Bianka Zalewska pierwszą Polką z prestiżową Międzynarodową Nagrodą dla Kobiet Niezwykłej Odwagi

Bianka Zalewska laureatką nagrody amerykańskiego Departamentu Stanu
Bianka Zalewska laureatką nagrody amerykańskiego Departamentu Stanu
Niespodziewana wizyta Bidena w Kijowie
Niespodziewana wizyta Bidena w Kijowie
Wyjątkowy wywiad z Ołeną Zełenską
Wyjątkowy wywiad z Ołeną Zełenską
Fragment koncertu "Razem z Ukrainą" – występ Amelki
Fragment koncertu "Razem z Ukrainą" – występ Amelki
Nowe życie ukraińskich uchodźców
Nowe życie ukraińskich uchodźców
Dziennikarka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska zostanie pierwszą w historii polską laureatką prestiżowej Międzynarodowej Nagrody dla Kobiet Niezwykłej Odwagi. - Bianka odważnie i bezinteresownie dokumentuje wojnę w Ukrainie i wspiera ukraiński naród od ponad 10 lat - podano w uzasadnieniu. Reporterka, aktywistka i działaczka humanitarna w środę wieczorem odbierze wyróżnienie w Białym Domu z rąk pierwszej damy USA Jill Biden oraz Sekretarza Stanu Antony'ego J. Blinkena.

Sekretarz Stanu Antony J. Blinken i pierwsza dama Jill Biden uhonorują grupę niezwykłych kobiet podczas 17. ceremonii wręczenia nagród International Women of Courage Award (IWOC) w środę, 8 marca, o godzinie 14:00 (czasu miejscowego). Po raz pierwszy w historii nagrody uroczystość odbędzie się w Białym Domu.

- Chcieliśmy przenieść historie tych niesamowitych kobiet na najwyższe podium, na jakie mogliśmy. Dziewczyny na całym świecie muszą wiedzieć, że są kobiety, które walczą o nie, przekształcając ich społeczności i budując lepszy świat dla nas wszystkich - powiedziała Biden dla VOA.

Bianka Zalewska z Dzień Dobry TVN wyróżniona

Międzynarodowa Nagroda dla Kobiet Niezwykłej Odwagi (ang. International Women of Courage Award – IWOC) przyznawana jest kobietom, które wykazały się wyjątkową odwagą, siłą i przywództwem w obronie pokoju, sprawiedliwości, praw człowieka i równości i równouprawnienia płci oraz wzmocnienia pozycji kobiet i dziewcząt w całej ich różnorodności, poświęcając się przy tym i często z wielkim osobistym ryzykiem i poświęceniem. Wyróżnienie nadawane jest od 2007 roku w okolicach 8 marca, czyli Międzynarodowego Dnia Kobiet. Kandydatki do nagrody są wskazywane przez ambasady amerykańskie z całego świata, a laureatki zapraszane są do Waszyngtonu, aby odebrać wyróżnienie. Nagroda została ustanowiona przez Condoleezę Rice, ówczesną sekretarz stanu w administracji prezydenta Geogre’a W. Busha. Przyznawana jest corocznie przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych Ameryki, a tegoroczna edycja jest 17. Do tej pory wyróżniono ponad 180 kobiet z ponad 80 krajów.

Laureatki pochodzą z krajów, w których prawa kobiet są często kwestionowane przez normy kulturowe lub ograniczane przez prawo, takich jak Afganistan, Burkina Faso, Pakistan, Somalia, Syria i inne. Po ceremonii wręczenia nagród otrzymują stypendia od grupy rzeczników American Women for International Understanding.

