Wojna w Ukrainie

  - Potrafi pracować całą dobę - ocenia Julia Mendel, była rzeczniczka prasowa prezydenta Ukrainy.

  W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z Laetitią Garriott de Cayeux - dyrektorką generalną Global Space Ventures oraz jedną z pierwszych inwestorek na rzecz rozwoju technologii.

  "Piszą o tym wszyscy na całym świecie".

  Wojna w Ukrainie uderzyła z wielką brutalnością w ludność cywilną. Ostrożne szacunki ONZ mówią o 11,5 tysiąca zabitych i rannych. We wrześniu 2022 w krajach europejskich odnotowano ponad 7 mln zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy. Do 7 mln zbliża się również liczba osób przesiedlonych wewnętrznie. - Nasilenie, skala i tempo wojny w Ukrainie wywołały ogromne cierpienie i potrzeby - przekazała dr Joanne Liu z Lekarzy bez Granic, która wiosną wzięła udział w pierwszej ewakuacji pociągiem medycznym. 

  Kompania Wowy to grupa ludzi, którzy w chwili wybuchu wojny w Ukrainie zdecydowali się porzucić dotychczasowe zajęcia i stanąć w obronie swojego kraju. Reportaż o nich obejrzała Agata. Jeden z bohaterów na tyle przykuł jej uwagę, że zdecydowała się do niego napisać. Tak narodziło się wielkie uczucie. O tej niezwykłej relacji Agata opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  "To było coś niesamowitego".

  Roman Pałamarczuk przed wojną w Ukrainie był jednym z nauczycieli w wiejskiej szkole. Kiedy Rosja zaatakowała jego kraj, stanął do walki na froncie. Niedawno miał okazję odwiedzić swoich uczniów, którzy na jego widok zareagowali w emocjonalny sposób. 

  - Byłam w Charkowie podczas bombardowań - wyznała 24-letnia Maria Vovk z Ukrainy.

  - Chcę przypominać ludziom, że wojna wciąż trwa - oznajmiła w amerykańskiej telewizji śniadaniowej.

  Serhiy Prytula był prezenterem telewizji, próbował swoich sił w polityce, a teraz zajmuje się wsparciem armii ukraińskiej. Pozyskuje fundusze na rzeczy najpotrzebniejsze. Właśnie przebywa w Polsce, żeby sfinalizować zakup satelity. Opowiedział o tym w programie Dzień Dobry TVN.

  Amerykańscy aktorzy Sean Penn i Ben Stiller znaleźli się na liście 25 wysokich rangą urzędników, ekspertów i biznesmanów dla których Rosja wydała dożywotni zakaz wjazdu na teren swojego kraju. Co jest powodem tej decyzji?

  W Krakowskim Forum Kultury od 5 do 12 września można podziwiać wystawę wielkoformatowych wycinanek "Kobiety i ich opowieści" Darii Alyoshkiny. W Dzień Dobry TVN o ukraińskiej artystce i jej twórczości opowiedziała Dagmara Merecik.

  W ostatnich dniach trwają żywe dyskusje na temat potencjalnej abdykacji papieża Franciszka. Jednocześnie nie słabną głosy krytyki dotyczące jego podejścia do wojny w Ukrainie. O to, czy głowa Kościoła katolickiego faktycznie przejdzie na emeryturę, zapytaliśmy Tomasza Terlikowskiego - publicystę i dziennikarza.

  7 września na rynku pojawi się książka "Ołena Zełenska. Kim jest Pierwsza Dama Ukrainy?". W Dzień Dobry TVN o tym, jaka jest i jaki ma wpływ na losy Ukrainy żona ukraińskiego prezydenta opowiedziała autorka opracowania Alina Makarczuk.

  Swój wyczyn nazwał ultramaratonem wdzięczności.

  1 września dzieci wróciły do szkół. Nie wszystkie jednak mają możliwość powitać nowy rok szkolny w bezpiecznych warunkach. W Ukrainie objętej wojną uczniowie zasiedli w szkolnych ławkach ustawionych w metrze. Zdjęcie obrazujące tę sytuację obiegło media na całym świecie.

