Według badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców, właściciele zwierząt mogą mieć większe problemy ze snem, niż osoby, które ich nie posiadają.
Mózg to główne centrum dowodzenia naszego organizmu. Choć odpowiada za najważniejsze procesy, które zachodzą w ludzkim ciele, to nie zawsze działa idealnie. Dlaczego umysł czasem płata nam figle? W Dzień Dobry TVN - z okazji Europejskiego Dnia Mózgu - rozmawialiśmy na ten temat z Urszulą Dąbrowską, biolożką, dziennikarką, pisarką i popularyzatorką nauki.
22-latka zmarła w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z powodu grypy. Kobieta sądziła, że infekcja nie jest poważana i sama przejdzie. Niestety, kiedy w końcu trafiła do szpitala - mimo wysiłków lekarzy - nie udało się jej uratować. Dlaczego "zwykła grypa" zabija młode i zdrowe osoby?
Plastry odchudzające są przez swoich producentów przedstawiane jako skuteczna metoda na redukcję wagi bez konieczności podjęcia jakiegokolwiek wysiłku. Ma być prosto, szybko i skutecznie – bez diety i męczących ćwiczeń. Aż trudno uwierzyć, że to możliwe. Z reguły okazuje się, że pozytywnych skutków używania plastrów odchudzających po prostu nie ma. Są za to – i to dość często – reakcje alergiczne i podrażnienia ciała w miejscach, w których przyklejany był plaster. Innym skutkiem stosowania plastrów odchudzających jest spory ubytek w portfelu.
Objawy przypisywane grypie mogą wskazywać na rozwój sepsy. Udowadnia to historia 44-letniej nauczycielki z Wielkiej Brytanii. Kobieta była pewna, że dopadła ją sezonowa infekcja wirusowa, jednak jej stan gwałtownie się pogarszał. W końcu zapadła w śpiączkę. Lekarze uratowali jej życie, ale konieczna była amputacja obu nóg.
Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może prowadzić do wielu poważnych powikłań, w tym także do prozopagnozji, czyli utraty zdolności rozpoznawania twarzy osób z bliskiego otoczenia. Udowadniają to wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Darthmouth College w USA.
15 marca obchodzony jest Dzień Walki z Chrapaniem. Jest to temat, który niejednej osobie spędza sen z powiek. Co więcej, przypadłość ta potrafi doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych u sprawcy zamieszania, ale także u osoby u jego boku. Oprócz zakłócenia snu chrapanie może doprowadzić również do pogorszenia słuchu. Jak poradzić sobie z podstępnym złodziejem spokojnych nocy? O tym opowiedziała nam dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska, laryngolog.
Choć pobyt w państwowych szpitalach dla osób ubezpieczonych jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, nadal nie brakuje usług i rzeczy, których to nie dotyczy. Sprawdź, za co pacjenci szpitali muszą dodatkowo zapłacić i czym jest opłata rekompensująca.
Odpowiednio skomponowany jadłospis może przyczynić się do spowolnienia procesu starzenia mózgu o kilkanaście lat, a nawet zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Rush w Chicago. Jakie artykuły spożywcze zostały przez nich wyróżnione? Co warto włączyć do codziennej diety?
W 2022 roku konsultanci linii 116 111 podjęli najwięcej, bo aż 885, interwencji ratujących życie lub zdrowie dzieci. To blisko 2,5 interwencji dziennie. Dlaczego tak się dzieje? Gościem Dzień Dobry TVN była Monika Orkan-Łęcka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.