emocje

  Pierwsza miłość zwykle zapisuje się w pamięci na całe życie. Młodzieńcze uniesienia są niczym emocjonalny drogowskaz, który kształtuje nasze podejście do bliskości, a co za tym idzie także i umiejętność budowania kolejnych relacji. Czasem stanowią one przeszkodę w odnalezieniu spełnienia, ale zdarza się i tak, że pozwalają lepiej zrozumieć własne potrzeby. W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl o ich wyjątkowym potencjale opowiedziała terapeutka Ewelina Bazyluk.

  "Wchodzenie w strefę nieznaną zwiększa szansę na porażkę".

  "Najbardziej znanym przypadkiem był delfin, który zakochał się w swojej trenerce".

  Każda ceremonia zaślubin niesie za sobą szereg niepowtarzalnych emocji. Tuż przed złożeniem ważnej przysięgi trudno jest opanować wzruszenie i powstrzymać napływające do oczu łzy. Przekonał się o tym pewien mężczyzna, który rozpłakał się na widok zmierzającej do ołtarza wybranki. Nagranie upamiętniające ten wyjątkowy moment znalazło swoje miejsce w mediach społecznościowych. Jak zareagowali na nie internauci?

  Dominika Gwit co rusza zaraża fanów optymizmem i dobrą energią. Dystans aktorki do siebie i pozytywne uosobienie sprawiają, że trudno jej nie lubić. Zresztą, ona sama także kocha siebie i swoje życie. W urodzinowym wpisie zdradziła, za co jest najbardziej wdzięczna.

  "Rodzice często zostają bezbronni".

  Zabawy, które pomogą maluchom oswoić emocje, mogą być doskonałym wsparciem dla rodziców. Które z nich wybrać? O tym w kawiarence Dzień Dobry TVN opowiedziała Dorota Maciejec, psycholog dziecięca.

  Niestety nie wszyscy internauci byli zachwyceni jego zachowaniem.

  Maluchy potrafią wprowadzić swoich rodziców w zakłopotanie. Często bez skrępowania okazują emocje. W jaki sposób powinni się wtedy zachować się dorośli?

  Skąd biorą się te emocje i jak sobie z nimi radzić?

  Cyklotymia jest chorobą związaną z zaburzeniami emocji i aktywności. W jej przebiegu występują naprzemiennie okresowe stany depresji i podwyższonego nastroju. Najczęściej diagnozuje się ją u osób młodych. Objawy cyklotymii mogą być na tyle łagodne, że większość chorych nie podejmuje terapii.

  Co tym razem wydarzy się podczas podróży przez Atlantyk? O tym opowiedziały uczestniczki modelka Renata Kaczoruk i piosenkarka Natalia Przybysz w Dzień Dobry TVN.

  Człowiek doświadczający uczucia wszechogarniającej pustki i braku zrozumienia, w poszukiwaniu rozwiązania swoich problemów trafia do gabinetu psychologa. Często to właśnie tam odkrywa, że jeden, bądź obydwoje rodziców byli niedojrzali emocjonalnie. Co to oznacza i jak rzutuje na dalsze życie dziecka?

  Medialne doniesienia dotyczące wojny w Ukrainie poruszyły wiele osób. Gwiazdy także nie pozostały obojętne na wstrząsające relacje zza wschodniej granicy. Marta Żmuda Trzebiatowska opublikowała w sieci poruszający post. Aktorka z właściwą sobie szczerością opisała emocje, z jakimi musiała zmierzyć się w tych trudnych dniach.

  Ambiwertyk to człowiek stojący na pograniczu dwóch typów osobowości: ekstrawertyzmu i introwertyzmu. Ma cechy charakterystyczne dla obu tych usposobień, jednak żadne z nich nie jest u niego dominujące. Co to oznacza w rzeczywistości? Czym wyróżnia się ambiwertyk i po czym można go rozpoznać?

  Osoby z osobowością psychotyczną doskonale manipulują otoczeniem i niekiedy są bardzo niebezpieczne. Mimo że na pierwszy rzut nic ich nie wyróżnia, to zdaniem badaczy można ich rozpoznać po doborze tematów do rozmowy. Co powinno wzbudzić naszą czujność?

