W obecnej sytuacji Polska i Polacy udzielają mieszkańcom Ukrainy każdej możliwej pomocy, również tej prawnej. Porad w tej kwestii udzielili nam prawnicy z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak w Warszawie.
Wojna w Ukrainie
Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy przez Ukraińców w Polsce
Zarejestrowanie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy jest najprostszym sposobem legalizującym pracę cudzoziemców. Na tej podstawie mogą pracować w Polsce do 24 miesięcy. Oświadczenia rejestrowane są przez powiatowe urzędy pracy właściwe ze względu na siedzibę pracodawcy. Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy pracodawca składa online (za pośrednictwem portalu praca.gov.pl), osobiście lub pocztą.
Przed złożeniem wniosku o rejestrację oświadczenia, zalecamy skontaktowanie się z właściwym powiatowym urzędem pracy celem weryfikacji sposobu złożenia oświadczenia (niektóre urzędy nie przewidują możliwości składania wniosków online, inne zaś dopuszczają wyłącznie taki sposób).
Zezwolenie na pracę w Polsce dla Ukraińców
Ukraińcy w Polsce mogą również pracować na podstawie zezwolenia na pracę. Zezwolenia są wydawane przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy. Pracodawca powinien zatem złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pracę do urzędu wojewódzkiego właściwego ze względu na swoją siedzibę. Wniosek o wydanie zezwolenia może być złożony online (za pośrednictwem portalu praca.gov.pl), osobiście w urzędzie lub pocztą.
Jednolite zezwolenie na pracę i pobyt Ukraińców w Polsce
Możliwe jest także jednoczesna legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca w procedurze tzw. jednolitego zezwolenia na pracę i pobyt. Stroną postępowania jest cudzoziemiec. Wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę może być złożony osobiście przez cudzoziemca w urzędzie wojewódzkim właściwym dla jego miejsca zamieszkania. Przed złożeniem wniosku, warto odwiedzić stronę internetową urzędu wojewódzkiego, by sprawdzić czy dany urząd nie prowadzi rejestracji wizyt (jeśli tak, na wizytę w urzędzie należy umówić się on-line).
Poniżej zasady opisane w języku ukraińskim.
Легальне перебування та працевлаштування громадян України в Польщі
Zobacz także:
- Czy Polacy mogą się zaciągnąć do ukraińskiej armii?
- Jak mądrze wspierać uchodźców z Ukrainy? "Pomaganie oprócz tego, że jest piękne, też bywa trudne"
- Ruszyła zbiórka na pomoc dzieciom z Ukrainy. "Potrzebujemy dla nich transportu, jedzenia, leków"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: Kancelaria SK&S
Źródło zdjęcia głównego: Wwestend61/Getty Images