Karzesz innych ciszą? To biała przemoc. "Często uczymy się tego w domu"

1E5A9657
Milczenie jest formą przemocy – napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Karanie ciszą to rodzaj przemocy, choć jeszcze niedawno nie było powiązane z poważną krzywdą względem drugiej osoby. Okazuje się jednak, że celowe milczenie może odcisnąć ogromne piętno na ludzkiej psychice. Dlaczego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Magdalena Kuszewska oraz dr Robert Kowalczyk.

Jak rozpoznać karanie ciszą?

W studiu Dzień Dobry TVN trenerka komunikacji i dziennikarka Magdalena Kuszewska oraz dr Robert Kowalczyk wytłumaczyli, jakie zagrożenia wiążą się z tzw. silent treatment.

- Jeżeli ktoś się nie odzywa 15-20 minut to jest okej, nikt nie musi non stop gadać. Karanie ciszą to długotrwałe i uporczywe milczenie, ignorowanie drugiej strony, jej pytań i emocji - tłumaczyła dziennikarka. Jak dodał seksuolog, silent treatment jest formą manipulacji, gry.

- Wygrany ma być ten, kto karze ciszą. To jest forma uporczywego pomijana czyjejś komunikacji, by uzyskać określony efekt. To nie jest moment, kiedy potrzebuje oddechu, bo jest za dużo emocji - dodał ekspert.

Dlaczego karzemy ciszą?

Dr Robert Kowalczyk zaznaczył, że karania ciszą często uczymy się w domu. - Dla dziecka uwaga jest czymś niezwykle istotnym. Jest rodzic, który nie potrafi sobie poradzić z dzieckiem w danym momencie, więc karze je pomijając. W taki sposób dziecko czuje się odtrącone, poniżone, to się utrwala i może być wykorzystywane w przyszłości, jako sposób wywierania na kogoś wpływu - powiedział w Dzień Dobry TVN.

- To się zdarza w związkach, w relacjach mama-dziecko, ojciec-dziecko, teściowie. Dużo osób karze milcząc - dodała Magdalena Kuszewska.

Jak radzić sobie z karaniem ciszą? - Najlepiej w tym momencie karania ciszą wycofać się i uspokoić te emocje też u siebie. To nie chodzi o to, że cisza jest zła, ale by nie była wykorzystywana jako narzędzie w grze o kontrolę - dodał dr Kowalczyk.

Czy karanie ciszą może być przejawem osobowości narcystycznej? Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości