Zdaniem aż 60 proc. osób po 50. roku życia zmiana zawodu w tym wieku jest bardzo trudna. Tymczasem Edyta Poncyljusz i Justyna Leśniak pokazują, że przebranżowienie się jest całkowicie możliwe. Czym panie się teraz zajmują? Co skłoniło je do zmiany? O tym opowiedziały w Dzień Dobry TVN.
Zwierzęta dla wielu z nas są prawdziwymi przyjaciółmi. To dzięki nim budzimy się i zasypiamy z uśmiechem.
Jak reagować na uwagi, które dostajemy od innych? Kto komu może radzić i w jakich kwestiach?
Samotność ma ogromny wpływ na społeczeństwo w wymiarze społecznym, politycznym, a także ekonomicznym.
Zerwanie z uzależnieniem od nikotyny nie jest łatwe. Nasza redakcyjna koleżanka zdecydowała się rzucić palenie z pomocą hipnozy. Czy metoda okazała się skuteczna? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Joanna Hac-Mroczka, dziennikarka oraz Kinga Rochala, psycholożka, psychoterapeutka uzależnień.
Zmiana nazwiska po ślubie to decyzja, przed którą staje wiele kobiet. Choć tradycja ta ma głębokie korzenie, współcześnie coraz więcej osób zastanawia się nad jej konsekwencjami. Dla wielu z nich przyjęcie nazwiska współmałżonka, wiąże się z poczuciem utraty części własnej tożsamości. Najlepiej o tym przekonała się Kasia, dla której zaakceptowanie nowego nazwiska stanowiło nie lada wyzwanie. Czy rezygnacja z nazwiska, które towarzyszyło nam przez całe życie, jest aktem miłości i jedności, czy raczej kompromisem, który może prowadzić do osobistych dylematów i poczucia zagubienia? O tym Anna Gondecka z Dzień Dobry TVN Online porozmawiała z psycholożką Zuzanną Butryn.
Profesor Tony Attwood to ceniony brytyjski psycholog i specjalista w zakresie badań nad spektrum autyzmu. Autor wielu książek i publikacji, które zmieniły współczesny sposób myślenia o neuroróżnorodności, porozmawiał z dziennikarką dziendobry.tvn.pl Zofią Wierzcholską, o tym czy bycie w spektrum może być wielką szansą. Dlaczego, by świat stał się przyjaźniejszy, musimy zmienić sposób myślenia o nieneurotypowości naszych dzieci?
Język pozwala nam nie tylko nazywać, ale i lepiej rozumieć otaczający nas świat. Niestety bywa też bronią i może dotkliwie ranić. Doświadczają tego m.in. osoby z mniejszości seksualnych oraz te, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi. Jakich błędów w rozmowie z nimi nie popełniać? Dlaczego niekiedy słowa ranią mocniej niż cios? O tym porozmawialiśmy z Patrycją Wonatowską, eduktaorką seksualną.
Relacja między matką a córką jest jedną najważniejszych, ale i trudniejszych. Jak ją zbudować?
Kobiety, zwłaszcza w małych miejscowościach, wstydzą się zawalczyć o siebie oraz o własny rozwój.
Jak powiedzieć dziecku o rozstaniu i pomóc mu poradzić sobie z nową sytuacją?
- Czasami sobie nie zdajemy sprawy, że depresja jest bardzo poważną chorobą - mówi Malwina Smarzek.
Co zrobić, gdy zachowanie rodzicielki odbija się na życiu dorosłego dziecka?
Przyjaciele zajmują w naszym życiu szczególne miejsce. Możemy z nimi porozmawiać o wszystkim, wyżalić się czy poradzić. Dlaczego niektóre takie relacje utrzymują się latami, a inne urywają się po kilku miesiącach? Czy po zakończeniu przyjaźni też przeżywamy żałobę? Na ten temat porozmawialiśmy z Małgorzatą Matusiak, psychologiem.
O depresji poślubnej rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą Jessicą Kmieć.
"Czujemy wewnętrzną presję".
Coraz częściej spotykamy się z osobami, które mniej lub bardziej świadomie nami manipulują. Jak rozpoznać manipulanta, co robić i jak reagować? Na te pytania odpowiedziała nam Alicja Żak-Łykus, psycholog.
Co warto wiedzieć o tej akcji?
Najważniejszym celem akcji jest zapobieganie samobójstwom wśród młodych osób.
Uważa się, że to głównie problem dotyczący dzieci i młodzieży, jednak obecnie dotyczy to również dorosłych.
Przytakiwanie ma zarówno sporo plusów, jak i minusów.
30 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Kar Cielesnych i Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci. Mimo że spora grupa rodziców odcina się od takich metod wychowawczych, to problem nie zniknął. Dlaczego dorośli podnoszą ręce na swoje dzieci? Co generuje przemoc wobec dziecka? Jak inaczej i lepiej można wychować młodego człowieka? Na ten temat rozmawialiśmy z Michałem Zawadką, autorem książek z zakresu rozwoju osobistego i ekspertem rozwoju mentalnego młodych ludzi.
Coraz młodsze osoby wpadają w sidła nałogu narkotykowego, a mimo to problem ten wciąż jest tematem tabu.
Żyją w ciągłych obawach i lękach, lecz w czasach kryzysu są gotowi do ogromnej mobilizacji i wsparcia innych w potrzebie. Czy to opis psychiki Polaków? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział psycholog społeczny Michał Bilewicz.
Pewna mama opowiedziała, dlaczego na spotkania towarzyskie nie zabiera na nie swojego dziecka.
Co na jego temat myślą eksperci do spraw zdrowia psychicznego?
Zapytaliśmy o to psycholog Katarzynę Kucewicz.
Jak można pomóc mężczyznom odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości?
"Świadomy człowiek wychwyci".
Co powinni robić rodzice, a czego nie powinni mówić?