Polska

  Polska

  Błękitna Flaga to międzynarodowa nagroda, którą przyznaje się podmiotom związanym z turystyką wodną, jak również wyjątkowo zadbanym plażom i przystaniom. W tym roku zasłużyły na nią aż 43 miejsca w Polsce. Większość z nich położona jest nad Bałtykiem bądź przy przylegających do niego wodach. Dokąd warto pojechać, by korzystać z uroków czystego i bezpiecznego kąpieliska?

  Skalbmierz jest niewielką miejscowością położoną w województwie świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim. Najcenniejszym skalbmierskim zabytkiem jest kolegiata św. Jana Chrzciciela, wzniesiona w XV wieku. W Skalbmierzu znajduje się również zalew, czyli zbiornik retencyjno-rekreacyjny wraz z kąpieliskiem i zapleczem rekreacyjnym. Zalew w Skalbmierzu stał się miejscem organizowania różnorodnych imprez.

  Przedstawiamy subiektywny ranking miejsc, do których warto się wybrać pod namiot.

  "Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady" – hasło to stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Któż nie miałby bowiem ochoty zostawić codziennej rutyny i udać się tam, gdzie zamiast ludzi i zgiełku jest górska przyroda. I to taka, która nie została jeszcze zadeptana przez miliony turystów? Właśnie takie – wciąż – są Bieszczady. Połoniny Caryńska i Wetlińska to ich symbole.

  Yumiko i Daniel Gajewscy spędzają życie w podróży - objeżdżając Polskę, prowadzą warsztaty przybliżające realia kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił alerty dla 13 województw. "Jesteśmy w zasięgu ekstremalnego upału". Co to oznacza? Co nas czeka? Z czym to się wiąże? O tym opowiedziała nam dr Joanna Remiszewska-Michalak – fizyk atmosfery.

  Arcymistrzyni szachowa Alina Kaszlinska zdecydowała się na odważny i bardzo wymowny gest. Porzuciła bowiem rosyjskie barwy i na olimpiadzie w Indiach będzie reprezentowała Polskę.

  Kwietne dywany to tradycja pochodząca z centralnej Polski. Piękne kwiatowe mozaiki, komponowane z okazji Bożego Ciała, trafiły na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. 

  "Wbudowaliśmy w to miejsce prawie 50 tysięcy ton kamienia".

  Martyna Wojciechowska jest założycielką Fundacji Unaweza, która pomaga kobietom poprzez wyrównywanie szans ekonomicznych, społecznych i prawnych. W najnowszym wywiadzie opowiedziała o tym, kto tak naprawdę rozwiązuje problemy w Polsce i nierównych zarobkach. - Kraj można by równie dobrze nazwać Zrzutka.pl... - przyznała dziennikarka.

  Wielu z nas, aby odkryć ciekawe krainy, wyjeżdża za granicę, przemierza tysiące kilometrów, leci samolotem, kupuje drogie bilety, mapy, przewodniki. Niestety, często zapominamy o tym, że żyjemy w pięknym kraju, który ma nam do zaoferowania mnóstwo interesujących miejsc. Jednym z nich jest niewątpliwie Dolina Baryczy.

  Na Podlasiu znajduje się Skit Odrynki, czyli prawosławna pustelnia. Miejsce to jest ochoczo odwiedzane przez turystów. Ojcowie zbudowali nawet przystań dla kajakarzy, by w trakcie spływu Narwią mogli się zatrzymać.

  Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, zwane często polską Saharą, to unikalna na skalę Europy atrakcja turystyczna. Będąc tam, możemy poczuć się jak na prawdziwej pustyni.

  Sokolica to góra, która przez wielu uważana jest za najpiękniejszy szczyt w Pieninach.

  Naukowcy stale opracowują innowacyjne sposoby na pozyskanie energii.

  Wołodymyr Zełenski złożył obietnicę Polakom. Prezydent Ukrainy zapowiedział wniesienie do parlamentu projektu ustawy nadającej naszym obywatelom specjalny status prawny w Ukrainie. - Nie ma między nami granic ani barier - podkreślił przywódca.

  Babiogórski Park Narodowy jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. O wyjątkowości tego miejsca może świadczyć fakt, że został on uznany za rezerwat biosfery UNESCO.

  Pobierowo, usytuowane w gminie Rewal w województwie zachodniopomorskim, zamieszkiwane jest przez ponad tysiąc sto mieszkańców, jednak piękne piaszczyste plaże przyciągają do tej miejscowości co roku kilkanaście tysięcy turystów.

  Drugi stopień alarmowy BRAVO oraz trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP na terytorium całego kraju zostały przedłużone do 31 maja 2022 r. Taką decyzję podjął premier Mateusz Morawiecki, podpisując stosowne zarządzenie.

  Muzeum Narodowe Sukiennic jako oddział Muzeum Narodowego w Krakowie jest jedną z największych atrakcji turystycznych dawnej stolicy Polski. Co to są Sukiennice, skąd pochodzi ich nazwa i jaka jest historia tego budynku?

  Nałęczów położony jest w województwie lubelskim. Warto wybrać się do niego na jednodniową wycieczkę lub na kilkutygodniowy wypoczynek w sanatorium.

  We wrześniu ubiegłego roku poznaliśmy historię Nilofar i jej rodziny, która uciekła z Kabulu zajętego przez Talibów. Michał Żakowski - dziennikarz radia 357 - pomógł jej rodzinie uciec z kraju i dostać się do Polski. Jak obecnie wygląda jej życie? Przypominamy również historię pochodzącego z Kabulu Ahmada, byłego współpracownika polskiej ambasady w Afganistanie i jego rodziny.

  Co sprawia, że ten region przyciąga spragnionych spokoju mieszczuchów?

  Mariska Kasteloo postanowiła odmienić swoje życie, wybierając się w niezwykłą podróż kamperem. Przemierzyła setki kilometrów, by dojechać do Polski.

  Bagno Całowanie to największy kompleks torfowisk niskich na Mazowszu, zachwycający pięknem krajobrazu i bliskością natury. Z nadejściem cieplejszych dni warto odwiedzić tę malowniczą okolicę i odkryć uroki spaceru po bagiennych kładkach.

  Gdzie oglądać deszcz meteorów?

  Polska nietypowymi pomnikami stoi. Monument poświęcony ziemniakowi, rzeźba serka homogenizowanego, słynny czajnik, który turystom raczej nie kojarzy się z herbatą - to dopiero początek tej listy. Zobacz, gdzie znajdują się te architektoniczne "perełki".

  W długi weekend czerwcowy zwykle mamy do czynienia z dobrą pogodą i upałami. Przez co więcej czasu chcemy spędzić na łonie natury. Co prawda tegoroczna aura nie rozpieszcza, ale aktualne prognozy dają nadzieję na ciepłe dni, chociaż burzowe. Gdzie warto pojechać na długi weekend czerwcowy w Polsce?

  W Polsce nie brakuje ciekawych atrakcji turystycznych, stworzonych z myślą o osobach w każdym wieku. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy powstało kilka wyjątkowych obiektów, które warto odwiedzić.

  Zbliża się ostatni moment na wypracowanie porozumienia między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Czy niebo nad polską będzie zamknięte?