przemoc

  przemoc

  - Sztuka to jest krew, pot i łzy. Ja sobie nie wyobrażam, żeby tak miało przestać być, bo do największych swoich ról dochodziłam właśnie taką drogą - mówi Dorota Segda, aktorka. Między sztuką a osobistym poświęceniem jest jednak cienka granica. O wykształceniu i nauce sztuki młodego pokolenia aktorów z rektorem Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie rozmawiał Marek Osiecimski, reporter "Czarno na białym".

  Badania pokazują, że prawie 80 procent młodych użytkowników sieci było świadkiem hejtu, mowy nienawiści, nękania, a co piąty nastolatek doświadczył cyberprzemocy osobiście. Przemoc w Internecie to temat poruszany w ramach cyklu edukacyjnego "Bezpieczni w sieci z OSE". Jak chronić dziecko przed internetową agresją oraz, w jaki sposób reagować, gdy padnie ono ofiarą ataku w sieci? Na te pytania odpowiedziała nam Anna Borkowska, ekspert ds. edukacji cyfrowej NASK, Zespół Programów Edukacyjno-Informacyjnych

  Dokuczanie, wyzywanie oraz wyśmiewanie to zjawiska, które dość często pojawiają się na szkolnych korytarzach. Dane zebrane na przestrzeni lat przez WHO mówią jasno – przemoc w szkołach jest zjawiskiem globalnym, dlatego też tak trudno całkowicie ją wyeliminować. Czy pandemia i szkoła online coś zmieniły, czy pogłębiły narastający problem? O tym opowiedział nam dr Radosław Kaczan, psychologiem z Uniwersytet SWPS, który prowadzi badania dotyczące przemocy rówieśniczej w szkołach i wdraża programy zapobiegające tym zjawiskom.

  Dożywocie - taki wyrok orzekł koszaliński sąd wobec mężczyzny skazanego za usiłowanie zabójstwa syna partnerki, znęcanie się nad chłopcem i jego bratem oraz gwałty na nich. W pierwszej instancji wobec Marka K. orzeczono 25 lat więzienia. O warunkowe zwolnienie będzie mógł się ubiegać nie wcześniej niż po 35 latach.

  O maleńkiej wyspie Jersey w naszym kraju zrobiło się głośno zaledwie kilka lat temu, kiedy pewien Polak popełnił tam szokującą zbrodnię. Wówczas Ewa Winnicka i Dionisios Sturis udali się na miejsce w celu opisania historii. Przypadkowo odkryli wstrząsającą tragedię dzieci, którą opisali w książce "Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia".

  Przemoc obecna jest w domach, szkołach i w pracy. Jak z nią walczyć? Jak mowa nienawiści i personalne ataki wpływają na ofiarę przemocy? O tym rozmawiali uczestnicy I Mazowieckiej Konferencji "Przemoc, nienawiść czy zaufanie i współpraca".

  Jak rozpoznać, że nasz partner może mieć skłonności do przemocy? Jak wzmocnić poczucie własnej wartości i stawić opór? Gościem Dzień Dobry TVN była Ewelina Bazyluk, terapeutka, która pracuje z ofiarami przemocy domowej: "Nikt nie ma prawa mnie obrażać, nikt nie ma prawa mnie popychać, nikt nie ma prawa niszczyć moich rzeczy".

  Reporterka Dzień Dobry TVN - Anna Senkara, spotkała się z Rose McGowan, która opowiedziała jej swoją wstrząsającą historię. Aktorka jako jedna z pierwszych powiedziała głośno, że została zgwałcona przez hollywoodzkiego producenta - Harveya Weinsteina i przyłączyła się do akcji #MeToo. W styczniu tego roku wydała książkę "Odważna", w której opisuje wydarzenia z 1997 roku, książka właśnie ukazał się na polskim rynku. Jak Weinstein próbował przeszkodzić jej w wydaniu tej książki? Zobaczcie!

  Jak pokazują badania CBOS, mężczyźni są ofiarami przemocy psychicznej i fizycznej równie często, co kobiety. Statystyki pokazują, że jedynie 10% poszkodowanych mężczyzn zgłasza stosowanie przemocy na policję. Model kulturowy mówi wyraźnie, jeżeli dajesz się kobiecie poniewierać i bić, nie jesteś mężczyzną. Dlatego jak zauważyła psycholog, dr Małgorzata Majewska, skutki przemocy fizycznej mają podwójne znaczenie. Po pierwsze mówimy o nadużyciu przemocowym, po drugie bity mężczyzna zostaje wykluczony z męskiej wspólnoty. Przed sądem jest o wiele trudniej wykazać winę kobiet znęcających się nad mężczyznami. Dlaczego? Jak udowodnić przemoc?