Pomoc Ukrainie

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

  Maryna Mirzaeva, niosąca pomoc walczącym na froncie żołnierzom, wraz z całą armią wolontariuszy, nie wzięła karabinu do ręki, ale zaczęła robić ważne rzeczy. Tak jak tysiące innych osób stworzyła świetnie działającą organizację wolontaryjną. Chociaż na Ukrainie są ich już setki, to wciąż mają co robić. O tym jak ukraińskie kobiety stały się bohaterkami wojennymi opowiedziała w swoim niezwykłym reportażu Blanka Zalewska.

  Według danych straży granicznej od początku trwania inwazji Rosji na Ukrainę ponad dwa miliony trzysta tysięcy uchodźców dotarło do Polski. Tygiel potrzebujących i pomagających na granicy stał się okazją dla przestępców. Czy to możliwe, żeby dochodziło do porwań i handlu ludźmi? Policja i organizacje pozarządowe ostrzegają.

  Od chwili wybuchu wojny w Ukrainie Polacy zjednoczyli się i pomagają uchodźcom. W naszym kraju są już bezpieczni. Mogą tutaj liczyć na wyżywienie, transport czy tymczasowe miejsca pobytu. Jednak co się dzieje z tymi, którzy zostali w swoich domach, a niedaleko nich padają bomby? Fundacja Studio Wschód jeździ za wschodnią granicę i przekazuje Ukraińcom pomoc humanitarną. - Kiedy widzi się uciekających uchodźców i twarze przerażonych dzieci, to jak można siedzieć w miejscu? - mówi nam Artur Sułkowski.

  Dom Wczasów Dziecięcych w Dusznikach Zdroju stał się schronieniem dla prawie setki maluchów uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy, także niepełnosprawnych. Pracownicy i wolontariusze robią wszystko, by ich podopieczni jak najszybciej wrócili do względnej normalności. Dyrektorka ośrodka Aneta Łosiewicz w rozmowie z Dagmarą Kowalczyk opowiedziała, w jakim dzieci trafiły do Polski. Jakie są bieżące potrzeby placówki?

  Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego kraju gwarantuje możliwość uzyskania numeru PESEL. Wnioski można składać od 16 marca. Rozwiązanie umożliwi uchodźcom, korzystanie z pomocy socjalnej, medycznej oraz z systemu edukacji.