Sekretarz Stanu Antony J. Blinken i pierwsza dama Jill Biden uhonorują grupę niezwykłych kobiet podczas 17. ceremonii wręczenia nagród International Women of Courage Award (IWOC) w środę, 8 marca, o godzinie 14:00 (czasu miejscowego). Po raz pierwszy w historii nagrody uroczystość odbędzie się w Białym Domu.
- Chcieliśmy przenieść historie tych niesamowitych kobiet na najwyższe podium, na jakie mogliśmy. Dziewczyny na całym świecie muszą wiedzieć, że są kobiety, które walczą o nie, przekształcając ich społeczności i budując lepszy świat dla nas wszystkich - powiedziała Biden dla VOA.
Bianka Zalewska z Dzień Dobry TVN wyróżniona
Międzynarodowa Nagroda dla Kobiet Niezwykłej Odwagi (ang. International Women of Courage Award – IWOC) przyznawana jest kobietom, które wykazały się wyjątkową odwagą, siłą i przywództwem w obronie pokoju, sprawiedliwości, praw człowieka i równości i równouprawnienia płci oraz wzmocnienia pozycji kobiet i dziewcząt w całej ich różnorodności, poświęcając się przy tym i często z wielkim osobistym ryzykiem i poświęceniem. Wyróżnienie nadawane jest od 2007 roku w okolicach 8 marca, czyli Międzynarodowego Dnia Kobiet. Kandydatki do nagrody są wskazywane przez ambasady amerykańskie z całego świata, a laureatki zapraszane są do Waszyngtonu, aby odebrać wyróżnienie. Nagroda została ustanowiona przez Condoleezę Rice, ówczesną sekretarz stanu w administracji prezydenta Geogre’a W. Busha. Przyznawana jest corocznie przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych Ameryki, a tegoroczna edycja jest 17. Do tej pory wyróżniono ponad 180 kobiet z ponad 80 krajów.
Laureatki pochodzą z krajów, w których prawa kobiet są często kwestionowane przez normy kulturowe lub ograniczane przez prawo, takich jak Afganistan, Burkina Faso, Pakistan, Somalia, Syria i inne. Po ceremonii wręczenia nagród otrzymują stypendia od grupy rzeczników American Women for International Understanding.
International Women of Courage Award to nagroda przyznawana kobietom za odwagę. Nieustępliwość Bianki w realizowaniu misji dziennikarstwa – czyli niesienia prawdy – jest imponująca i inspirująca. Jej reportaże dla Dzień Dobry TVN oraz poruszające rozmowy z pierwszą damą Ukrainy – Oleną Zełeńską czy merem Kijowa – Witalijem Kłyczko, stanowią dla wielu Polek i Polaków źródło motywacji. Przypominają o potrzebie niesienia pomocy uchodźcom i osobom, które wciąż mieszkają na terenie Ukrainy w poczuciu niepewności o to, co przyniesie kolejny dzień. Jestem dumna, że praca i wysiłek Bianki zostały dostrzeżone także poza granicami Polski i Ukrainy. Z perspektywy grupy z amerykańskim rodowodem docenienie naszej dziennikarki przez Departament Stanu USA to niezwykle ważne i doniosłe wyróżnienie. Z całego serca gratuluję Biance” – mówi Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce i CEO TVNpowiedziała Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce i CEO TVN
Międzynarodowa Nagroda dla Kobiet Niezwykłej Odwagi dla Bianki Zalewskiej
Ambasada USA w Polsce nominowała Biankę Zalewską do 17. edycji Międzynarodowej Nagrody dla Kobiet Niezwykłej Odwagi. W uzasadnieniu podano, że Bianka odważnie i bezinteresownie dokumentuje wojnę w Ukrainie i wspiera ukraińską ludność od ponad dekady. W 2014 roku na linii frontu doznała poważnych obrażeń ciała, jednak to jej nie złamało i nadal angażowała się w pomoc Ukraińcom. Kontynuowała swoją pracę pomimo kampanii dezinformacyjnych i gróźb internetowych skierowanych pod adresem jej i jej rodziny oraz nieustannego zagrożenia podczas jej częstej pracy na terenie Ukrainy.
