- Środa będzie najcieplejszym dniem z temperaturą do 15°C na zachodzie kraju.
- Przez Polskę przejdą liczne strefy frontowe z opadami deszczu.
- Wiatr okresami osiągnie 50–70 km/h, zwłaszcza nad morzem.
Pogoda na niedzielę – stabilna jesienna aura i niskie temperatury
Niedziela przynosi ostatni dzień typowo jesiennej, wilgotnej pogody, która utrzymuje się z powodu słabego gradientu barycznego oraz zalegania wilgotnego powietrza polarnego. W wielu regionach panować będzie całkowite zachmurzenie, a warunki sprzyjają także zamgleniom i lokalnym mgłom, zwłaszcza o poranku i wieczorem. Na wschodzie możliwe są opady o niewielkim natężeniu, podczas gdy na północnym zachodzie pojawi się przelotny deszcz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Nad ranem i ponownie wieczorem spodziewane są lokalne mgły. Dodatkowo na wschodzie możliwe są bardzo słabe opady deszczu lub mżawki do 1-2 litrów na metr kwadratowy, a na północnym zachodzie lokalnie wystąpi słaby, przelotny deszcz. Większe przejaśnienia możliwe są od południowego zachodu w kierunku centrum. Termometry wskażą maksymalnie od 3 st. C na Suwalszczyźnie i Podlasiu, przez 6-7 st. C w centrum kraju, do 9 st. C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej – informują synoptycy.
Pogoda na poniedziałek i wtorek – początek wymiany mas powietrza
Od poniedziałku widać wyraźną zmianę w cyrkulacji. Do kraju wkracza atlantycki niż, który kieruje do Polski cieplejsze powietrze z zachodu. Niebo pozostanie mocno zachmurzone, a kolejne strefy opadów będą przesuwać się przez cały kraj. Jednocześnie nasili się wiatr, zwłaszcza na zachodzie.
Poniedziałek zapowiada się pochmurnie z opadami deszczu do 5 l/mkw., które przemieszczać się będą od zachodu w głąb kraju. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 5-6 st. C na Suwalszczyźnie i Podlasiu, przez 7-8 st. C w centrum kraju, do 11-12 st. C na zachodzie. Wiatr południowo-zachodni, okaże się umiarkowany i dość silny, w porywach na zachodzie rozpędzi się do 50-60 kilometrów na godzinę. Wtorek przyniesie pochmurną aurę ze słabymi do okresowo umiarkowanych opadów deszczu o sumie 5-10 l/mkw. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 7 st. C na Podlasiu, przez 10 st. C w centrum kraju, do 12 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-zachodni do zachodniego, będzie umiarkowany i dość silny. W porywach powieje do 50-60 km/h.
Pogoda na środę – dzień z największą anomalią temperatury
Środa okaże się najcieplejsza w całym pięciodniowym zestawieniu. Napływ ciepłej masy powietrza z Atlantyku podniesie temperaturę na zachodzie kraju nawet do 15°C, co oznacza anomalię przekraczającą 10°C względem norm wieloletnich. Wciąż dominować będzie zachmurzenie, choć w centrum i na południowym zachodzie pojawią się rozpogodzenia.
W środę czeka nas duże i całkowite zachmurzenie na północy i wschodzie kraju z okresowo występującymi słabym opadami deszczu do 3-4 l/mkw. Większe przejaśnienia i lokalne rozpogodzenia spodziewane są w centrum i na południowym zachodzie Polski. Termometry wskażą maksymalnie od 8 st. C na Podlasiu, przez 11 st. C w centrum kraju, do 12-14 st. C. Lokalnie może być nawet 15 st. C na zachodzie.
Pogoda na czwartek – ochłodzenie i silniejszy wiatr nad morzem
W czwartek do kraju powrócą liczne przelotne opady deszczu, choć południowy zachód uniknie intensywnych stref frontowych. Temperatury będą niższe niż dzień wcześniej, ale nadal pozostaną dodatnie w całym kraju. Najbardziej dokuczliwy będzie wiatr, szczególnie na Wybrzeżu, gdzie osiągnie najsilniejsze porywy.
Na czwartek prognozuje się duże zachmurzenie z przelotnymi opadami deszcz w przeważającej części kraju. Padać nie powinno na południowym zachodzie, gdzie zachmurzenie okaże się umiarkowane. Temperatura maksymalna wyniesie od 7-8 st. C na północnym wschodzie i w centrum do 9-10 st. C w pozostałej części kraju. Powieje zachodni wiatr, umiarkowany do dość silnego. Na Wybrzeżu będzie silny i rozpędzi się w porywach do 50-70 km/h.
Więcej na TVN Meteo.
Zobacz także:
- IMGW opublikował prognozę na zimę 2025/26. Czy jest szansa na białe święta?
- Najkrótszy dzień w roku. Czym jest przesilenie zimowe? Sprawdź, jak walczyć z jego objawami
- Zamieć a zawieja śnieżna to dwa różne zjawiska. Wiesz czym się różnią?
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images