Podróże

  Czy wiesz, dlaczego wrzesień wywołuje najwięcej zamieszania w biurach podróży? Ponieważ jest to idealny miesiąc, aby odwiedzić większość pięknych miejsc na świecie. Jest to czas, kiedy można cieszyć się świetną pogodą bez wielu turystów na każdym kroku. Dokąd więc warto się udać? Pozwól, że wskażemy Ci miejsca, w których wypoczniesz jak nigdy dotąd, spróbujesz pysznych potraw i zobaczysz pełne uroku zakątki!

  Nauka języka obcego jest celem wielu osób, często wręcz koniecznością. Czy da się przyswoić nową wiedzę w szybkim tempie? Bartosz Czekała, poliglota, nie ma wątpliwości, że tak. W Dzień Dobry TVN opowiedział, jak to zrobić.

  Góry Tien-szan są jednym z najtrudniejszych rejonów wspinaczkowych na świecie. Nie jest popularny wśród turystów, choć potrafi zachwycić. Można tam natrafić na całkowicie bezludne tereny i nietkniętą przyrodę.

  Shibuya to jedna z wyjątkowych dzielnic w Tokio, która obecnie znana jest na całym świecie. To właśnie tu znajduje się centrum japońskiej młody młodzieżowej, czyli stylu harajuku. Młodzież przebiera się w oryginalne stroje inspirowane mangą, anime czy zespołami rockowymi, łącząc ze sobą tradycję i nowoczesność. Na czym polega ten styl i skąd wziął się w Japonii?

  Roztoczański Park Narodowy to wyjątkowe miejsce, które powstało w celu ochrony różnych gatunków grzybów, roślin i zwierząt. Turyści przyjeżdżają tu nie tylko, aby odpocząć w otoczeniu przyrody, ale także po to, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o sposobach jej ochrony. Zobacz, co wyróżnia Roztoczański Park Narodowy oraz co ciekawego można zwiedzić na jego terenie.

  Zgubiony bagaż to dość powszechny problem, jednak trudno wyobrazić sobie sytuację, w której linia lotnicza zawodzi wszystkich pasażerów konkretnego lotu. Do takiego incydentu doszło w niedzielę, 11 września 2022 roku. Osoby podróżujące z z Wielkiej Brytanii do Hiszpanii nie kryły zaskoczenia na widok pustej taśmy bagażowej na lotnisku. Zagraniczne media donoszą, że żadna z nich nie otrzymała swojej walizki po wyjściu z samolotu.

  Hala Gąsienicowa od lat przyciąga miłośników górskich wspinaczek. Uważa się ją za jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Powstało na niej schronisko PTTK Murowaniec, do którego z pewnością prędzej czy później trafią miłośnicy wędrówek po polskich Tatrach.

  Zamek królewski w Windsorze – największy zamek w Wielkiej Brytanii, a przy tym najdłużej zamieszkiwany przez panujących monarchów. Rozbudowywany od końca XI wieku ma dziś aż 800 metrów długości. Powierzchnia samych podłóg wynosi 45000 m². Pochowane na zamku Windsor osoby (dokładniej w Kaplicy Św. Jerzego), to jak łatwo się domyślić dostojni monarchowie Anglii.

  Pekin to stolica Chin. Okazałe miasto podzielone jest na 16 okręgów administracyjnych, wśród których znajdują się 2 powiaty i 14 dzielnic. Pekin wielokrotnie zmieniał nazwę. Znany było jako Beiping, Yanjing, a także Cambaluc. Jest to, zaraz po Szanghaju, drugie pod względem ludności miasto w Chinach.

  Ahlbeck było niegdyś miejscowością rybacko-rolniczą, lecz walory uzdrowiskowe tych terenów prędko zostały dostrzeżone przez mieszkańców i samego cesarza Wilhelma II Hohenzollerna. Piaszczyste plaże Ahlbeck, molo sięgające 280 metrów w głąb morza to tylko przykładowe atrakcje miasta.

  Teodozja położona jest 160 km od Jałty, u podnóża masywu Tepe-Oba, na południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu. Od przylądka Ilja, aż 15 km brzegu morza to płaska i szeroka plaża. Teodozja słynie ze źródeł mineralnych oraz kąpieli błotnych. Początki Teodozji sięgają VI wieku (miasto zostało założone w latach sześćdziesiątych VI wieku przez osadników greckich z Miletu). W 1783 roku car przyłączył miasto do Rosji. Teodozja nie zasłynęła z wielu zabytków, ale nadrabia pięknymi plażami, krajobrazem i unikatowym klimatem.

  Laos jest stosunkowo mało znanym państwem azjatyckim. Jego stolicą jest Wientian, miasto mające 800 tysięcy mieszkańców. Leży na rzeką Mekong, tuż przy granicy z Tajlandią. Do Wientianu najlepiej dotrzeć przez Bangkok, gdzie po przekroczeniu granicy na moście Przyjaźni Tajsko-Laotańskiej wjeżdza się do stolicy Laosu.

  Biszkek, czyli stolica Kirgistanu, nie jest częstym celem podróży Polaków – najczęściej turyści trafiają tu ze względu na piękne górskie tereny: w tym azjatyckim kraju zajmują one aż 93% powierzchni. Miasto położone jest u podnóża Gór Kirgiskich, pasma Tien-szanu. Mimo że Biszkek jest stolicą, zupełnie nie przypomina wielkich miast europejskich.