Poznań

  Mieszkańcy poznańskiego osiedla Wilda przeżyli prawdziwe chwile grozy, a wszystko to za sprawą węża, który pojawił się na jednym z publicznych placów zabaw.

  Reporterzy "Uwagi! TVN" sprawdzili, jak potoczyły się losy pokrzywdzonej dziewczynki.

  Proste, a zarazem wyjątkowo sycące danie uznawane jest za wizytówkę regionu, dlatego w trakcie tegorocznego Festiwalu Tradycji Poznańskich odbył się konkurs jedzenia go na czas.

  Dziewczynka trafiła do szpitala. Szczegóły porwania są wstrząsające.

  "Energetyzuje całe miasto".

  "Na wieść o wojnie pojawił się pierwszy odruch ludzki".

  - Niezwykłość sklepu polega na tym, że prywatne osoby, którym już się coś znudziło, albo czegoś nie założyły, a leży im to w szafie, przywożą to do nas, albo przysyłają - mówi Natalia Kędzia.

  Kobiecy chór działa w Poznaniu od ponad 70 lat.

  Pływanie rozwija zręczność oraz koordynację ruchową, a przy okazji stanowi nie lada atrakcję dla osób w każdym wieku.

  Jeżyce to jedna z najpiękniejszych dzielnic Poznania. Odnajdziemy tam wiele starych kamienic. W jednej z nich mieszka Iga Wyżkiewicz, miłośniczka stylu vintage i pięknych przedmiotów.

  W Poznaniu doszło do nietypowego zdarzenia. Ks. Michał Woźnicki w skutek obrażeń odniesionych w bójce trafił do szpitala. Napastnikiem miał być drugi duchowny oraz grono jego popleczników. Niegodne zachowanie jest pokłosiem wieloletniego konfliktu zakonie salezian

  Henryk Krupa ma 92 lata i jest najstarszym aktywnym zawodowo krawcem w Polsce. W zakładzie w Poznaniu, w którym pracuje wraz z córką oraz wnukiem, nawleka nitkę na igłę bez okularów. Teraz rodzina wspólnie opowiedziała o swojej działalności w Dzień Dobry TVN.

  Przez rosyjską inwazję na Ukrainę cierpią nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Tym dzikim, które jeszcze do niedawna mieszkały w kijowskim zoo, zdecydował się pomóc ogród zoologiczny w Poznaniu. Jakie zwierzęta już do niego trafiły? Które przyjadą niebawem? Czego potrzebują? O tym Bartek Jędrzejak rozmawiał z Małgorzatą Chodyłą, rzeczniczką poznańskiego zoo.

  Już od tygodnia trwa wojna w Ukrainie. Ataki bombowe niszczą i utrudniają życie ludzi w całym kraju. Ofiarami są jednak także bezbronne zwierzęta. Niektóre polskie organizacje starają się im pomagać, a poznańskie zoo postanowiło uratować egzotyczne gatunki z ogrodu zoologicznego w Kijowie. Ich transport był otoczony przez rosyjskie czołgi.

  To już pewne. 27 grudnia będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Akt prawny ustanawiający nowe święto podpisał prezydent Andrzej Duda. Uroczystość miała miejsce w Poznaniu. Czy dzień ten będzie wolny od pracy?

  Gdyby nie interwencja strażniczek miejskich z Poznania, kto wie, kiedy ranna 20-latka otrzymałaby pomoc. Jak mówią kobiety, poszkodowana odniosła liczne obrażenia głowy: "Przechodnie mieli jeszcze pretensje o to, że nie mogą przejść spokojnie chodnikiem" - informuje jedna z pomagających kobiet.

  Poznań wyróżnia się na mapie polskich miast niezwykle bogatą historią, dlatego może stanowić nie lada atrakcję dla wielu turystów. Niezwykłą atmosferę grodu nad Wartą budują także wyjątkowe tradycje, którym przyjrzał się Michał Cessanis. Co przykuło uwagę znanego podróżnika?

