Świat

  Świat

  Co warto zwiedzić w Enkhuizen? Holandia obfituje w urokliwe miasteczka. Jednym z nich jest właśnie Enkhuizen. Przedstawiamy praktyczne wskazówki i rady dla zwiedzających.

  Bratysława – co zwiedzać w tym urokliwym niewielkim mieście? Jakie atrakcje turystyczne kryje w sobie stolica Słowacji? Zabytki, ciekawe miejsca, ceny i noclegi, słowem – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wizytą w Bratysławie.

  Słoneczny Brzeg to zdecydowanie największy, a także najbardziej popularny kurort w Bułgarii. Znajduje się on nad pięknym brzegiem Morza Czarnego. W Słonecznym Brzegu można skorzystać z oferty 600 hoteli i 400 restauracji. Budowę kurortu rozpoczęto w 1958 roku w miejscu, w którym już w starożytności funkcjonowały studnie zaopatrujące nieodległy Nesebyr w wodę pitną. 

  Meteory w Grecji to góry, a raczej skalne ostańce, na których wznosi się jeden z największych kompleksów klasztornych prawosławia. Sześć spośród 24 wiszących klasztorów nadal działa i jest udostępnionych dla zwiedzających. Monastyry w Meteorach wybudowano ok. XIV wieku, jednak ludzie zamieszkiwali te tereny już dużo wcześniej.

  Grodno jest miastem obwodowym na Białorusi, położonym nad Niemnem, bardzo blisko granicy z Polską. To tam znajduje się siedziba administracyjna obwodu grodzieńskiego. Przez lata miasto to znajdowało się na terenie Polski. Wciąż obecne są w Grodnie istotne polskie akcenty – znajduje się tam siedziba Związku Polaków na Białorusi, a także Polski Konsulat Generalny. Grodno jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem na Białorusi.

  Zagłębie Ruhry to niemieckie zagłębie przemysłowe zlokalizowane w Nadrenii Północnej Westfalii. Mówi się o nim, że przeszło drogę od przemysłu do wielkiej kultury i nie jest to kłamstwem. Dawny teren górniczy jest dzisiaj wyjątkową przestrzenią, która zaskakuje niespodziankami.

  Barbados to państwo znajdujące się na Małych Antylach, zajmujące wyspę o takiej samej nazwie. Wyspa Barbados jest chętnie odwiedzana przez turystów i nie ma w tym niczego dziwnego: zachwyca pięknem! Na wyspie można podziwiać zarówno piękno natury, jak i mnogość zabytków.

  Stolica Chile Santiago nie jest popularnym kierunkiem turystycznym wśród polskich podróżnych. Jadąc do Ameryki Południowej, wybierają oni raczej rozrywkowe Buenos Aires lub słynące z szalonego karnawału Rio de Janeiro. Tymczasem malowniczo położone Santiago zasługuje na dużo większą uwagę.

  Belgrad to stolica Serbii, zlokalizowana na północy kraju przy ujściu Sawy do Dunaju. Jest miastem niezwykle zróżnicowanym pod względem architektonicznym, przez co jego klimat odbiega od tego znanego nam z innych europejskich stolic.

  Petra to ruiny miasta w Jordanii wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1985 roku. Jest nazywana kamiennym miastem ze względu na liczne budynki wykute w skałach. Budowniczy miasta nazywali je Rakmu, czyli "wielobarwny". Pojawia się w Starym Testamencie jako "Sela" i – być może – jako "Bosra".

  Hydropolis to zdecydowanie jedna z najnowocześniejszych ekspozycji interaktywnych w Polsce. Muzeum wody we Wrocławiu wprowadza zwiedzających w zupełnie inny świat, a przy tym uczy i bawi. Wizyta w nim to rozrywka zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

  Obwód Kaliningradzki jest rosyjską eksklawą (czyli fragmentem terytorium państwa, całkowicie oderwanym od właściwego terytorium, ale w rzeczywistości będącym jego częścią) w Europie Środkowej i najbardziej wysuniętym na zachód rejonem Rosji. Graniczy z Polską oraz z Litwą. Jego największym miastem (jednym z 21) i zarazem stolicą jest Kaliningrad, w którym skupiona jest prawie połowa mieszkańców tego regionu.

