Ukraina

  Ukraina

  6-letni Oleg z Lisiczańska, miasta w Ukrainie, zginął przed swoim domem w trakcie rosyjskiego ostrzału. Kilka godzin wcześniej chłopiec wręczył mamie kwiaty, a ona zrobiła mu zdjęcie.

  Jeden kraj ma duże szansę na przejęcie roli gospodarza.

  W czwartek 16 czerwca 2022 roku o godzinie 18:00 w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się dziewiąty mecz koszykówki Gortat Team vs Wojsko Polskie. Dwie drużyny staną do rozgrywek w słusznym celu. Pieniądze ze sprzedaży biletów zostaną przeznaczone na pomoc Ukrainie.

  Są zdjęcia, które sprawiają, że na naszych twarzach pojawia się smutek, żal i poczucie wielkiej niesprawiedliwości. Takie emocje wywołuje fotografia, którą na Twitterze zamieścił profil Obrony Ukrainy.

  Ukraińskie służby zatrzymały oszustów, którzy wyłudzali pieniądze od rodzin żołnierzy, którzy dostali się do rosyjskiej niewoli. Przestępcy oferowali m.in. kontakt z jeńcem czy przetransportowanie zwłok.

  Podczas Gali Grand Press Photo 2022 w głównej kategorii "Zdjęcie roku" zwyciężył Wojciech Grzędziński. Fotoreporter relacjonował wojnę w Ukrainie i to właśnie tam wykonał fotografię, którą docenili jurorzy.

  Wojna w Ukrainie trwa już ponad 3 miesiące, jednak obywatele okupowanego kraju próbują prowadzić normalne życie. W szkole artystycznej w Charkowie dzieci cały czas tworzą obrazy. Niedawno zaprezentowano je na wystawie w teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. W Dzień Dobry TVN o tym przedsięwzięciu opowiedziała Marta Heyets, projektantka i mama uczniów.

  Legia Warszawa powołała nową sekcję sportową – Szermierka na wózkach.  Zaangażowali się w nią wybitni sportowcy m.in. złoty medalista igrzysk paraolimpijskich Grzegorz Pluta i ukraiński mistrz Andrij Demczuk. Kogo trenują? Kto może się zapisać? Jak pomagają Ukrainie? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Stefan Makowski.

  Prywatne Liceum Sióstr Nazaretanek w Warszawie jakiś czas temu zainicjowało akcję pomocową #WeareUkraine. Zadaniem uczniów było nagranie piosenki i klipu do popularnego utworu "We Are The World". Do muzycznego przedsięwzięcia dołączyły także szkoły z Węgier, Japonii i Ghany. Zobaczcie, jak wyglądały przygotowalnia.

  Przez pierwsze tygodnie Polki i Polacy ochoczo angażowali się w pomoc Ukrainie. Szybko padło określenie: "Zdaliśmy egzamin". Jednak inwazja rosyjska wciąż trwa, a sił i ochoty do wsparcia uchodźców wojennych z dnia na dzień ubywa. O mądrej pomocy w cyklu "Siła jest kobietą" rozmawiam z Małgorzatą Wojtyniak.

  "Na wieść o wojnie pojawił się pierwszy odruch ludzki".

  - Jest przejechany przez życie - oznajmił aktor.

  Kateryna i jej mama Svitlana mieszkały w Mariupolu. Zdążyły uciec i szczęśliwie dotarły do Polski. Z kolei tata walczy w obronie Ukrainy.

  Wadim Szyszymarin, rosyjski żołnierz oskarżony o zbrodnie wojenne, usłyszał wyrok. To pierwsza zakończona sprawa w kwestii łamania przez Rosjan prawa wojennego w czasie zbrojnej inwazji na Ukrainę.

  Wołodymyr Zełenski złożył obietnicę Polakom. Prezydent Ukrainy zapowiedział wniesienie do parlamentu projektu ustawy nadającej naszym obywatelom specjalny status prawny w Ukrainie. - Nie ma między nami granic ani barier - podkreślił przywódca.

