Zdrowie

  Zdrowie

  Perswazja to wywieranie wpływu na postawy, zachowania i przekonania innych ludzi. Każdy z nas wykorzystuje techniki perswazyjne, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym, chociaż nie zawsze robimy to w sposób świadomy. W drugiej połowie XX wieku wielu językoznawców, psychologów i specjalistów do spraw reklamy i marketingu zajęło się problematyką perswazji, manipulacji i propagandy.

  O tym, że zanieczyszczenie środowiska przekłada się na nasze zdrowie naukowcy informowali już dawno, jednak niewielu zdawało sobie sprawę z tego, jak realne jest to zagrożenie. Najnowsze badania opublikowane w prestiżowym magazynie "The Lancet Planetary Health" jasno pokazują, że smog, skażenie wód i gleb przyczyniło się do śmierci 9 milionów osób na świecie.

  Mimikra w świecie zwierząt i roślin pełni kilka funkcji. Przede wszystkim zwiąże się z innymi formami obrony przed naturalnymi wrogami. Co to jest mimikra, zależy jednak w dużej mierze od tego, o jakim jej typie mowa. Mimikra zwierząt najczęściej ma charakter obronny, w przypadku roślin pojawia się mimikra seksualna. Pojęciem z zupełnie innego porządku jest mimikra molekularna, która dotyczy podobieństwa genów bakterii i wirusów z genami gospodarza. Zjawisko mimikry u ludzi to z kolei termin wiążący się z pewnego typu zachowaniami psychicznymi jednostki.

  Kleszcz gołębi to inaczej obrzeżek. Może być równie niebezpieczny co zwykły kleszcz. Ostrzega przed nim nawet Sanepid. Sprawdź, w jaki sposób można się przed nim chronić i co może powodować jego ugryzienie. 

  Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 w tym roku całkowicie stracił dofinansowanie państwa. Na szczęście infolinię udało się uratować. Ile pieniędzy udało się zebrać? Jak wygląda praca konsultantów telefonu zaufania? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Aleksandra Milczarek, psycholożką oraz Radkiem Kotarskim, autorem książek, dziennikarzem, popularyzatorem wiedzy, który zaangażował się w akcję ratowania telefonu.

  Postmenopauza to stan kobiety po zakończonym procesie przekwitania. Warto zaznaczyć, że dopiero po roku od wystąpienia ostatniej miesiączki można mieć pewność, że doszło do przekwitania.

  Syrop pokrzywowy z uwagi na cenne składniki znajdujące się w liściach zioła jest lekarstwem na wiele dolegliwości. O tym, jak zrobić syrop z pokrzywy, powinny dowiedzieć się osoby zmagające się z anemią, słabą odpornością, reumatoidalnym zapaleniem stawów i obrzękami kończyn dolnych.

  Krowie mleko ludzie piją od ponad 11 000 lat. Dyskusja na temat jego właściwości i wpływu na ludzki organizm dopiero się rozpoczyna. Co wiemy na temat mleka, zmian jakie zaszły w jego produkcji na przestrzeni lat i tego jakie mleko najlepiej pić, aby długo cieszyć się zdrowiem? Sprawdźcie.