Psychologia

  Psychologia

  Ekstremista hołduje skrajnym poglądom i nie waha się używać nawet najbardziej radykalnych środków, aby osiągnąć swój cel. Określenie to od kilku lat na stałe zagościło w naszych słownikach w związku z atakami terrorystycznymi i działaniami skrajnej prawicy. Kim jest ekstremista i jak jego postępowanie wpływa na społeczeństwo?

  Wzorce męskości mocno zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat. Oczekiwania społeczne sprawiły, że panowie czują się zagubieni i nieustannie poszukują swojej tożsamości. Czy mężczyzna zawsze musi być silny, nie ma prawa do płaczu i okazywania słabości? O tym Andrzej Gryżewski, seksuolog i psychoterapeuta, założyciel Instytutu Arte Vita rozmawiał z redaktorką serwisu dziendobry.tvn.pl, Nastazją Bloch

  Stereotypy to schematy poznawcze, które wiążą się z nadmierną generalizacją i są dosyć trudne do zmiany. W społeczeństwie funkcjonuje wiele stereotypów, które mogą być szkodliwe dla pewnych grup. Przypisuje się zwykle obiektom z jednej grupy, na przykład kulturowej.

  Fobie to jedne z częściej występujących zaburzeń. Zdaniem naukowców, co 10 osoba cierpi na jakąś fobię. Jedną z nietypowych odmian tego typu zaburzeń jest batrachofobia, czyli chorobliwy lęk przed żabami.

  Ambiwertyk to człowiek stojący na pograniczu dwóch typów osobowości: ekstrawertyzmu i introwertyzmu. Ma cechy charakterystyczne dla obu tych usposobień, jednak żadne z nich nie jest u niego dominujące. Co to oznacza w rzeczywistości? Czym wyróżnia się ambiwertyk i po czym można go rozpoznać?

  W Polsce coraz częściej można spotkać osoby współuzależnione. Po czym poznać, że należymy do tej grupy? Jak sobie pomóc? I jak budować zdrowe relacje z nałogowcem? Zapytaliśmy o to psychoterapeutkę Joannę Flis.

  Małgorzata Ohme opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN, jak opanować poczucie lęku w obliczu informacji, które docierają do nas z Ukrainy, a także, w jaki sposób tłumaczyć dzieciom tę trudną sytuację. Dziennikarka z wykształcenia jest psychologiem.

  Anoreksja jest zaburzeniem odżywiania, którego źródłem jest silny lęk przed przytyciem. Polega na celowym i obsesyjnym dążeniu do utraty wagi. Początki anoreksji są zwykle niewinne i otoczenia bardzo łatwo może je przeoczyć. Szybka pomoc osobie chorej chroni ją przed wyniszczającymi skutkami zaburzenia.