  Ołena Zełenska jest poruszona postawą Polaków. W mediach społecznościowych zamieściła wzruszający spot i podziękowania. - Polska przyjęła ponad trzy miliony Ukraińców, dając im nie tylko tymczasowe mieszkanie, ale stałą opiekę, bezpłatne leki i edukację - podkreśliła pierwsza dama.

  Olena Kurylo przeżyła atak na miasto Czuhujew w obwodzie charkowskim. W trakcie nalotu rakietowego kobieta odniosła bardzo poważne obrażenia. Zdjęcie jej zakrwawionej twarzy obiegło cały świat i stało się symbolem wojny w Ukrainie.

  Jak mieszkańcy reagowali na ich obecność i chęć pomocy?

  Nie tylko kobiety, ale także chłopcy oraz niemowlęta przeżywają w Ukrainie prawdziwy horror. Rosyjscy żołnierze dopuszczają się bestialskich gwałtów, nie hamując się przed żadnym okrucieństwem. Tylko w ciągu ostatniej doby wpłynęło na specjalną infolinię 56 zgłoszeń dot. napaści seksualnych.

  Na polskim rynku niebawem ukaże się książka pt. "Zełenski. Poza scenariuszem" o prezydencie, który w ostatnich miesiącach jest na ustach całego świata. W Dzień Dobry TVN o tej publikacji opowiedział jej autor, ukraiński pisarz i dziennikarz, Serhij Rudenko. Rozmawiała z nim Bianka Zalewska.

  Paweł Deląg po przemowie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Cannes zwrócił się do rosyjskich twórców filmowych. W mediach społecznościowych opublikował krótki apel. - W ogóle was nie słyszę. Gdzie jesteście? - zapytał.

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemówił na Festiwalu Filmowym w Cannes. Poinformował, że tysiące Ukraińców trafiło i jest siłą przetrzymywanych w obozach znajdujących się w Rosji. Podkreślił również, że nie ma tygodnia, aby na terenach zajmowanych i okupowanych przez wojska wroga nie znajdowano ciał torturowanych, zamordowanych ludzi.

  Ukraiński zespół Kalush Orchestra, który wygrał Eurowizję 2022 wrócił już do Ukrainy. Frontman zespołu Ołeh Psiuk podczas konferencji prasowej odniósł się między innymi do wyników głosowania ukraińskiego jury dla Polski. Co powiedział muzyk?

  Kontrowersje wywołał brak punktów dla polskiego wykonawcy.

  Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Około 7 tys. ukraińskich uczniów zadeklarowało chęć jego zdawania. Problem polega na tym, że nie wszyscy władają językiem polskim. O skomplikowanej sytuacji edukacyjnej dzieci uciekających przed wojną porozmawialiśmy z dziennikarką Justyną Suchecką.

  Borodzianka to niewielkie miasteczko, które zostało zniszczone w 90 proc. w trakcie rosyjskich ataków i okupacji. Położone jest 50 kilometrów na północny zachód od Kijowa. Dzisiaj trudno tam dojechać - po drodze mija się zbombardowane miasta i mosty.

  Polska Misja Medyczna przekaże ukraińskim szpitalom 15 tysięcy dawek szczepionki przeciw tężcowi o wartości 35 tysięcy euro. Transport opuści nasz kraj jeszcze w tym tygodniu. - Nie pozwolimy, by lekarze musieli odsyłać pacjentów bez udzielenia pomocy - zapewnia Ewa Piekarska-Dymus, przedstawicielka stowarzyszenia.

  Haktywiści odsłaniają kulisy swojego działania.

  "Chciała być wspólnie z mamami i ich dziećmi"

  Bono z U2 dołączył do grona gwiazd, które wspierają Ukrainę. Muzyk na specjalne zaproszenie prezydenta Zełenskiego, wybrał się do Kijowa, gdzie wraz z zespołem Antytila wystąpił na scenie w metrze.