przemoc

  Czym zajmuje się Centrum Pomocy Siostrom Zakonnym?

  Bulwersująca sprawa 9-letniej uczennicy pobitej przez chłopca w świetlicy szkoły w Kaliszu skłania nas do dyskusji na temat przemocy rówieśniczej. Agresja, współzawodnictwo, zazdrość, walka o pozycję w grupie, to tylko niektóre z powodów niepokojących napięć między uczniami polskich szkół. Z jakimi wyzwaniami mierzą się rodzice, a z jakimi nauczyciele? Na to i inne pytania odpowie Krzysztof Obrębski, specjalista-pedagog, kurator sądowy oraz Anna Babicka-Wirkus - Dyrektor Instytutu Pedagogiki Akademii Pomorskiej w Słupsku.

  Powrót do szkoły i ponowne spotkanie z rówieśnikami dla niektórych dzieci to powód do zmartwień, bowiem na szkolnych korytarzach każdego roku uczniowie doświadczają przemocy fizycznej i psychicznej. Wyzwiska, bójki i wykluczanie z grupy to tylko wierzchołek góry lodowej. Jedna z uczennic, która przyznała się do swojej orientacji homoseksualnej, usłyszała od kolegi z klasy: "takich ludzi powinno się wystrzelać".

  Grono naukowców z SWPS postanowiło pomóc uczniom prześladowanym w szkołach. Eksperci wspólnymi siłami pracowali nad specjalną aplikacją, która może zapobiec zjawisku tzw. bullyingu.

  "Aby dać mu nauczkę".

  Po kilku latach od rozwodu ujawniono raport FBI.

  Materiały z ukrytej kamery mrożą krew w żyłach.

  Pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Zdunach postanowili przerwać milczenie i opowiedzieli, co dzieje się za murami placówki. Relacje personelu i pensjonariuszy, do których dotarli reporterzy "Uwagi! TVN", rysują przerażający obraz.

  50-latek podszedł do małego chłopca, który spacerował wraz z opiekunem i uderzył go w twarz. Cios był na tyle silny, że maluch stracił przytomność. Agresywnego mężczyznę zatrzymali policjanci z Bierunia (woj. śląskie).

  Karol ma 6 lat. W przedszkolu opiekunki miały na niego krzyczeć, straszyć i przedrzeźniać. Dyktafon, który chłopiec miał przy sobie, zarejestrował te agresywne zachowania. Czy maluch doświadczył przemocy? Jego mama zawiadomiła prokuraturę, a kuratorium przeprowadziło kontrolę. Wnioski są jednoznaczne.

  Para wychowuje jeszcze 4-letniego syna z niepełnosprawnością.

  Zamykanie w klatkach, bicie, obelgi i rygorystyczna dyscyplina. W takich warunkach, choć kojarzą się ze scenariuszem horroru, żyły podopieczne zakonnic w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem.

  - Nie pożyłby już długo - ocenia funkcjonariuszka policji.

  Znacznie łatwiej oswoić coś, czemu nadamy nazwę. Nienazwane emocje budzą lęk, a ten potrafi zaprowadzić każdego w ciemne zaułki depresji. Choroby, która dotyka z dnia na dzień coraz więcej osób.

  W sobotnim odcinku Uwagi! TVN opowiedziano dramatyczną historię podopiecznych domu dziecka w Kłodzku. Przez lata liczne pociechy były w karygodny sposób traktowane przez tamtejszą panią dyrektor, która w dodatku podobno nadużywała alkoholu. Przez lata nikt nie potrafił odmienić losu najmłodszych.

  Polska szkoła nie była miejscem, w którym tolerowano jego ekspresję. Stysio w "#BezCukru z Oskarem Netkowskim" opowiedział o czasach prześladowania.

  Miało być bezpiecznie, spokojnie i z fachową opieką. Niestety wszystko to okazało się fikcją. Jeden z seniorów - pan Władysław - zdecydował się przerwać milczenie i opowiedzieć, czego miał doświadczyć.

  Prywatne ośrodki dla seniorów mają być gwarancją godnej starości. Niestety w przypadku pensjonariuszy, do których dotarli reporterzy programu "Uwaga! TVN", wyobrażenie o zapewnionej przez zakład opiece było jednak bardzo dalekie od rzeczywistości. Pan Władysław po kilku miesiącach pobytu w prywatnym domu seniora zdecydował się przerwać milczenie i opowiedzieć, czego doświadczył.

  Z pozoru niewinny żart lub okazywanie zainteresowanie płcią przeciwną w nieodpowiedni sposób, może być przemocą. Sytuacja robi się jeszcze gorsza, gdy dorośli są tego świadomi, ale nie reagują.

  Amber Heard złożyła zeznania w procesie o zniesławienie, który wytoczył jej były mąż. Aktorka ze szczegółami opisała akt przemocy, którego miał dopuścić się Johnny Depp.

  Johnny Depp zeznawał w sprawie o zniesławienie przeciwko swojej byłej żonie Amber Heard. Jego wystąpienie w sądzie w Fairfax trwało trzy godziny i będzie kontynuowane następnego dnia.

  3-letni Kuba nie żyje. Rodzice dziecka zostali aresztowani i usłyszeli już zarzuty. Ojciec podejrzewany jest o celowe zrzucanie chłopca z rąk na podłogę, rzucanie nim o ścianę i uderzanie jego głową o szczebelki łóżka. Sygnały o tym, że w domu dzieje się źle, docierały m.in. do sądu rodzinnego. Reporterzy programu Uwaga! TVN próbowali ustalić, dlaczego w skuteczny sposób nie zabezpieczono interesów dziecka?

  Karolina Korwin Piotrowska po 18 latach ponownie zasiadła na słynnych kanapach Kuby Wojewódzkiego. Czego dotyczył wywiad?

  Ekstremista hołduje skrajnym poglądom i nie waha się używać nawet najbardziej radykalnych środków, aby osiągnąć swój cel. Określenie to od kilku lat na stałe zagościło w naszych słownikach w związku z atakami terrorystycznymi i działaniami skrajnej prawicy. Kim jest ekstremista i jak jego postępowanie wpływa na społeczeństwo?

  Osobowość dyssocjalna to trwałe zaburzenie osobowości, nazywane także psychopatią. Charakteryzuje się przede wszystkim niezdolnością do nawiązywania zdrowych relacji oraz brakiem głębszych uczuć.

  "Ja się nie boję Egiptu, ja się boję Polski, gdzie przemoc jest okej" - reaguje Ewa Zakrzewska.

  Trzyletni chłopiec z ciężkimi obrażeniami i wyraźnymi śladami stosowania przemocy trafił do szpitala w Radomiu. Lekarze oceniają stan dziecka, jako krytyczny. Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Kozienicach. Zatrzymano dwie osoby.  

  Wielu rodziców krzyczy na swoje dzieci. Tymczasem, jak pokazują badania, takie praktyki mogą być niebezpieczne i szkodliwe. Dlaczego nie powinno się krzyczeć na dziecko? Jakie mogą być tego konsekwencje? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Aleksandrą Piotrowską,

  Czy to przemoc? Psycholożka odpowiada.

  "Przemoc w białych rękawiczkach" w reżyserii Tomasza Wasilewskiego to ostatni z trzech filmów kampanii przeciwko przemocy, które promują Linię Pomocy SEXED.PL. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedział Mateusz Hładki.