International Women of Courage Award to nagroda przyznawana kobietom za odwagę. Nieustępliwość Bianki w realizowaniu misji dziennikarstwa – czyli niesienia prawdy – jest imponująca i inspirująca. Jej reportaże dla Dzień Dobry TVN oraz poruszające rozmowy z pierwszą damą Ukrainy – Oleną Zełeńską czy merem Kijowa – Witalijem Kłyczko, stanowią dla wielu Polek i Polaków źródło motywacji. Przypominają o potrzebie niesienia pomocy uchodźcom i osobom, które wciąż mieszkają na terenie Ukrainy w poczuciu niepewności o to, co przyniesie kolejny dzień. Jestem dumna, że praca i wysiłek Bianki zostały dostrzeżone także poza granicami Polski i Ukrainy. Z perspektywy grupy z amerykańskim rodowodem docenienie naszej dziennikarki przez Departament Stanu USA to niezwykle ważne i doniosłe wyróżnienie. Z całego serca gratuluję Biance” – mówi Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce i CEO TVN
powiedziała Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce i CEO TVN

Międzynarodowa Nagroda dla Kobiet Niezwykłej Odwagi dla Bianki Zalewskiej

Ambasada USA w Polsce nominowała Biankę Zalewską do 17. edycji Międzynarodowej Nagrody dla Kobiet Niezwykłej Odwagi. W uzasadnieniu podano, że Bianka odważnie i bezinteresownie dokumentuje wojnę w Ukrainie i wspiera ukraińską ludność od ponad dekady. W 2014 roku na linii frontu doznała poważnych obrażeń ciała, jednak to jej nie złamało i nadal angażowała się w pomoc Ukraińcom. Kontynuowała swoją pracę pomimo kampanii dezinformacyjnych i gróźb internetowych skierowanych pod adresem jej i jej rodziny oraz nieustannego zagrożenia podczas jej częstej pracy na terenie Ukrainy.

Bianka osobiście przyjmuje uchodźców, jednocześnie organizując i prowadząc działania humanitarne. Ponadto jest ich widocznym orędownikiem jako dziennikarka Dzień Dobry TVN. Działania Bianki nie ograniczają się wyłącznie do tych przedsięwzięć. Tworzy własny zbiór ukraińskich opowiadań i reportaży z toczącej się wojny, jednocześnie dokumentując i przekazując polskim władzom dowody zbrodni wojennych. Aktywizm Bianki nadal stawia ją na celowniku zwolenników Rosji. Jednak Bianka nie daje się zastraszyć i nadal pracuje nad przyjęciem ukraińskich uchodźców, ujawnieniem rosyjskich okrucieństw, prawdziwymi i odpowiedzialnymi raportami z linii frontu oraz niesieniem pomocy na Ukrainie.

Bianka Zalewska - reporterka Dzień Dobry TVN

Bianka Zalewska od 11 lat relacjonuje wydarzenia nie tylko z Ukrainy, ale także z innych ogarniętych konfliktami miejsc. Jest reporterką Dzień Dobry TVN, komentatorką TVN24, autorką reportaży i filmów dokumentalnych, korespondentką ukraińskiej stacji Espreso TV. Przybliża widzom Dzień Dobry TVN sylwetki bohaterów i bohaterek, którzy walczą o wolność w swoich krajach. Jest także współautorką książki "Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki", której dochód został przeznaczony na pomoc represjonowanym dziennikarzom z Białorusi.

W 2014 Bianka Zalewska znalazła się w strefie walk na wschodzie Ukrainy. Samochód, którym wraz z ekipą wracała ze zdjęć został ostrzelany przez prorosyjskich separatystów. Dziennikarka została ciężko ranna i wymagała operacji ratującej życie. Doznała obrażeń kręgosłupa, obojczyka i nerek. Po wielomiesięcznej rekonwalescencji wróciła do zdrowia. Pomimo tych doświadczeń nie poddała się i kontynuowała swoją misję. Wraz ze stacją TVN zaangażowała się w pomoc humanitarną. Wróciła do Donbasu przywożąc zgromadzone dary dla wojska i miejscowego sierocińca. Przez kolejne lata utrzymywała kontakty z lokalnymi wojskami i ludnością cywilną, nadal zbierała i przekazywała potrzebne im przedmioty oraz pomagała w organizowaniu opieki medycznej w Polsce dla rannych żołnierzy.

