Łańcuch dobrych serc - tak można nazwać inicjatywę polskich przedsiębiorców z Rafałem Sonikiem na czele, którzy bezinteresownie pomagają uchodźcom z Ukrainy. Biznesmeni uruchomili magazyny, w których przechowywane są dary dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Wyposażyli również obiekt w Przemyślu, w którym przyjmowane są ofiary wojny.
Rafał Sonik pomaga Ukraińcom w obliczu wojny
- Mój świat 24 lutego zmienił się diametralnie. "Jednak to zrobił, jednak to się dzieje" - taka była moja myśl. A ponieważ jestem z urodzenia organizatorem, od 25 lutego myślałem już tylko właściwie o tym, co zrobić - twierdzi Rafał Sonik. Przedsiębiorca, znany również jako kierowca rajdowy, skontaktował się z konsulami i ambasadorami, by skoordynować pomoc dla uchodźców.
- Ustaliliśmy, że najbardziej potrzebny jest hub, czyli magazyn, do którego będą mogły docierać bardzo duże ilości różnego rodzaju najbardziej niezbędnych produktów i z niego będą wyjeżdżać dalej do Ukrainy. Następnego dnia ten hub został uruchomiony - opowiada filantrop, który docenia również działalność swoich kolegów z branży, między innymi prezesa Kazar Group.
- Artur Kazienko zorganizował obiekt w Przemyślu - ma prawie dwa tysiące miejsc noclegowych. Jest według mnie największym obecnie ośrodkiem przyjmującym uchodźców na świecie - słyszymy w reportażu Izoldy Sanetry dla Dzień Dobry TVN. - Te dary, które dostajemy z Europy i Polski wysyłamy w ogromnym procencie do Ukrainy. Natomiast część tych rzeczy jest również przeznaczona na potrzeby uchodźców, których mamy tutaj u siebie - dopowiada sam Kazienko.
Pomoc ofiarowana przez ludzi dobrej woli jest tak duża, że w ośrodku nadzorowanym przez prezesa Kazar Group czasami pojawiają się nadwyżki darów. Wówczas inicjatorzy akcji dzielą się nadprogramowymi towarami z innymi organizacjami i mogą również liczyć na wymianę produktów.
- Zajęliśmy się tymi, którzy nie mają zasobów, którzy są w najtrudniejszej sytuacji, którzy w ciągu kilkudziesięciu minut spakowali to, co najpotrzebniejsze, zabrali dzieci i wyruszyli w podróż, a właściwie w tułaczkę. (...) Ośrodki w Krakowie musiały powstawać z godziny na godzinę. Miasto udostępniło obiekty, na przykład kompleks po Szpitalu Uniwersyteckim. My wspólnie z MOPS-em zaopatrzyliśmy i uruchomiliśmy te obiekty. Wszystko działa od 6. dnia wojny - wyjaśnia Rafał Sonik.
Polscy przedsiębiorcy pomagają uchodźcom z Ukrainy
Rafał Sonik prowadzi działalność filantropijną od wielu lat. Niesienie pomocy na szeroką skalę jest dla kierowcy rajdowego naturalnym odruchem, tym bardziej w obliczu wojny. - Robię to dlatego, że moja mama, babcia, dziadek i siostra mojej mamy pochodzą z Podola. I robię to dlatego, że kiedyś syn zapyta mnie: "Tato, a co Ty robiłeś, kiedy była wojna w Ukrainie?". I chce móc popatrzeć mu prosto w oczy - tłumaczy przedsiębiorca.
Rafał Sonik w rozmowie z dziendobrytvn.pl zaznacza jednak, że tak skoordynowane wsparcie dla uchodźców nie byłoby możliwe, gdyby w akcję nie zaangażowali się przedstawiciele świata biznesu, osoby z największych polskich firm.
- Jesteśmy na ten moment największą skoordynowaną wspólną akcją polskiego biznesu. Pracodawcy RP, Corporate Connetions, Polska Rada Biznesu i BNI, Lewiatan, BCC, PUIG pod patronatem Pulsu Biznesu ze wsparciem Agora SA, Gremi Media i PTWP zbierają razem środki na pomoc medyczną w Ukrainie oraz na wsparcie potrzeb uzgodnionych z polskim i ukraińskim rządem, z którym komunikujemy się przez Radę Dialogu Społecznego - czytamy w komunikacie przesłanym nam przez Tomasza Misiaka, współpracującego z Sonikiem przedsiębiorcę.
Polscy biznesmeni przekazali dla Ukrainy 170 milionów złotych w produktach i pięć milionów w gotówce. Dodatkowo zebrali 46 milionów złotych na platformie siepomaga.pl. Link do zrzutki jest nadal aktywny.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Karolina Sołowow: "Jeśli ma się więcej, to trzeba pomagać"
- Rafał Sonik. Rodzina jest jego największym wsparciem
- Polscy wolontariusze byli we Lwowie podczas ostrzału. "Pięć sekund wcześniej żartowaliśmy"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Izolda Sanetra
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN