Razem z Ukrainą

  - Potrafi pracować całą dobę - ocenia Julia Mendel, była rzeczniczka prasowa prezydenta Ukrainy.

  Wojna w Ukrainie uderzyła z wielką brutalnością w ludność cywilną. Ostrożne szacunki ONZ mówią o 11,5 tysiąca zabitych i rannych. We wrześniu 2022 w krajach europejskich odnotowano ponad 7 mln zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy. Do 7 mln zbliża się również liczba osób przesiedlonych wewnętrznie. - Nasilenie, skala i tempo wojny w Ukrainie wywołały ogromne cierpienie i potrzeby - przekazała dr Joanne Liu z Lekarzy bez Granic, która wiosną wzięła udział w pierwszej ewakuacji pociągiem medycznym. 

  Kompania Wowy to grupa ludzi, którzy w chwili wybuchu wojny w Ukrainie zdecydowali się porzucić dotychczasowe zajęcia i stanąć w obronie swojego kraju. Reportaż o nich obejrzała Agata. Jeden z bohaterów na tyle przykuł jej uwagę, że zdecydowała się do niego napisać. Tak narodziło się wielkie uczucie. O tej niezwykłej relacji Agata opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  "To było coś niesamowitego".

  - Chcę przypominać ludziom, że wojna wciąż trwa - oznajmiła w amerykańskiej telewizji śniadaniowej.

  Z powodu wybuchu wojny wiele ukraińskich rodzin wyemigrowało do Polski. Wśród osób przekraczających granicę były dzieci, które musiały przerwać naukę w swoim kraju.

  24 sierpnia to Dzień Niepodległości Ukrainy. Jak Ukraińcy w obliczu wojny będą go obchodzić?

  - Każda forma pomocy jest równie ważna - podkreśliła.

  Mimo że cały świat wpiera i wysyła broń do Ukrainy, to wciąż jej brakuje. W takich okolicznościach postawa 8-latka z Czernihowa zasługuje na najwyższe uznanie.

  Ołena Zełenska została bohaterką najnowszego wydania amerykańskiego magazynu "Vogue". Pierwsza dama Ukrainy wystąpiła w niezwykłej sesji i udzieliła poruszającego wywiadu.

  Sara Ferguson znana jest ze swojej działalności charytatywnej na całym świecie.

  Przejmujące zdjęcia obiegły cały świat.

  Pies Patron rasy Jack Russel Terrier stał się bohaterem Ukrainy. Jego czuły nos jest nieoceniony podczas rozminowywania terenów. 20 lipca ten dzielny pupil świętuje 3. urodziny. - Przyjmuję prezenty w postaci pozytywnego myślenia, uśmiechu i darowizn - czytamy na Twitterze.

  22,5 mln złotych - tyle potrzeba, aby udało zrealizować się cel zbiórki, której celem jest zakup drona bojowego dla ukraińskiej armii.

  Tragiczne skutki rosyjskiej agresji nie ograniczają się wyłącznie do śmierci niewinnych cywilów i niszczenia infrastruktury. Szacuje się, że przez inwazję z zaburzeniami psychicznymi mierzyć się będą kolejne 4 mln Ukraińców.

   Do sieci trafiło poruszające nagranie. - Spójrzcie na nią żywą, proszę. Płaczę z jej bliskimi - napisała Ołena Zełenska, pierwsza dama Ukrainy.

  "Tutaj biegasz, by zorganizować zapasy, a tam ludzie giną".

  Richard Branson, światowy lider, znany przedsiębiorca i filantrop, przyleciał do Polski, by spotkać się z organizatorami World for Ukraine Summit 2022, przedstawicielami czołowych organizacji pozarządowych oraz biznesu, którzy zaangażowani są w pomoc Ukrainie. Wyraził swoje uznanie dla Polaków za to, jak pomagają uchodźcom.

  Ideą towarzyszącą obchodom tego dnia, jest pamięć o ludziach, którzy z powodu wojen, prześladowań i przemocy musieli opuścić swój kraj.

  To opowieść kobiety, która pokochała wroga.

  6-letni Oleg z Lisiczańska, miasta w Ukrainie, zginął przed swoim domem w trakcie rosyjskiego ostrzału. Kilka godzin wcześniej chłopiec wręczył mamie kwiaty, a ona zrobiła mu zdjęcie.

  Z reżyserką Iryną Ciłyk o emocjach, jakie towarzyszyły jej podczas tegorocznego festiwalu i trwającej wojnie, rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Anna Kowalska.

  Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę minęło ponad sto dni. Jednym z dziennikarzy, którzy relacjonują to, co dzieje się u naszych sąsiadów, jest Mateusz Lachowski. O swojej pracy opowiadał w Dzień Dobry TVN.

  Podczas Gali Grand Press Photo 2022 w głównej kategorii "Zdjęcie roku" zwyciężył Wojciech Grzędziński. Fotoreporter relacjonował wojnę w Ukrainie i to właśnie tam wykonał fotografię, którą docenili jurorzy.

  Maryna i Oleksander Puszko uciekli z Mariupola podziurawionym przez kule autem. Znaleźli chronienie u swojej córki, która mieszka w Polsce. - Ludzie wokół ginęli. Trudno było na to patrzeć - powiedziała Ukrainka w materiale Bianki Zalewskiej.

  Wojna w Ukrainie uderzyła również w dzieci z domów dziecka. Część z nich wspólnie z opiekunami zdołała wydostać się z ojczyzny i znalazła bezpieczne schronienie w Polsce. Jak można im pomóc?

  Maturzystka przerwała szkołę, by na dwa miesiące przyjechać do Polski. O tym, jak zorganizowała podróż na inny kontynent, opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.

  Przez pierwsze tygodnie Polki i Polacy ochoczo angażowali się w pomoc Ukrainie. Szybko padło określenie: "Zdaliśmy egzamin". Jednak inwazja rosyjska wciąż trwa, a sił i ochoty do wsparcia uchodźców wojennych z dnia na dzień ubywa. O mądrej pomocy w cyklu "Siła jest kobietą" rozmawiam z Małgorzatą Wojtyniak.

  "Na wieść o wojnie pojawił się pierwszy odruch ludzki".

  "Nawet Bóg daje swobodę wyboru. A u Putina tego nie ma".