Jak świat pomaga uchodźcom z Ukrainy? "Unia Europejska wprowadziła nowe prawo"

Marcin Sawicki
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak świat pomaga Uchodźcom?
Jak świat pomaga Uchodźcom?
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Od ponad miesiąca trwa wojna w Ukrainie. Do tej pory ponad 2 miliony uchodźców przyjechało do Polski, gdzie szukają schronienia. Trzech na czterech Ukraińców zostaje w naszym kraju, a reszta migruje w głąb Europy Zachodniej lub na inne kontynenty. Gdzie się kierują i jaką pomoc otrzymują? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Sawicki.

Kraje, które pomagają uchodźcom z Ukrainy

Ukraińcy masowo przybywają do Polski, uciekając przed wojną w swoim kraju. Wielu uchodźców trafia również do innych krajów sąsiadujących z Ukrainą lub podróżują w głąb Europy. Co oferuje im Zachód? Na jakich warunkach mogą tam zostać przyjęci?

- W tej chwili jest tak, że najwięcej uchodźców jest w Polsce. Na początku marca Unia Europejska wprowadziła nowe prawo, to Dyrektywa o Specjalnej Ochronie. To jest prawo, które zostało napisane ponad 20 lat temu, zdaje się, że przy okazji wojny w byłej Jugosławii, ale pierwszy raz zostało zastosowane dopiero teraz. Ta dyrektywa oznacza, że w krajach Unii Europejskiej, m.in. przysługuje uchodźcom z Ukrainy prawo do pracy, dzieciom prawo do szkoły, dostęp do pomocy społecznej, dostęp do opieki medycznej. Nasz rząd, idąc zgodnie z tą dyrektywą, wprowadził tę specjalną ustawę o pomocy uchodźcom ukraińskim. W każdym z krajów Unii Europejskiej jest nieco inne prawo, nieco inna biurokracja, ale wszędzie uchodźcy, uchodźczynie będą mogli pracować, mieć opiekę itd. - powiedział dziennikarz Dzień Dobry TVN, Marcin Sawicki.

Kilka krajów, w tym Polska, wprowadziło darmowe przejazdy koleją, z których mogą skorzystać Ukraińcy. - Mają one służyć temu, by uchodźcy mogli przejechać dalej, do innych państw, gdzie mają swoje rodziny, krewnych. Trzeba powiedzieć, że na razie średnio to wychodzi, ponieważ najwięcej uchodźców jest w krajach najbliżej Ukrainy. Polska jest numerem 1, u nas jest jest ponad 2,2 mln ludzi. W Rumunii jest ponad pół miliona uchodźców. Rumunia zdecydowanie zadeklarowała, że będzie karmiła, będzie dawała schronienie i uprościła procedury graniczne. Mołdawia, biedny kraj, malusieńki, a tam jest 400 tys. uchodźców. Większość z nich przejechała z Mołdawii dalej, prawdopodobnie do Rumunii. Słowacja również ma granicę z Ukrainą, tam jest 300 tys. uchodźców. Do Czech wjechało ponad 300 tys. uchodźców. W Niemczech do tej pory wjechało powyżej 200 tys. uchodźców. Z kolei w Hiszpanii ok. 30 tys. uchodźców. We Włoszech ponad 70 tys. Ukraińców - wyjaśnił Sawicki.

Pomoc dla uchodźców poza Unią Europejską

Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć również na pomoc poza Unią Europejską, jednak jest ona oferowana na zdecydowanie mniejszą skalę.

- Wielka Brytania do tej pory wydała tylko 13 tys. wiz dla uchodźców, choć z drugiej strony społeczeństwo bardzo chce pomagać. Tam jest specjalna strona internetowa, gdzie można się rejestrować i zapraszać uchodźców pod swój dach. W ciągu pierwszego dnia działania tej strony, aż 100 tys. osób się zarejestrowało. Media brytyjskie bardzo krytykują swój rząd, mówią, że to jest sytuacja, w której za mało się pomaga. Z kolei Kanada ogłosiła bezprecedensową decyzję. Justin Trudeau powiedział, że przyjmą tyle uchodźców, ile do nich przyjedzie. Ten program już działa, uchodźcy rejestrują się w Internecie w specjalnej, przyspieszonej procedurze, która nie powinna trwać dłużej niż 14 dni, dostają wizę, pozwolenie i na 10 lat możliwość pobytu w Kanadzie - wskazał Sawicki.

Joe Biden zadeklarował, że Stany Zjednoczone przyjmą do siebie 100 tys. uchodźców. - Trzeba pamiętać, że amerykański Kongres uchwalił wielką pomoc finansową, aż 13,5 mld dolarów - zaznaczył dziennikarz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się:

Pozostałe wiadomości