relacje

  Pierwsza miłość zwykle zapisuje się w pamięci na całe życie. Młodzieńcze uniesienia są niczym emocjonalny drogowskaz, który kształtuje nasze podejście do bliskości, a co za tym idzie także i umiejętność budowania kolejnych relacji. Czasem stanowią one przeszkodę w odnalezieniu spełnienia, ale zdarza się i tak, że pozwalają lepiej zrozumieć własne potrzeby. W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl o ich wyjątkowym potencjale opowiedziała terapeutka Ewelina Bazyluk.

  Trwają zdjęcia do filmu pt. "Teściowie 2". Z tej okazji w studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy Mariolę Bojarską-Ferenc i Iwonę Guzowską o ich relacje z synowymi. Agnieszka Kaczorowska-Pela zdradziła natomiast, czy dogaduje się z mamą Macieja Peli.

  W życiu każdego człowieka jest miejsce na sukcesy i porażki. Niepowodzenia w pracy czy na płaszczyźnie zawodowej zwykle niosą za sobą szereg trudnych do zaakceptowania emocji, o ile oczywiście dotyczą nas samych. Potknięcia kolegi z pracy czy sąsiada przeważnie traktujemy inaczej. Zdarza się, że zamiast wykazać się empatyczną postawą, czerpiemy z nich wielką radość. Z czego to wynika?

  Pierwsze spotkanie z kimś, kto nam się podoba i budzi nasze zainteresowanie, zazwyczaj jest bardzo stresujące. Chcemy dobrze wypaść i pokazać się z jak najlepszej strony. Niestety czasem zdarza się, że nasze zdenerwowanie jest zbyt duże i coś idzie nie tak. Jak się zachować na pierwszej randce? Jakich błędów nie popełniać? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Godlewską coachem i trenerką osobowości.

  "Cierpimy, ale mamy poczucie, że tak musi być".

  "Chyba potrzebował sprzątaczki, a nie żony".

  Poligamia, czyli wielożeństwo, polega na związku samca z wieloma samicami lub samicy z wieloma samcami. Etymologicznie słowo "poligamia" odnosi się do zawierania związków małżeńskich. Obecnie na świecie przynajmniej trzy czwarte kultur plemiennych to społeczności poligamiczne.

  Lekarze nie mają wątpliwości, że do śmierci malucha przyczyniło się bliskie pokrewieństwo rodziców.

  Teściowa powinna być dla kobiety kimś w rodzaju zastępczej mamy. Niestety takie relacje zdarzają się niezwykle rzadko. Na własnej skórze przekonała się o tym Amerykanka Kiyah Ramirez.

  Mama to dla chłopca pierwsza, ważna kobieta w życiu. Wiele osób twierdzi, że ta relacja ma również wpływ na wybór przyszłej partnerki syna. Czy to stwierdzenie jest prawdziwe? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli terapeuta i psycholog, Piotr Mosak oraz Sylwia Bomba, uczestniczka programu "Gogglebox. Przed telewizorem".

  Niektóre relacje znajdą się na zupełnie innym poziomie.

  Większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez pasji. Praca i obowiązki domowe to przecież niejedyne aktywności, którym warto poświęcać uwagę. Satysfakcjonujące hobby pozwala oderwać się od wyzwań dnia codziennego i stanowi o naszej indywidualności. Zdarza się jednak, że pociąg do sportów ekstremalnych, polowań czy czasochłonnego majsterkowania staje się poważną przeszkodą dla związku. Co zrobić w sytuacji, gdy zainteresowania partnera burzą spokój w romantycznej relacji?

  Już 3 maja do sprzedaży trafi biografia Jennifer Grey, w której opowiada o prywatnej relacji z Patrickiem Swayzem.

  Kim są osoby aseksualne? Czy brak ochoty na seks jest "normalny"? O tym rozmawialiśmy z dr Agatą Loewe-Kurillą, seksuolożką.

  Serwisy społecznościowe pozwalają dzielić się ze światem wybranymi informacjami i kontaktować się z przyjaciółmi czy rodziną, ale ich potencjał nierzadko wykorzystywany jest także przez osoby pragnące ukoić ból po rozstaniu. Zdarza się, że ofiary nieszczęśliwej miłości tworzą w sieci fałszywe konta, by móc swobodnie przyglądać się poczynaniom byłego partnera, a nawet nawiązywać z nim kontakt. Czy takie rozwiązanie niesie za sobą jakiekolwiek korzyści? Zapytaliśmy o to psychoterapeutkę Zuzannę Butryn.

