Czy zdarzyło Ci się kiedyś przepraszać za nawet najmniejsze, mało istotne błędy? Było Ci głupio, gdy musiałeś przypominać innym o swoich granicach fizycznych i psychicznych? Czułeś, że zawiodłeś siebie i innych, bo okazywałeś wszystkie, również te mniej dla drugiej strony wygodne emocje? Koniecznie przeczytaj ten tekst.
Muzyki słuchamy w domu, w samochodzie, a nawet w autobusie. Kontakt z nią zazwyczaj sprawia nam przyjemność. Co się dzieje w naszych mózgach, gdy mamy styczność z muzyką? Czy reszta naszego ciała też na nią reaguje? Jakie procesy zachodzą w nas, gdy słuchamy ulubionego utworu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr Adam Mirek, popularyzator nauki
Na jego wsparcie i pomoc mogą liczyć?
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważna jest umiejętność wyrażania siebie, komunikowania swoich wartości i potrzeb w kontaktach z otoczeniem. Niestety, trzeba się tego nauczyć.
Jak łatwo jest się od nich uzależnić od mediów społecznościowych i w jaki sposób kształtują one psychikę dziecka? Odpowiedzi na te pytania udzielili w Dzień Dobry TVN Mariusz Jędrzejko i Agnieszka Burton.
Czy zazdrościć i nienawidzić kobietę tak mocno potrafi tylko druga kobieta?
Każdemu z nas czasem zdarza się kłamać. Z prawdą często rozmijają się również politycy. Dlaczego kłamiemy? Czy potrafimy rozpoznać, że ktoś nie jest z nami do końca szczery? O tym w rozmowie z Marcinem Sawickim opowiedział Thomas Erikson, ekspert i autor książek. Jego najnowsze dzieło "Otoczeni przez kłamców" jest już dostępne w Polsce.
Życie niekiedy przypomina nam film, czasami komedię, niekiedy dramat. Pełno w nim dobrych i złych bohaterów, którzy potrafią wprowadzić nieoczekiwane zwroty akcji. Ale czy odkrywanie głównej roli we własnej produkcji to dobra droga?
Zakończenie związku jest bardzo trudne, szczególnie że relacje miłosne są pełne głębokich emocji. Dlaczego tak trudno jest nam odejść od kogoś, kto sprawia nam ból? Z jakimi myślami musimy się mierzyć i jak sobie z nimi radzić? O tym rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą Jessicą Kmieć.
Szukając pomocy w kryzysie psychicznym, musimy dokonać wszelkich możliwych starań, by odpowiedzialnie wybrać osobę udzielającą nam wsparcia. W przeciwnym razie możemy sobie poważnie zaszkodzić.
Co może wywołać tę chorobę?
Silny, paraliżujący strach przed pracą nosi nazwę ergofobii. Jakie są jego przyczyny i jak leczyć ergofobię?
Przekaz podprogowy jest oddziaływaniem na ludzki mózg informacji, której istnienia nie mamy świadomości.
Kto nie miał tak, że poszedł do sklepu po jedną rzecz a wyszedł z trzema? Winny temu jest efekt Diderota. Przypominamy rozmowę z psycholog Magdaleną Chorzewską, która wyjaśnia, na czym dokładnie polega, skąd się wziął i jak się przed nim bronić
Czy rzeczywiście randkowaniem można się zmęczyć i kiedy warto zrobić sobie przerwę od portali randkowych? O tym rozmawiamy z psychologiem, psychoterapeutą Jessicą Kmieć.
"Jedliśmy tylko to, co on chciał".
Niestety, wielu rodziców musi szukać dla pociechy prywatnej pomocy, a to wiąże się z dużymi kosztami.
Komplementy sprawiają, że stajemy się onieśmieleni, peszymy się i wpadamy w zakłopotanie. Dlaczego tak się dzieje? Na tę zagwozdkę odpowiada psycholożka, Joanna Chmura i Daniel Qczaj, którzy w Dzień Dobry TVN powiedzieli, jak obejść się z miłymi słowami, skierowanymi w naszą stronę. Sprawdziliśmy też, jak na komplementy reagują przechodnie.
Jak sobie z tym radzić?
O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli psycholożka Katarzyna Kucewicz oraz Zbigniew Urbański, specjalista od nowinek technicznych w TVN Turbo i były policjant.
Dlaczego wierzymy w pseudonaukę?
Szacuje się, że depresja 3 razy częściej dotyka osoby, które mają ADHD.
To stosunkowo nowa przypadłość.
Może negatywnie wpływać na ludzkie zachowania i procesy poznawcze.
"Denerwuje mnie plotkowanie nad grobami".
Najciężej jest współpracować i funkcjonować z osobami o wyraźnie złych cechach charakteru. Do takich ludzi należy właśnie hipokryta.
Co sprawiło, że artysta postanowił pokazać świat z perspektywy tego warzywa?
Na pytania widzów odpowiadała Katarzyna Chotkowska, psycholożka, ekspertka kampanii "Zobacz Człowieka".
Interseksualizm popularnie nazywany był obojnactwem lub hermafrodytyzmem. Dotyka ono 1 na około 10 tysięcy nowonarodzonych dzieci i uznawane jest za anomalię. Nie należy mylić interseksualizmu z transpłciowością czy jakimikolwiek seksualnymi preferencjami. Poza tym samo pojęcie interseksualizmu coraz częściej uznawane jest za niewłaściwe i zastępowane interpłciowością.
"Zaniedbywanie siebie prowadzi do frustracji, zmęczenia, a nawet wypalenia".