pomoc humanitarna

  Angelina Jolie przyjechała do Ukrainy. Hollywoodzka aktorka odwiedziła ogarnięte wojną państwo, by wesprzeć tamtejszych mieszkańców.

  Przypadek sprawił, w to właśnie w tej miejscowości znalazły swój nowy dom.

  Naukowcy z Instytutu Gospodarki Światowej zbadali skalę pomocy niesioną przez inne państwa dla walczącej z Rosją Ukrainy.

  Co w nim znajdziemy? Na to pytanie odpowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN radczyni prawna Katarzyna Dulewicz.

  Zebrali już 40 maszyn i wykonali wiele podniebnych kursów.

  Maryna Mirzaeva, niosąca pomoc walczącym na froncie żołnierzom, wraz z całą armią wolontariuszy, nie wzięła karabinu do ręki, ale zaczęła robić ważne rzeczy. Tak jak tysiące innych osób stworzyła świetnie działającą organizację wolontaryjną. Chociaż na Ukrainie są ich już setki, to wciąż mają co robić. O tym jak ukraińskie kobiety stały się bohaterkami wojennymi opowiedziała w swoim niezwykłym reportażu Blanka Zalewska.

  Z przemęczenia musiał sięgnąć po pomoc medyków.

  Gdzie kierują się uchodźcy i jaką pomoc otrzymują w państwach Unii Europejskiej i na świecie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Sawicki.

  "Zajęliśmy się tymi, którzy nie mają zasobów".

  Trudna sytuacja w Ukrainie zmobilizowała do działania wiele gwiazd. Pomoc potrzebującym z zaangażowaniem niosą artyści z niemal każdego zakątka świata. Orlando Bloom także nie pozostał obojętny na ludzkie cierpienie w obliczu wojny. Brytyjski aktor wybrał się do Mołdawii, by wspierać ukraińskie dzieci i ich rodziny.

  Niektórzy mierzą się z wyrzutami sumienia, że zamiast pomagać, zajmują się własnym życiem. Czy to zdrowa dla psychiki postawa? Na to pytanie odpowiedziała nam psycholog i interwentka kryzysowa Olga Czajka.

  W Dzień Dobry TVN reżyserka Marysia Nikituk oraz aktorka Anastasiia Pustovit opowiedziały o tym, dlaczego zostały wolontariuszkami na wojnie i jak radzą sobie z nową rzeczywistością.

  Ukraińcy znajdą schronienie w ogromnym hangarze.

  Zebrano niemal 8 milionów złotych.

  Od chwili wybuchu wojny w Ukrainie Polacy zjednoczyli się i pomagają uchodźcom. W naszym kraju są już bezpieczni. Mogą tutaj liczyć na wyżywienie, transport czy tymczasowe miejsca pobytu. Jednak co się dzieje z tymi, którzy zostali w swoich domach, a niedaleko nich padają bomby? Fundacja Studio Wschód jeździ za wschodnią granicę i przekazuje Ukraińcom pomoc humanitarną. - Kiedy widzi się uciekających uchodźców i twarze przerażonych dzieci, to jak można siedzieć w miejscu? - mówi nam Artur Sułkowski.

  "Bronią nie tylko Ukrainy, ale całej Europy".

  "Jesteście prawdziwymi braćmi i siostrami".

  W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę giną nie tylko żołnierze, ale również cywile, w tym dzieci.

  13 marca rozpoczął się proces przekazywania ukraińskich pacjentów do innych krajów Unii Europejskiej. Ruszył już pierwszy transport do Włoch.

  67 restauracji dołączyło do akcji Gastro Lublin dla Ukrainy. Wesprzeć inicjatywę można z każdego zakątka Polski. Wystarczy zamówić posiłek.

  Strażacy od wybuchu wojny w Ukrainie angażują się w pomoc naszym sąsiadom. Nieprzerwanie transportują uchodźców z przejść granicznych do punktów recepcyjnych i przekazują sprzęt ukraińskim kolegom. - Jesteśmy służbą, która pomaga i zawsze pomagać będzie – podkreśla w rozmowie z dziendobry.tvn.pl bryg. Marcin Betleja.

  "Możemy pytać, ale nie ciekawsko" - doradza psychotraumatolog.

  Znany Lekarz i Telemedi połączyły siły, wspólnie tworząc portal medyczny dla osób przyjeżdżających z Ukrainy do Polski. Efektem ich współpracy jest strona stworzona w całości w języku ukraińskim, na której znajdą lekarza lub specjalistę i skorzystają z pomocy. Lekarze porozumiewają się po ukraińsku i rosyjsku, a konsultacji udzielają bezpłatnie. 

  Wolontariusze ze stolicy przez dwa dni będą przyjmować dary w postaci produktów z długim terminem przydatności do spożycia. Oto miejsce i termin akcji.

  Osoby, które uciekają przed wojną z Ukrainy, mogą szukać pomocy w Hiszpanii przede wszystkim w ambasadzie i konsulatach. Podajemy również najważniejsze telefony alarmowe obowiązujące w Hiszpanii. 

  Uchodźcy z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną do Francji, mogą szukać pomocy we francuskiej ambasadzie Ukrainy oraz w lokalnych konsulatach. Podajemy najważniejsze numery alarmowe we Francji. 

  Portugalia oferuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Osoby poszukujące schronienia powinny zgłosić się do Ambasady Ukrainy w Lizbonie lub Konsulatu Ukrainy w Porto. Z placówką dyplomatyczną można się kontaktować także za pośrednictwem mediów społecznościowych.

  Niemieckie firmy oferują mieszkańcom Ukrainy m.in. bezpłatne przejazdy kolejowe i autobusowe oraz bezpłatne usługi telefoniczne. Gdzie szukać pomocy w Niemczech?

  Czeskie organizacje przygotowały dla Ukraińców pomoc materialną, prawną i psychologiczną. Uruchomiono też specjalną rządową infolinię. 

  "Podzielmy się sprzętem" - apeluje Agnieszka Korczyńska.