Psychologia

  Znasz to uczucie, kiedy przebywając w towarzystwie pewnej osoby, czujesz się źle i niekomfortowo, a po krótkiej wymianie słów jesteś wyczerpana i zmęczona? To nie przypadek, najprawdopodobniej masz do czynienia z toksycznym człowiekiem. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? O tym opowiedział nam Jarosław Gibas, socjolog i autor podręcznika antytoksycznej samoobrony "Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi". 

  Utrzymywanie bliskiej z relacji z toksyczną osobą nie jest łatwe. Niestety zakończenie wyniszczającej znajomości bywa jeszcze trudniejsze. Bez wątpienia przekonał się o tym każdy, kto choć raz próbował odciąć się od narcystycznego partnera czy fałszywej przyjaciółki. Istnieje jednak sprawdzony sposób na ucieczkę od niezdrowych więzi. Z pomocą przychodzi metoda szarego kamienia. Na czym polega i w jakich okolicznościach warto ją zastosować?

  W życiu każdego człowieka jest miejsce na sukcesy i porażki. Niepowodzenia w pracy czy na płaszczyźnie zawodowej zwykle niosą za sobą szereg trudnych do zaakceptowania emocji, o ile oczywiście dotyczą nas samych. Potknięcia kolegi z pracy czy sąsiada przeważnie traktujemy inaczej. Zdarza się, że zamiast wykazać się empatyczną postawą, czerpiemy z nich wielką radość. Z czego to wynika?

  Pierwsze spotkanie z kimś, kto nam się podoba i budzi nasze zainteresowanie, zazwyczaj jest bardzo stresujące. Chcemy dobrze wypaść i pokazać się z jak najlepszej strony. Niestety czasem zdarza się, że nasze zdenerwowanie jest zbyt duże i coś idzie nie tak. Jak się zachować na pierwszej randce? Jakich błędów nie popełniać? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Godlewską coachem i trenerką osobowości.

  Afirmacje stanowią całkowite przeciwieństwo negatywnych myśli i przekonań, które w sobie utwierdzamy. Z ich pomocą można odzyskać pewność siebie, a przede wszystkim znacząco poprawić jakość swojego życia. W Dzień Dobry TVN przekonywali o tym nauczycielka jogi kundalini, medytacji i filozofii buddyjskiej Anna Muchnicka oraz artyści Paulina Łaba-Torres i Tomasz Torres.

  Optymista kojarzy się z człowiekiem, który zawsze jest zadowolony. Odznacza się pozytywnym usposobieniem i ma dobry humor bez względu na to, co go spotyka. Takie ujęcie tematu jest jednak zbyt dużym uproszczeniem. Kim więc tak naprawdę jest optymista? Jakie cechy go wyróżniają? Czy optymizmu można się nauczyć? Przypomnijmy, że optymiści mają swoje święto! Światowy Dzień Optymisty przypada 21 sierpnia.