Rafał Sonik wraz z polskimi przedsiębiorcami wspiera Ukraińców. "Zajęliśmy się tymi, którzy nie mają zasobów"

Przedsiębiorcy pomagają uchodźcom z Ukrainy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Łańcuch dobrych serc
Łańcuch dobrych serc
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Łańcuch dobrych serc - tak można nazwać inicjatywę polskich przedsiębiorców z Rafałem Sonikiem na czele, którzy bezinteresownie pomagają uchodźcom z Ukrainy. Biznesmeni uruchomili magazyny, w których przechowywane są dary dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Wyposażyli również obiekt w Przemyślu, w którym przyjmowane są ofiary wojny.

Rafał Sonik pomaga Ukraińcom w obliczu wojny

- Mój świat 24 lutego zmienił się diametralnie. "Jednak to zrobił, jednak to się dzieje" - taka była moja myśl. A ponieważ jestem z urodzenia organizatorem, od 25 lutego myślałem już tylko właściwie o tym, co zrobić - twierdzi Rafał Sonik. Przedsiębiorca, znany również jako kierowca rajdowy, skontaktował się z konsulami i ambasadorami, by skoordynować pomoc dla uchodźców.

- Ustaliliśmy, że najbardziej potrzebny jest hub, czyli magazyn, do którego będą mogły docierać bardzo duże ilości różnego rodzaju najbardziej niezbędnych produktów i z niego będą wyjeżdżać dalej do Ukrainy. Następnego dnia ten hub został uruchomiony - opowiada filantrop, który docenia również działalność swoich kolegów z branży, między innymi prezesa Kazar Group.

- Artur Kazienko zorganizował obiekt w Przemyślu - ma prawie dwa tysiące miejsc noclegowych. Jest według mnie największym obecnie ośrodkiem przyjmującym uchodźców na świecie - słyszymy w reportażu Izoldy Sanetry dla Dzień Dobry TVN. - Te dary, które dostajemy z Europy i Polski wysyłamy w ogromnym procencie do Ukrainy. Natomiast część tych rzeczy jest również przeznaczona na potrzeby uchodźców, których mamy tutaj u siebie - dopowiada sam Kazienko.

Pomoc ofiarowana przez ludzi dobrej woli jest tak duża, że w ośrodku nadzorowanym przez prezesa Kazar Group czasami pojawiają się nadwyżki darów. Wówczas inicjatorzy akcji dzielą się nadprogramowymi towarami z innymi organizacjami i mogą również liczyć na wymianę produktów.

- Zajęliśmy się tymi, którzy nie mają zasobów, którzy są w najtrudniejszej sytuacji, którzy w ciągu kilkudziesięciu minut spakowali to, co najpotrzebniejsze, zabrali dzieci i wyruszyli w podróż, a właściwie w tułaczkę. (...) Ośrodki w Krakowie musiały powstawać z godziny na godzinę. Miasto udostępniło obiekty, na przykład kompleks po Szpitalu Uniwersyteckim. My wspólnie z MOPS-em zaopatrzyliśmy i uruchomiliśmy te obiekty. Wszystko działa od 6. dnia wojny - wyjaśnia Rafał Sonik.

Polscy przedsiębiorcy pomagają uchodźcom z Ukrainy

Rafał Sonik prowadzi działalność filantropijną od wielu lat. Niesienie pomocy na szeroką skalę jest dla kierowcy rajdowego naturalnym odruchem, tym bardziej w obliczu wojny. - Robię to dlatego, że moja mama, babcia, dziadek i siostra mojej mamy pochodzą z Podola. I robię to dlatego, że kiedyś syn zapyta mnie: "Tato, a co Ty robiłeś, kiedy była wojna w Ukrainie?". I chce móc popatrzeć mu prosto w oczy - tłumaczy przedsiębiorca.

Rafał Sonik w rozmowie z dziendobrytvn.pl zaznacza jednak, że tak skoordynowane wsparcie dla uchodźców nie byłoby możliwe, gdyby w akcję nie zaangażowali się przedstawiciele świata biznesu, osoby z największych polskich firm.

- Jesteśmy na ten moment największą skoordynowaną wspólną akcją polskiego biznesu. Pracodawcy RP, Corporate Connetions, Polska Rada Biznesu i BNI, Lewiatan, BCC, PUIG pod patronatem Pulsu Biznesu ze wsparciem Agora SA, Gremi Media i PTWP zbierają razem środki na pomoc medyczną w Ukrainie oraz na wsparcie potrzeb uzgodnionych z polskim i ukraińskim rządem, z którym komunikujemy się przez Radę Dialogu Społecznego - czytamy w komunikacie przesłanym nam przez Tomasza Misiaka, współpracującego z Sonikiem przedsiębiorcę.

Polscy biznesmeni przekazali dla Ukrainy 170 milionów złotych w produktach i pięć milionów w gotówce. Dodatkowo zebrali 46 milionów złotych na platformie siepomaga.pl. Link do zrzutki jest nadal aktywny.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się:

Pozostałe wiadomości