Tragiczne skutki rosyjskiej agresji nie ograniczają się wyłącznie do śmierci niewinnych cywilów i niszczenia infrastruktury. Szacuje się, że przez inwazję z zaburzeniami psychicznymi mierzyć się będą kolejne 4 mln Ukraińców.
Na skutek wprowadzenia specustawy Ukraińcy otrzymali wiele udogodnień, m.in. mogą przejść prostszą procedurę zatrudnienia w Polsce. Na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy i jakie mają obowiązki?
Z Ukrainy coraz częściej dochodzą informacje o tym, że żołnierze rosyjscy podszywają się pod Ukraińców - czy to żołnierzy, czy cywilów. Jak takie działania interpretuje prawo? Okazuje się, że w myśl przepisów mogą zostać uznane za zbrodnię wojenną.
Po ataku Rosji na Ukrainę wielu cywilów rzuciło się do walki w obronie własnego kraju. Jak takie działania są interpretowane w świetle prawa? Kiedy cywil staje się celem wojskowym i co oznacza status levée en masse?
W czwartek 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła wojnę. Liczba zniszczeń i ofiar rośnie, w związku z czym wielu mieszańców Ukrainy ucieka do Polski. Nie wiadomo, kiedy działania zbrojne się zakończą, a ludzie będą mogli wrócić do swoich domów. Wielu z nich na czas pobytu w Polsce chce podjąć pracę. Gdzie Ukraińcy mogą ubiegać się o zezwolenie na pracę ? Na czym polega oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy i tzw. „zezwolenie jednolite”?
Wołodymyr Zełenski zadecydował o stworzeniu w ukraińskiej armii legionu dla ochotników. Jak oświadczył ukraiński prezydent, mogą do niego przystępować cudzoziemcy. Czy Polacy mogą dołączyć do wojny w Ukrainie?
Po ataku Rosji na Ukrainę wiele osób ruszyło z pomocą - część angażuje się w akcje wolontariackie, inni przygotowują paczki z jedzeniem, a kto może, wybiera wsparcie finansowe. Czy darowizny ofiarowane na rzecz uchodźców są zwolnione z opodatkowania? Jakie zasady obowiązują w takiej sytuacji?
W związku z inwazją Rosji na Ukrainę do Polski przybywają setki tysięcy uchodźców. Czy muszą rozliczać zeznanie podatkowe PIT? W jakiej sytuacji powinni to zrobić?
Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, poinformowała w programie "Siódma-dziewiąta", że legalnie przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mają prawo do pobierania świadczeń rodzinnych oraz systemu opieki społecznej. Finansowe zabezpieczenie ma zagwarantować Skarb Państwa. Polska zwróciła się również o pomoc do Unii Europejskiej.
Karta Polaka jest dokumentem, który potwierdza przynależność do Narodu Polskiego osób, które nie posiadają polskiego obywatelstwa. Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Kto może się o nią ubiegać?
Zbrojny atak Rosji na Ukrainę spowodował, że wielu ludzi zdecydowało się uciekać ze swojego kraju i szukać schronienia w Polsce. Polski rząd, liczne instytucje, organizacje pozarządowe i społeczeństwo zaczęli natychmiast udzielać każdej możliwej pomocy, również prawnej. Co może spotkać uchodźców z Ukrainy, jeśli nie zgłoszą swojego pobytu w Polsce?
Polski rząd i społeczeństwo podejmują bardzo dużo kroków, aby pomóc Ukraińcom, którzy z dnia na dzień stali się ofiarami agresji zbrojnej Rosji na ich państwo. Co muszą zrobić obywatele Ukrainy, jeśli przekroczą granicę Polski bez dokumentów?
Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na bezpłatną opiekę lekarską oraz prawną w Polsce. Niektóre placówki medyczne uruchamiają infolinie w języku ukraińskim. Oferują także wsparcie psychologiczne oraz pracę. Naczelna Rada Adwokacka organizuje pomoc prawną.
Po napaści Rosji na Ukrainę wiele dzieci jest przestraszonych. Maluchy i nastolatki boją się o swoją rodzinę i rówieśników. Są przerażone, że będą musiały opuścić domy, które są dla nich bezpiecznym schronieniem. Rodzice stanęli więc przed trudnym wyzwaniem: jak rozmawiać z dziećmi o ataku na niepodległy kraj? Tematem zajęli się reporterzy programu "Uwaga! TVN".
Obywatele Ukrainy dotkniętej konfliktem zbrojnym mogą liczyć na wsparcie polskiej adwokatury. Na stale aktualizowanej stronie internetowej pojawiają się adresy i numery telefonów do prawników gotowych udzielić bezpłatnej pomocy. Poszczególne sekcje NRA wyznaczyły koordynatorów programu.
Małgorzata Ohme opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN, jak opanować poczucie lęku w obliczu informacji, które docierają do nas z Ukrainy, a także, w jaki sposób tłumaczyć dzieciom tę trudną sytuację. Dziennikarka z wykształcenia jest psychologiem.
Dziecięcym Telefonie Zaufania, który działa przy Rzeczniku Praw Dziecka uruchamia pomoc dla ukraińskich dzieci i młodzieży. Od marca pod numerem telefonu 800 12 12 12 będzie dyżurować psycholog, który biegle posługujący się językiem ukraińskim.