  "To zmienia się na naszych oczach".

  Radość, złość, czy gniew to stany, które odczuwa każdy z nas. Choć są zupełnie naturalne, to od najmłodszych lat uczy się nas, aby ich nie okazywać. W konsekwencji nie potrafimy sobie z nimi radzić. Niektórzy, aby dać upust swoim emocjom, zostawiają w sieci nieprzyjemne komentarze. Czy taka postawa faktycznie daje ulgę? Jak nauczyć się radzić sobie z emocjami? Jak dawać im upust? Na ten temat rozmawialiśmy z Zuzanną Butryn, psychologiem i psychoterapeutą.

  Płacz to jedna z najbardziej naturalnych reakcji. Płaczemy ze smutku, ale i z radości. Dlaczego warto płakać? Jakie możemy czerpać z tego korzyści? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Magdaleną Chorzewską, psychoterapeutką.

  Nieśmiałość jest bardzo częstym problemem, który potrafi uprzykrzyć życie i zahamować rozwój kariery oraz spowodować wycofanie się z relacji społecznych. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na pokonanie nieśmiałości.

  Nie wiesz, jak zachowywać się w relacjach z innymi? Masz wrażenie, że nikt Cię nie rozumie, a i Ty nie możesz pojąć, co kieruje ludźmi z Twojego otoczenia? Być może nie posiadasz niezbędnych kompetencji społecznych. Nie martw się, kształtowanie umiejętności społecznych jest możliwe!

  To jak będzie wyglądać nasz dzień, zależy tylko od nas. Zamiast więc tuż po przebudzeniu narzekać, uśmiechnij się i zrób dla siebie coś miłego. Sposoby na lepszy humor zdradziła w mediach społecznościowych Ewa Szabatin. Jaki ma patent?

  W psychologii słowo deprywacja oznacza brak zaspokojenia potrzeb, najczęściej psychologicznych. Zwykle ma źródło we wczesnym dzieciństwie. Niekiedy może prowadzić do poważnych zaburzeń. Jakich?

  Inteligencja emocjonalna to inaczej kompetencje człowieka do rozpoznawania emocji własnych i drugiej osoby. Dobrze rozwinięta znacznie ułatwia kontakty z innymi ludźmi, pracę w zespole czy budowanie szczęśliwych i satysfakcjonujących relacji.

  Niedawno Aleksandra Domańska została mamą. Choć aktorka nie dzieli się każdą chwilą swojego życia, jej obserwatorzy bacznie czekają na kolejny post w mediach społecznościowych. Artystka znana jest z dużego poczucia humoru, dystansu do siebie oraz otwartości. Kolejny raz zdecydowała się na szczerą wypowiedź o miłości i macierzyństwie.

  Szantaż emocjonalny to jedna z technik manipulacji, która stosowana jest zarówno przez agresorów oraz osoby stosujące przemoc, jak i przez jednostki zaburzone, cierpiące np. na zaburzenie borderline. Szantaż emocjonalny uważany jest za jeden z przejawów przemocy emocjonalnej oraz stalkingu, czyli nękania drugiej osoby.

  "Nie zmienimy tego, że ktoś narzeka, ale możemy inaczej na to reagować".

  W piątek, 12 listopada zostanie wyemitowany kolejny odcinek "Projektu Lady". Tym razem uczestniczki czeka wiele niespodziewanych emocji. Dziewczęta otrzymają informację o spotkaniu z rodzinami. Niestety, nie wszyscy zareagowali pozytywnie.

  Co to jest dojrzałość emocjonalna? Ile osób, tyle definicji – każdy postrzega ją inaczej. Faktem jest, że wyklucza się ludzi, którzy nie dostosują się do społeczeństwa, a dopasowanie zawsze polega między innymi na współodczuwaniu i hamowaniu emocji w pewnych sytuacjach. Co jeszcze świadczy o dojrzałości emocjonalnej człowieka?

  Wyniki badań są zaskakujące.