  24 sierpnia to Dzień Niepodległości Ukrainy. Jak Ukraińcy w obliczu wojny będą go obchodzić?

  Borys Akunin jest znanym rosyjskim pisarzem, autorem kryminałów. W Dzień Dobry TVN w rozmowie z Ewą Drzyzgą opowiedział, co sądzi o rządach Władimira Putina.

  Krystian Machnik do Strefy Wykluczenia jeździ od 2013 roku, zaś od 5 lat cyklicznie pomaga Samosiołom, czyli ostatnim mieszkańcom wiosek wokół Czarnobyla i Prypeci. Wraz z polską ekipą organizują dla potrzebujących ubrania, koce, jedzenie, ale także słuchają ich wspomnień. Nie inaczej było po wybuchu wojny w Ukrainie. Jak wygląda pomoc humanitarna w strefie wykluczenia? O tym opowiedzieli Amadeusz Kocan, który był na pierwszej, najpilniejszej wyprawie w maju i Krystian Machnik, który właśnie powrócił z czwartej akcji organizowanej w czasie wojny.

  Anna Kalczyńska chętnie korzysta z mediów społecznościowych. Za ich pośrednictwem dzieli się z internautami ważnymi wydarzeniami ze swojego prywatnego życia. W jednym z ostatnich wpisów opowiedziała o niezwykłej postawie swoich córek, która napawa ją dumą. Czym dziewczynki zasłużyły sobie na uznanie?

  Mimo że cały świat wpiera i wysyła broń do Ukrainy, to wciąż jej brakuje. W takich okolicznościach postawa 8-latka z Czernihowa zasługuje na najwyższe uznanie.

  Kreml od lat manipuluje zagraniczną opinią publiczną. Robi to przy pomocy kanału Russia Today, fabryk trolli oraz influencerów. Jedną z dziennikarek, która szczególnie przysłużyła się rosyjskiej władzy jest Margarita Simonyan. Jak zdobyła zaufanie Władimira Putina? Jak działają inni propagandyści Kremla? Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga TVN.

  Ołena Zełenska została bohaterką najnowszego wydania amerykańskiego magazynu "Vogue". Pierwsza dama Ukrainy wystąpiła w niezwykłej sesji i udzieliła poruszającego wywiadu.

  "Ma pozwolić im odpocząć i pomóc zapomnieć".

  Olena Zełenska odwiedziła Stany Zjednoczone. Ukraińska pierwsza dama przemawiała w amerykańskim kongresie, gdzie dziękowała za udzieloną już pomoc i prosiła o dalsze wsparcie dla swojego kraju w walce z rosyjskim agresorem. Zełenska udzieliła również wywiadu stacji telewizyjnej NBC News. Opowiedziała w nim, jak wojna w Ukrainie zmieniła jej dziewięcioletniego syna.

  Przejmujące zdjęcia obiegły cały świat.

  Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska wygłosiła przemówienie w Kongresie USA. Opowiedziała historie cywilów zabitych przez Rosjan oraz zwróciła się z apelem. - W imieniu tych, którzy żyją i czekają na powrót rodzin z linii frontu. Proszę was o to, o co nigdy nie chciałam prosić. Proszę was o broń - mówiła do amerykańskich polityków.

  Pies Patron rasy Jack Russel Terrier stał się bohaterem Ukrainy. Jego czuły nos jest nieoceniony podczas rozminowywania terenów. 20 lipca ten dzielny pupil świętuje 3. urodziny. - Przyjmuję prezenty w postaci pozytywnego myślenia, uśmiechu i darowizn - czytamy na Twitterze.

  22,5 mln złotych - tyle potrzeba, aby udało zrealizować się cel zbiórki, której celem jest zakup drona bojowego dla ukraińskiej armii.

  Tragiczne skutki rosyjskiej agresji nie ograniczają się wyłącznie do śmierci niewinnych cywilów i niszczenia infrastruktury. Szacuje się, że przez inwazję z zaburzeniami psychicznymi mierzyć się będą kolejne 4 mln Ukraińców.