. Rodzice zbierają środki na kosztowną zagraniczną terapię, która znacząco zwiększy jego szansę na wyzdrowienie. Jaki jest stan zdrowia chłopca? Kiedy będzie mógł skorzystać z terapii eksperymentalnej? Jak lokalna społeczność zaangażowała się w pomoc Oliwierowi? Kto ze znanych osób postanowił pomóc chłopcu? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: przyjaciółkę rodziny chłopca Monikę Karpińską oraz piłkarzy: Radosława Majdana i Piotra Świerczewskiego.
20-22 listopada odbędzie się II Międzynarodowy Festiwal Filmów Medycznych, poświęcony transplantologii. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był prof. Tadeusz Wróblewski, z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby z Warszawskiego Uniwersytet Medyczny. Jakie filmy będą wyświetlane na festiwalu? Czy to są filmy instruktażowe czy fabularne? Jak wygląda statuetka?