Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych na świecie. Dotyczy nie tylko młodych ludzi w wieku dorastania, lecz także osób dorosłych i może prowadzić do pogorszenia stanu psychicznego związanego z wykluczeniem społecznym. Jak dieta wpływa na skórne niedoskonałości? Na czym polega dostępna w Polsce nowa metoda leczenia schorzenia?
Trądzik - czym jest, jaki ma związek z dietą?
Trądzik znalazł odrębne miejsce w katalogu chorób i ma swój numer statystyczny. Nic w tym dziwnego, skoro około 90-100% populacji się z nim mierzy bądź kiedyś się mierzyła. W jaki sposób powstaje niedoskonałość? Ten schemat zobrazował w studiu Dzień Dobry TVN dermatolog Marcin Ambroziak.
- Mamy gruczoł łojowy, który tworzy jeden aparat z włosem. Ten gruczoł łojowy albo za dużo produkuje łoju i to powoduje jego zatkanie, albo dochodzi do nadmiernego rogowacenia komórek ujścia tego aparatu. Koniec końców gruczoł łojowy jest coraz większy. Mamy zaskórnik, a potem do tego zaskórnika złażą się komórki stanu zapalnego i robi się nam czerwony pryszcz - tłumaczy lekarz.
25% pacjentów trafiających do klinik dermatologicznych to osoby dorosłe powyżej 40. roku życia, więc narracja, że problem ten dotyczy wyłącznie nastolatków, nie jest prawdziwa. Jeszcze do niedawna medycy nie widzieli powiązań występowania tej choroby z dietą, jednak coraz więcej publikacji naukowych wskazuje na takie zależności. Co powinniśmy wyeliminować z jadłospisu, by cieszyć się piękną cerą?
- Mleko, szczególnie produkty mleczne odtłuszczone, białko serwatkowe mogą przyczynić się do powstawania zmian trądzikowych. (...) Te [produkty - przyp. red.], które mają wysoki indeks glikemiczny, mają sporą zawartość cukrów prostych, czyli np. słodycze, jasne pieczywo, jasny makaron - wymienia w Dzień Dobry TVN dietetyk Aneta Łańcuchowska.
Innowacyjna metoda leczenia trądziku
Do tej pory w walce z uporczywym trądzikiem, który nie reagował na lżejsze formy leczenia, medycy posługiwali się retinoidami, co skutkowało niestety wieloma działaniami niepożądanymi. Szansą dla pacjentów okazuje się nowa terapia, a dokładniej zabieg, w którym pokładane są ogromne nadzieje.
- Teraz, uwaga, mamy już pierwszą instalację w Polsce urządzenia, które my wewnętrznie nazywamy "acne killer". I to jest laser, który uderza w gruczoły łojowe, niszcząc je. Czyli mamy w końcu alternatywę dla pacjentów, którzy z jakiegoś powodu nie mogą lub nie chcą mieć tej silnej formy leczenia retinoidami. (...) Bardzo duża grupa pacjentów ma po trzech zabiegach spokój do końca życia - przekonuje dermatolog Marcin Ambroziak.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Przekonują, że herbata miętowa wyleczy trądzik. Co o nowym trendzie myślą lekarze?
- Wyciskasz pryszcze w trójkącie śmierci? Może się to skończyć wielotygodniowym leczeniem szpitalnym
- Trądzik różowaty to problem głównie dojrzałych kobiet. "Pierwsze oznaki u mnie to czerwone, małe plamki"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News