Jak wyglądają kłótnie między mężczyznami? "Boją się czasami odpuścić"

Jak wyglądają kłótnie między mężczyznami?
Testosteron, ego i kasa - mieszanka wybuchowa?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kłótnie zdarzają się wszędzie i każdemu. Sprzeczamy się z przyjaciółmi, rodziną, czy współpracownikami. Czy przebieg kłótni jest zależny od płci? Jak wygląda wymiana zdań między mężczyznami? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Kuba Gąsowski, aktor, wokalista, Akop Szostak, sportowiec, wykładowca akademicki, Aneta Wrona, ekspertka komunikacji.

Jak kłócą się mężczyźni?

Od kilku dni cały świat obserwuje bardzo nieprzyjemną wymianę zdań między Donaldem Trumpem a Elonem Muskiem. Po tym, jak miliarder przestał być jednym z członków gabinetu nowego prezydenta USA, pomiędzy panami zaczęły się poważne tarcia. Aneta Wrona, ekspertka komunikacji przyznała, że ta sytuacja kojarzy jej się jedną ze scen z kultowej komedii "Sami swoi". Nasza rozmówczyni przywołała fragment, w której główni bohaterowie podczas kłótni - nieświadomie - niszczą przedmioty, które należą do nich samych.

- Język społeczny, który od góry się psuje i potem schodzi na dół, powoduje na koniec dnia to, co mamy w internecie, gdzie wylewa się hejt, gdzie wylewają się obelgi, gdzie wylewają się strasznie niefajne emocje. A w polskiej polityce, w ogóle światowej polityce, stało się tak, że dzisiaj nie da się skutecznie skompromitować - stwierdziła Aneta Wrona.

Czy mężczyźni potrafią się spierać kulturalnie?

- Z tą męską kłótnią w ogóle jest tak, że ona jest bardzo stereotypowa. My trochę, mężczyźni, kulturowo jesteśmy nauczeni, że jak się kłócę, to muszę mieć rację, muszę być pierwszy, bo muszę być męski. Szczególnie ci, którzy zostali wychowani w latach 90., wiadomo Arnold Schwarzenegger, Jean-Claude Van Damme, tam wszystko załatwiało się siłą. Dzisiaj problem realnie jest taki, że mężczyźni, kiedy się kłócą, boją się czasami odpuścić, bo boją się tego, że będą niemęscy - tłumaczył.

Nasz rozmówca zdradził, że kiedy on się kłóci, stara się odpuścić. Ma świadomość, że nic dobrego nie wynika z działania pod wpływem emocji. Dlatego daje sobie i drugiej stronie czas na ochłonięcie i powrót do rozmowy za jakiś czas.

- Konflikty w środowiskach artystycznych, mam wrażenie, też wygląda troszkę inaczej. Facet, który śpiewa, występuje na scenie, już stereotypowo odwołuje się do swoich emocji, płacze na scenie albo ma dojść do bardzo wrażliwych swoich warstw, mam wrażenie, że już stereotypowo z natury rzeczy nie jest takim facetem, którego widzieliśmy w latach 90. na pierwszych stronach gazet. Mam wrażenie, że te konflikty - te emocje, ten styl pracy - determinują trochę inny (sposób) rozwiązywania problemów niż by się wydawało, że mężczyźni załatwiają - dodał Kuba Gąsowski, aktor, wokalista.

Jak może wygadać kłótnia między mężczyznami? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości