Ukraina

  Ukraina

  Kijów to duża metropolia licząca około 3 miliony mieszkańców. Stolica Ukrainy ma wiele do zaoferowania turystom – ciekawe zabytki, piękne świątynie, a nawet światowej klasy murale poukrywane na kijowskich blokowiskach. Co warto zobaczyć w Kijowie?

  Mariampol jest rzadko odwiedzany przez turystów, ma jednak szczególne znaczenie dla niektórych polskich rodzin. Niewielka miejscowość na Ukrainie nie ma zbyt wiele do zaoferowania obcokrajowcom, jest to jednak jedno z tych miejsc, które chętnie zobaczy ktoś, kto interesuje się historią. Zobacz, co znajduje się w Mariampolu.

  Stewardessy w większości linii lotniczych wyglądają podobnie. Ich znakiem charakterystycznym są spódnice, buty na obcasie, dopasowane marynarki, koszule z rozpiętym guzikiem i chustki zawiązane pod szyją. Okazuje się jednak, że część z nich ma dość takich stylizacji. Z tego powodu jeden z podniebnych przewoźników zdecydował się na odmianę ich wizerunku. To początek wielkich zmian.

  Ukraiński Chocim to miejscowość, która za sprawą bogatej historii łączy m.in. Ukraińców, Rosjan, Polaków, Mołdawian i Rumunów. Chocim leży ok. 35 km od Kamieńca Podolskiego i odzwierciedla dynamicznie zmieniającą się historię konfliktów zbrojnych.

  Powerbank to urządzenie, które znajduje się prawie w każdym domu. Przenośny akumulator jest niezwykle pożyteczny zwłaszcza, że mamy coraz więcej sprzętu wymagającego ładowania baterii. Okazuje się jednak, że powerbank może być także bardzo groźny. Po tym, jak wybuchł w ręku nastolatka, chłopcu amputowano dwa palce.

  12 dzieci osierociło małżeństwo, które zmarło w jednym z kijowskich szpitali. Oboje mieli powikłania po COVID-19. Najpierw odszedł Wołodymyr Rodikow, a zaledwie tydzień później, z tego samego powodu, jego żona Diana. 7 lat temu rodzina uciekła przed wojną w Donbasie.

  Adam Osmajew to czeczeński działacz niepodległościowy. Zarzucono mu przygotowanie zamachu na Władimira Putina, jednak po dwóch latach został oczyszczony z zarzutu i wypuszczony na wolność. W 2017 roku było kilka zamachów na jego życie, w ostatnim zginęła jego żona Amina. Od tej pory Osmajew się ukrywa. Naszej reporterce Biance Zalewskiej udało się dotrzeć do mężczyzny, a wieloletnia korespondentka w Rosji Krystyna Kurczab-Redlich wyjaśniła, dlaczego Putin eliminuje swoich wrogów.

  Sytuacja polskiej służby zdrowia od wielu lat nie jest wesoła, ale w czasie pandemii koronawirusa stała się dramatyczna, ponieważ brakuje rąk do pracy. Gdy jedna część personelu medycznego zajęta jest walką z Covid-19, druga albo sama choruje, albo przebywa na kwarantannie. Pojawił się więc pomysł, by medykom spoza naszego kraju ułatwić możliwość pracy w polskich szpitalach i przychodniach. Rzeczywistość nie napawa jednak optymizmem.

  Jeśli ktoś planuje wyjazd na Ukrainę, musi się liczyć ze sporymi utrudnieniami. Tamtejszy rząd umieścił Polskę na liście krajów o podwyższonym ryzyku koronawirusa. Osoby wjeżdżające z naszego muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Podobnie jak ci, którzy dwa tygodnie przed przekroczeniem ukraińskiej granicy przebywali na terytorium Polski. Kto nie będzie objęty ukraińską kwarantanną?

  Odessa to jedno z największych ukraińskich miast. Przecinają się w niej ślady wielu wybitnych europejskich artystów, a samo miasto ma do zaoferowania turystom wiele ciekawych atrakcji. Sprawdź, gdzie warto się udać podczas wizyty w Odessie.

  Helen Mazanova to Ukrainka mieszkająca w Polsce od 4 lat. Prowadzi popularny wśród internautów kanał video, na którym umieszcza filmiki ukazujące jej zmagania z językiem polskim i polską codziennością. Helen i jej męża Denysa zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN. Dlaczego zdecydowali się przyjechać do Polski? Gdzie nauczyli się naszego języka? Czym się zajmują w Polsce? Jakie są ich odczucia co do relacji polsko-ukraińskich?