  Okoliczności zdarzenia będzie wyjaśniać policja i prokuratura. 

  Rodziców 2-letniego chłopca chorego na SMA (rdzeniowy zanik mięśni) spotkała niemiła niespodzianka. Pracownik ochrony poznańskiego ZOO nie wpuścił ich na teren ogrodu. Swoją decyzję argumentował względami bezpieczeństwa. Kiedy o sprawie zrobiło się głośno, dyrekcja placówki wydała specjalne oświadczenie.

  Palenie ognisk, hałasy, zaśmiecanie, a nawet kradzieże. O to oskarżają Romów niektórzy mieszkańcy poznańskiej dzielnicy Winogrady. To jedna strona medalu. Druga pokazuje grupę ludzi, którzy są bezsilni, nie mogą podjąć w Polsce pracy, bo są analfabetami. - Trudno dostać pracę, jak nie ma się szkoły i nie umie czytać - mówi Gole w programie "Uwaga! TVN".

  W Poznaniu rozpoczął się Malta Festival, który potrwa do 29 czerwca. To jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych Europy Środkowo-Wschodniej, które prezentuje międzynarodowy program teatralny, muzyczny, taneczny oraz filmowy. O tegorocznych atrakcjach w Dzień Dobry Wakacje opowiedzieli Grażyna Torbicka i dyrektor festiwalu, Michał Merczyński.

  W Poznaniu doszło do zawalenia dachu hali sportowej. Nikt nie ucierpiał, ponieważ chwilę wcześniej dyrektorka szkoły zarządziła natychmiastową ewakuację budynku. - To przemyślane działanie, przezorność, która przynosi efekt - powiedział rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Krzysztof Batorski.

  Jeden z najcenniejszych klawesynów znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wykonano go w 1765 roku w Wielkiej Brytanii. Zaginął w czasie II wojny światowej. Po latach okazało się, że znalazł się w posiadaniu pewnej rodziny. To jeden z najbardziej oryginalnych instrumentów. Poznajcie jego historię.

  Międzynarodowe Targi Poznańskie kończą 100 lat. W tym wyjątkowym miejscu po raz pierwszy w nadwiślańskim kraju posmakowano Coca-coli, zaprezentowano bloki z wielkiej płyty i nowoczesne stroje kąpielowe. O fenomenie wydarzenia rozmawialiśmy z Karoliną Niementowską odpowiedzialną za komunikację eventu.

  Major Ryan Clisset jest pilotem wojskowym ze Stanów Zjednoczonych, który przyjechał do Polski, by zrobić doktorat. Od 1,5 roku uczy się polskiego i twierdzi, że w porównaniu z nauką naszego języka, latanie F-16 to "pikuś". Co tak naprawdę sprowadziło go do naszego kraju?

  We wtorek w Poznaniu trzylatka została kilkukrotnie ugodzona nożem przez matkę. Funkcjonariusze zatrzymali kobietę. Dziewczynka w ciężkim stanie trafiła do szpitala i zmarła.

  Branża gier komputerowych nie tylko nie ucierpiała w czasie pandemii, ale zalicza regularny wzrost. Obecnie wartość rynku gamingowego w Polsce jest szacowana na 2,3 miliarda złotych, rocznie pojawia się 480 nowych tytułów, których przygotowanie daje pracę 10 tys. osób. Nic więc dziwnego, że zjawiskiem tym zainteresowała się nauka.

  W zalewie napawających stresem i niepewnością wiadomości dotyczących pandemii warto zwracać uwagę również na pozytywne informacje. Do nich zdecydowanie zalicza się historia 101-letniej pani Anieli, która pokonała COVID-19. Kobieta opuściła już poznański szpital.

  W poznańskim szpitalu na świat przyszły pięcioraczki: cztery dziewczynki i chłopiec. Jako pierwsza na początku marca klinikę opuściła Wiktoria. Teraz ostatnie dwie dziewczynki dołączyły do rodzeństwa.