Świat

  Fudżi to aktywny wulkan wznoszący się na 3766 m n.p.m. Góra znajduje się w Japonii, około 100 km od Tokio. Podczas bezchmurnej pogody jest widoczna z wielu punktów widokowych stolicy kraju. W roku 2013 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wulkan położony jest na styku trzech płyt tektonicznych. Ostatnia erupcja miała miejsce w wyniku trzęsienia ziemi na początku XVIII w. Fudżi ma 3 stożki wulkaniczne, choć jedynie dwa są widoczne gołym okiem.

  Góry Tien-szan są jednym z najtrudniejszych rejonów wspinaczkowych na świecie. Nie jest popularny wśród turystów, choć potrafi zachwycić. Można tam natrafić na całkowicie bezludne tereny i nietkniętą przyrodę.

  Shibuya to jedna z wyjątkowych dzielnic w Tokio, która obecnie znana jest na całym świecie. To właśnie tu znajduje się centrum japońskiej młody młodzieżowej, czyli stylu harajuku. Młodzież przebiera się w oryginalne stroje inspirowane mangą, anime czy zespołami rockowymi, łącząc ze sobą tradycję i nowoczesność. Na czym polega ten styl i skąd wziął się w Japonii?

  Pekin to stolica Chin. Okazałe miasto podzielone jest na 16 okręgów administracyjnych, wśród których znajdują się 2 powiaty i 14 dzielnic. Pekin wielokrotnie zmieniał nazwę. Znany było jako Beiping, Yanjing, a także Cambaluc. Jest to, zaraz po Szanghaju, drugie pod względem ludności miasto w Chinach.

  Ahlbeck było niegdyś miejscowością rybacko-rolniczą, lecz walory uzdrowiskowe tych terenów prędko zostały dostrzeżone przez mieszkańców i samego cesarza Wilhelma II Hohenzollerna. Piaszczyste plaże Ahlbeck, molo sięgające 280 metrów w głąb morza to tylko przykładowe atrakcje miasta.

  Teodozja położona jest 160 km od Jałty, u podnóża masywu Tepe-Oba, na południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu. Od przylądka Ilja, aż 15 km brzegu morza to płaska i szeroka plaża. Teodozja słynie ze źródeł mineralnych oraz kąpieli błotnych. Początki Teodozji sięgają VI wieku (miasto zostało założone w latach sześćdziesiątych VI wieku przez osadników greckich z Miletu). W 1783 roku car przyłączył miasto do Rosji. Teodozja nie zasłynęła z wielu zabytków, ale nadrabia pięknymi plażami, krajobrazem i unikatowym klimatem.

  Laos jest stosunkowo mało znanym państwem azjatyckim. Jego stolicą jest Wientian, miasto mające 800 tysięcy mieszkańców. Leży na rzeką Mekong, tuż przy granicy z Tajlandią. Do Wientianu najlepiej dotrzeć przez Bangkok, gdzie po przekroczeniu granicy na moście Przyjaźni Tajsko-Laotańskiej wjeżdza się do stolicy Laosu.

  Biszkek, czyli stolica Kirgistanu, nie jest częstym celem podróży Polaków – najczęściej turyści trafiają tu ze względu na piękne górskie tereny: w tym azjatyckim kraju zajmują one aż 93% powierzchni. Miasto położone jest u podnóża Gór Kirgiskich, pasma Tien-szanu. Mimo że Biszkek jest stolicą, zupełnie nie przypomina wielkich miast europejskich.

  Skalisty przylądek Horn jest najdalej wysuniętym na południe punktem Ameryki Południowej. Należy do Chile i jest częścią archipelagu Ziemi Ognistej. To rzadki cel wycieczek i wypraw ze względu na klimat i niebezpieczne położenie. Z czego słynie przylądek Horn?

  Miasto Suzhou w Chinach bywa nazywane "Wenecją Wschodu" ze względu na sieć 24 kanałów przecinających miasto. Ma długą i bogatą historię, dzięki czemu można w nim zwiedzać malownicze zabytki.