  Marrakesz to jedno z najpiękniejszych miast w Maroku, które przyciąga turystów z całego świata. Miejsce zachwyca nie tylko pięknymi widokami, ale również bogatą historią. Zabytki Marrakeszu wyróżniają się oryginalną architekturą i formą. Dowiedz się, co warto zwiedzić w tym mieście.

  Banja Luka to obo­wiąz­kowy punkt zwiedzania pod­czas podróży przez Bośnię i Hercego­winę. Mia­sto zasły­nęło przede wszyst­kim jako jedna z najpopu­lar­niej­szych bośniac­kich miej­sco­wo­ści uzdro­wi­sko­wych. Co warto w niej zoba­czyć i jakie atrak­cje tury­styczne cze­kają tam na przy­jezd­nych?

  Choć kazach­stań­ski Szym­kent to mia­sto prze­my­słowe, znaj­duje się w nim wiele war­tych zoba­cze­nia miejsc i zabyt­ków. Na szcze­gólną uwagę zasłu­gują rów­nież jego oko­lice i poło­żone wokół miej­sco­wo­ści. Co warto zoba­czyć, odwie­dza­jąc połu­dniowy Kazach­stan? 

  To jedna z najbardziej znanych atrakcji Wiednia. Zamek Hofburg należy do grona stały punktów niemal każdej wycieczki do tego miasta, gdyż znajduje się w nim m.in. wiele muzeów, dziedzińców i bibliotek. Siedziba Habsburgów budzi wiele emocji wśród turystów – dowiedz się dlaczego.

  Zdziar to słowacka wieś, która od lat jest jedną z najbardziej znanych baz wypadowych w tej części Słowacji. To miejsce oferujące wiele atrakcji zarówno dla miłośników sportów zimowych, jak i letnich. Dowiedz się, co ciekawego można zobaczyć i robić w Zdziar.

  Na Gwadelupie aż roi się od turystycznych atrakcji – na kilku niewielkich wyspach można znaleźć piękne, piaszczyste plaże, wspiąć się na wulkan, nurkować wśród koralowców lub słuchać śpiewu rajskich ptaków. Kiedy jechać na Gwadelupę i których atrakcji nie można pominąć?

  Ystad to urokliwe, niewielkie miasteczko portowe nad Bałtykiem. Usytuowane jest w południowej części Szwecji, w przepięknej Skanii. Wielu turystów urzeka tutejsza niska, średniowieczna zabudowa oraz domki wykonane z muru pruskiego. Malowniczo prezentują się również nowsze, kolorowe domki z kwiatami rosnącymi przy wejściu.

  Dżibuti jest niewielkim krajem zlokalizowanym we wschodniej Afryce, graniczącym z Etiopią, Erytreą i Somalią. Turystycznymi atutami państwa są wyjątkowe krajobrazy i piękno tamtejszej przyrody. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wizyty w Dżibuti?

  Wyszehrad to niewielkie, ale za to historyczne miasto na Węgrzech, położone niespełna 35 km od stolicy Węgier – Budapesztu. Z powodu takiej lokalizacji oraz ciekawej historii jest to miejsce popularne i chętnie odwiedzane przez turystów.

  Poło­żony w pół­nocnej czę­ści Rosji Norylsk nazy­wany jest "naj­bar­dziej depre­syj­nym mia­stem świata". To miano zawdzięcza nie­zbyt cie­kawej archi­tek­turze, poło­że­niu i bru­talnej histo­rii. Mimo to posta­no­wiło w nim zamiesz­kać bli­sko 180 tysięcy ludzi. Norylsk jest też naj­bar­dziej wysu­nię­tym na pół­noc mia­stem na świecie.

  Sozopol leży około 30 kilometrów od Burgasu i znajduje się na wybrzeżu Morza Czarnego. Miasto zamieszkuje nieco ponad 4 tys. osób. W sezonie letnim ośrodek zamienia się w tętniący życiem kurort. Językiem urzędowym jest bułgarski, a oficjalną walutą lew. Atrakcje w kurorcie skierowane są zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i samotnych turystów. Sozopol oferuje dużą bazę hoteli. Znajdują się tutaj nie tylko luksusowe, ale również budżetowe obiekty. Dla miłośników taniego podróżowania przeznaczone są liczne kempingi i pola namiotowe.