  Kiedy przychodzimy na świat, rodzice starają się zapewnić nam jak najlepsze warunki życia i dokładają wszelkich starań, by niczego nam nie brakowało. Z czasem może się jednak okazać, że to oni potrzebują naszej pomocy, także finansowej.

  srebrne gody

  Anna Renusz i Mateusz Leśniak to para znana z programu "Królowe życia". Fani w napięciu przyglądali się konfliktowi, jaki zrodził się pomiędzy partnerami. Na szczęście kryzys został zażegnany. Bohaterka popularnego show poinformowała o tym za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jak zareagowali internauci?

  Relacje z teściową bywają tak trudne, że stały się tematem licznych skeczy i żartów. Znalezienie wspólnego języka z mamą partnera może wydawać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli obydwie strony mają odmienne poglądy, a co za tym idzie nie czują potrzeby zacieśniania więzi. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by poprawić rodzinne stosunki. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym psycholożka biznesu, Iwona Golonko. Natomiast Filip Chajzer sprawdził, czy Polacy starają się utrzymywać zażyłe relacje z mamami swoich drugich połówek.

  Mieszkanie z teściami to sytuacja, która może przysporzyć zmartwień zarówno parze, jak i rodzicom jednego z partnerów. Co może powodować te konflikty i jak sobie z nimi radzić?

  Podstawą udanego związku jest komunikacja. Partnerzy powinni omawiać ze sobą nie tylko kwestie światopoglądowe, ale i całkiem przyziemne, jak wspólny budżet czy stosowana antykoncepcja. Po co rozmawiać o tej ostatniej? Czy wydatki na nią powinny pokrywać obie strony? A może zabezpieczenie to sprawa tylko i wyłącznie kobiety i mężczyźnie nic do tego? Rozmawialiśmy o tym z Kamilą Raczyńską-Gutkowską, psycholożką.

  Dwuznaczne komplementy to problem, z którym mierzą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Z pozoru niewinne komentarze dotyczące wyglądu czy życiowych osiągnięć zwykle wywołują niesmak i zniechęcają nas do obcowania z niektórymi osobami, ale mogą też stać się przyczyną kompleksów, a co za tym idzie prowadzić do obniżenia naszej samooceny. Jak bronić się przed fałszywymi uprzejmościami, mającymi niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie?

  "Poszukujemy jej tam, gdzie nadarza się ku temu okazja".

  "Potrzebuje widowni, która go będzie słuchać i adorować".

  Decyzja o rozwodzie niesie za sobą szereg trudnych emocji. Otwarcie nowego rozdziału w życiu stanowi nie lada wyzwanie dla obu płci, a jednak wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Czasem rozstanie stanowi odpowiedź na wiele problemów i choć niełatwo jest przywyknąć do zmian, warto próbować oswoić się z odejściem partnera. W Dzień Dobry TVN przekonywały o tym psycholog Marzena Mawricz i podróżniczka Hanna Zborowska.

  Inspirowanie się cudzym wyglądem czy zainteresowaniami wielu z nas kojarzy się z czasami szkolnymi. W dzieciństwie chęć naśladowania otoczenia wydaje się zupełnie naturalna, nie stanowi też źródła poważnych konfliktów. Kopiowanie czyjejś fryzury, kupowanie identycznych ubrań czy lektura tych samych książek to jednak nawyki, które mogą boleśnie odbijać swoje piętno na relacjach osób dorosłych.

  Wiele osób jest przeświadczonych o tym, że swoją pracę czy pozycję zdobyło przez przypadek lub dzięki szczęściu. Takie myślenie sprawia, że jest w nich dużo lęku przed tym, że ktoś odkryje ich niekompetencję. Taka postawa nazywana jest syndromem oszusta. Skąd się on bierze i jak sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała master coach Elżbieta Krokosz.

  "Dobrze wiesz, że nikt cię nie zatrudni".

  "Problem się zaczyna, kiedy jest ogromna różnica w dochodach".

  "To na pewno jest powód do rozmowy".