Bianka osobiście przyjmuje uchodźców, jednocześnie organizując i prowadząc działania humanitarne. Ponadto jest ich widocznym orędownikiem jako dziennikarka Dzień Dobry TVN. Działania Bianki nie ograniczają się wyłącznie do tych przedsięwzięć. Tworzy własny zbiór ukraińskich opowiadań i reportaży z toczącej się wojny, jednocześnie dokumentując i przekazując polskim władzom dowody zbrodni wojennych. Aktywizm Bianki nadal stawia ją na celowniku zwolenników Rosji. Jednak Bianka nie daje się zastraszyć i nadal pracuje nad przyjęciem ukraińskich uchodźców, ujawnieniem rosyjskich okrucieństw, prawdziwymi i odpowiedzialnymi raportami z linii frontu oraz niesieniem pomocy na Ukrainie.
Bianka Zalewska - reporterka Dzień Dobry TVN
Bianka Zalewska od 11 lat relacjonuje wydarzenia nie tylko z Ukrainy, ale także z innych ogarniętych konfliktami miejsc. Jest reporterką Dzień Dobry TVN, komentatorką TVN24, autorką reportaży i filmów dokumentalnych, korespondentką ukraińskiej stacji Espreso TV. Przybliża widzom Dzień Dobry TVN sylwetki bohaterów i bohaterek, którzy walczą o wolność w swoich krajach. Jest także współautorką książki "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki", której dochód został przeznaczony na pomoc represjonowanym dziennikarzom z Białorusi.
W 2014 Bianka Zalewska znalazła się w strefie walk na wschodzie Ukrainy. Samochód, którym wraz z ekipą wracała ze zdjęć został ostrzelany przez prorosyjskich separatystów. Dziennikarka została ciężko ranna i wymagała operacji ratującej życie. Doznała obrażeń kręgosłupa, obojczyka i nerek. Po wielomiesięcznej rekonwalescencji wróciła do zdrowia. Pomimo tych doświadczeń nie poddała się i kontynuowała swoją misję. Wraz ze stacją TVN zaangażowała się w pomoc humanitarną. Wróciła do Donbasu przywożąc zgromadzone dary dla wojska i miejscowego sierocińca. Przez kolejne lata utrzymywała kontakty z lokalnymi wojskami i ludnością cywilną, nadal zbierała i przekazywała potrzebne im przedmioty oraz pomagała w organizowaniu opieki medycznej w Polsce dla rannych żołnierzy.
1 grudnia 2014 roku Bianka Zalewska została odznaczona przez ówczesnego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę Orderem Księżnej Olgi III klasy za odwagę i doświadczenia w Donbasie. Order Księżnej Olgi to ukraińskie odznaczenie cywilne, które nadawane jest w trzech klasach za wybitne zasługi w działalności państwowej, produkcyjnej, publicznej, naukowej, oświatowej, kulturalnej, filantropijnej oraz innych sektorach działalności społecznej i wychowaniu dzieci w rodzinie.
10 listopada 2022 roku Bianka Zalewska została odznaczona przez Wołodymyra Zełenskiego Orderem Księżnej Olgi II Klasy "za znaczący wkład osobisty w umocnienie współpracy międzynarodowej, wspieranie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy oraz popularyzację państwa ukraińskiego na świecie".
Pierwsze odznaczenie Order Księżnej Olgi III stopnia dostałam od prezydenta Poroszenko w 2015 roku. To było w dniu moich imienin 1 grudnia. Akurat byłam na Donbasie. Teraz u prezydenta Zełenskiego dostałam Order Księżnej Olgi II stopnia, czyli stopień wyżej i dostałam go w dniu wyzwolenia Polski, w dniu wyzwolenia Chersonia i też w momencie, gdy znajduję się w Ukrainie. Jest to dla mnie dosyć symbolicznie i ważne, że jestem w Ukrainie- powiedziała nam Bianka.
