Zdrowie

  Zdrowie

  Kleszcz gołębi to inaczej obrzeżek. Może być równie niebezpieczny co zwykły kleszcz. Ostrzega przed nim nawet Sanepid. Sprawdź, w jaki sposób można się przed nim chronić i co może powodować jego ugryzienie. 

  Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 w tym roku całkowicie stracił dofinansowanie państwa. Na szczęście infolinię udało się uratować. Ile pieniędzy udało się zebrać? Jak wygląda praca konsultantów telefonu zaufania? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Aleksandra Milczarek, psycholożką oraz Radkiem Kotarskim, autorem książek, dziennikarzem, popularyzatorem wiedzy, który zaangażował się w akcję ratowania telefonu.

  Postmenopauza to stan kobiety po zakończonym procesie przekwitania. Warto zaznaczyć, że dopiero po roku od wystąpienia ostatniej miesiączki można mieć pewność, że doszło do przekwitania.

  Syrop pokrzywowy z uwagi na cenne składniki znajdujące się w liściach zioła jest lekarstwem na wiele dolegliwości. O tym, jak zrobić syrop z pokrzywy, powinny dowiedzieć się osoby zmagające się z anemią, słabą odpornością, reumatoidalnym zapaleniem stawów i obrzękami kończyn dolnych.

  Krowie mleko ludzie piją od ponad 11 000 lat. Dyskusja na temat jego właściwości i wpływu na ludzki organizm dopiero się rozpoczyna. Co wiemy na temat mleka, zmian jakie zaszły w jego produkcji na przestrzeni lat i tego jakie mleko najlepiej pić, aby długo cieszyć się zdrowiem? Sprawdźcie.

  Celiakia jest schorzeniem polegającym na nietolerancji glutenu - mieszanki białek roślinnych zawartej w ziarnach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Gluten działa toksycznie na kosmki jelitowe. Celiakia może ujawnić się w każdym wieku, u dzieci i dorosłych. Często na początku ma bezobjawowy przebieg. Leczenie celiakii polega na ścisłej zmianie nawyków żywieniowych. 16 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Celiakii.

  Czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi choroby nowotworowej, jest wiele. Najnowsze ustalenia kanadyjskich badaczy pokazują, że jednym z nich może być miejsce zamieszkania. Mieszkańcy jakich regionów są bardziej narażeni na wystąpienie zmian w płucach czy mózgu? Naukowcy swoje wnioski opublikowali w prestiżowym magazynie "The Lancet Planetary Health".

  Korzystanie z telefonu komórkowego stanowi nieodłączny element codzienności współczesnego człowieka. Mało kto wyobraża sobie normalne funkcjonowanie bez tego jakże użytecznego akcesorium. Okazuje się jednak, że nieustanne sprawdzanie powiadomień i śledzenie mediów społecznościowych za pośrednictwem smartfona może przyczynić się do pogorszenia stanu zębów.

  Z okazji Światowego Tygodnia Świadomości Retinoblastomy Natasha i Alex Finney'owie z Horwich w Wielkiej Brytanii postanowili opowiedzieć poruszającą historię swojego rocznego synka, u którego wykryto guza siatkówki. Przez chorobę chłopiec stracił oko. Stało się to dzień po jego pierwszych urodzinach.

  W medycynie bandażowanie nazywa się desmurgią. To technika umożliwiająca zabezpieczenie rany, uszkodzonego stawu lub złamanej kończyny. Wiedza ta może się okazać przydatna nie tylko w warunkach wojennych, ale nawet na wakacjach, kiedy skręcimy kostkę. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o bandażowaniu.