Przez ostatnie lata relacjonując to, co się dzieje u naszych sąsiadów jednocześnie walczyła z kampaniami dezinformacyjnymi na temat Ukrainy w Internecie i mediach społecznościowych. - Osobiście spotkała się z atakami internetowymi skierowanymi przeciwko niej i jej rodzinie, w tym jej mężowi i matce. Szkoliła polskich dziennikarzy w zakresie reportażu o strefach działań wojennych, aby pomóc w walce z dezinformacją. Podczas tych szkoleń Bianka uczyła dziennikarzy, jak przeciwdziałać rosyjskiej dezinformacji oraz jak bezpiecznie i odpowiedzialnie relacjonować sytuację z Ukrainy, podkreślając konieczność: >>pamiętajcie, że zawsze jesteście przede wszystkim ludźmi; a dziennikarzami na drugim miejscu<<. Prowadziła w tym zakresie szkolenia i wykłady na uczelniach w Lublinie i Warszawie - czytamy w uzasadnieniu Ambasady USA.
Od inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku nieustannie angażuje się w pomoc humanitarną. Pomagała w ewakuacji kobiet i dzieci, a jej dom stał się azylem dla uchodźców. W pierwszych tygodniach wojny zebrała 100 000 zł, za które kupiła zestawy medyczne i gogle noktowizyjne, które następnie dostarczyła do Lwowa i Kijowa. "W kwietniu 2022 roku Zalewska udała się do Buczy i Borodianki z pomocą humanitarną i osobiście była świadkiem następstw rosyjskich okrucieństw w tym rejonie, które wywarły na nią głęboki wpływ. Z terenu relacjonowała masowe groby i egzekucje ludności cywilnej. Nagrała i udostępniła odpowiednie informacje polskim władzom w celu udokumentowania zbrodni wojennych. Bianka Zalewska pracuje nad książką o ich historiach".
Przez swoją działalność dziennikarską nieustannie podnosi świadomość o wojnie, a historiami, które świat musi usłyszeć, z dzieli się z widzami porannego pasma. 5 października 2022 r w Dzień Dobry TVN został wyemitowany wywiad, który przeprowadziła z Pierwszą Damą Ukrainy Ołeną Zełenską.
- Otrzymanie International Women of Courage Award to dla mnie zwieńczenie dekady mojej działalności na rzecz Ukrainy. Nagrodę dedykuję wszystkim Ukrainkom, które dzielnie walczą o swoją ojczyznę i relacjonują brutalność agresora. Z oczywistych względów nie wszystkie mogą być w tym momencie nagrodzone i odbierać to wyróżnienie w Waszyngtonie – ale każdej z nich należy się pamięć. To także nagroda dla Polek, które otworzyły swoje serca i domy dla ukraińskich uchodźców, organizują akcje humanitarne, a także wyjeżdżają na front jako dziennikarki, wolontariuszki i sanitariuszki. Odwaga i niezłomność ich wszystkich codziennie inspiruje mnie do dalszego działania - podkreśliła Bianka Zalewska, dziennikarka i reporterka TVN Warner Bros. Discovery
Zobacz także:
- Witalij Kliczko wrócił pamięcią do pierwszych dni wojny. "Wszystko się pomieszało"
- Wołodymyr Zełenski pokazał pokój, w którym mieszka od wybuchu wojny. "Jak można nie podziwiać tego człowieka?"
- Dramatyczne wspomnienia jeńca z Azowstalu. "Niektórych zamęczono na śmierć"
Autor: Jola Marat
Źródło: state.gov, gov.pl, voanews.com
Źródło zdjęcia głównego: East News