1 grudnia 2014 roku Bianka Zalewska została odznaczona przez ówczesnego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę Orderem Księżnej Olgi III klasy za odwagę i doświadczenia w Donbasie. Order Księżnej Olgi to ukraińskie odznaczenie cywilne, które nadawane jest w trzech klasach za wybitne zasługi w działalności państwowej, produkcyjnej, publicznej, naukowej, oświatowej, kulturalnej, filantropijnej oraz innych sektorach działalności społecznej i wychowaniu dzieci w rodzinie.

10 listopada 2022 roku Bianka Zalewska została odznaczona przez Wołodymyra Zełenskiego Orderem Księżnej Olgi II Klasy "za znaczący wkład osobisty w umocnienie współpracy międzynarodowej, wspieranie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy oraz popularyzację państwa ukraińskiego na świecie".

Pierwsze odznaczenie Order Księżnej Olgi III stopnia dostałam od prezydenta Poroszenko w 2015 roku. To było w dniu moich imienin 1 grudnia. Akurat byłam na Donbasie. Teraz u prezydenta Zełenskiego dostałam Order Księżnej Olgi II stopnia, czyli stopień wyżej i dostałam go w dniu wyzwolenia Polski, w dniu wyzwolenia Chersonia i też w momencie, gdy znajduję się w Ukrainie. Jest to dla mnie dosyć symbolicznie i ważne, że jestem w Ukrainie 
- powiedziała nam Bianka.

Przez ostatnie lata relacjonując to, co się dzieje u naszych sąsiadów jednocześnie walczyła z kampaniami dezinformacyjnymi na temat Ukrainy w Internecie i mediach społecznościowych. - Osobiście spotkała się z atakami internetowymi skierowanymi przeciwko niej i jej rodzinie, w tym jej mężowi i matce. Szkoliła polskich dziennikarzy w zakresie reportażu o strefach działań wojennych, aby pomóc w walce z dezinformacją. Podczas tych szkoleń Bianka uczyła dziennikarzy, jak przeciwdziałać rosyjskiej dezinformacji oraz jak bezpiecznie i odpowiedzialnie relacjonować sytuację z Ukrainy, podkreślając konieczność: >>pamiętajcie, że zawsze jesteście przede wszystkim ludźmi; a dziennikarzami na drugim miejscu<<. Prowadziła w tym zakresie szkolenia i wykłady na uczelniach w Lublinie i Warszawie - czytamy w uzasadnieniu Ambasady USA.

Od inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku nieustannie angażuje się w pomoc humanitarną. Pomagała w ewakuacji kobiet i dzieci, a jej dom stał się azylem dla uchodźców. W pierwszych tygodniach wojny zebrała 100 000 zł, za które kupiła zestawy medyczne i gogle noktowizyjne, które następnie dostarczyła do Lwowa i Kijowa. "W kwietniu 2022 roku Zalewska udała się do Buczy i Borodianki z pomocą humanitarną i osobiście była świadkiem następstw rosyjskich okrucieństw w tym rejonie, które wywarły na nią głęboki wpływ. Z terenu relacjonowała masowe groby i egzekucje ludności cywilnej. Nagrała i udostępniła odpowiednie informacje polskim władzom w celu udokumentowania zbrodni wojennych. Bianka Zalewska pracuje nad książką o ich historiach".

Przez swoją działalność dziennikarską nieustannie podnosi świadomość o wojnie, a historiami, które świat musi usłyszeć, z dzieli się z widzami porannego pasma. 5 października 2022 r w Dzień Dobry TVN został wyemitowany wywiad, który przeprowadziła z Pierwszą Damą Ukrainy Ołeną Zełenską.

- Otrzymanie International Women of Courage Award to dla mnie zwieńczenie dekady mojej działalności na rzecz Ukrainy. Nagrodę dedykuję wszystkim Ukrainkom, które dzielnie walczą o swoją ojczyznę i relacjonują brutalność agresora. Z oczywistych względów nie wszystkie mogą być w tym momencie nagrodzone i odbierać to wyróżnienie w Waszyngtonie – ale każdej z nich należy się pamięć. To także nagroda dla Polek, które otworzyły swoje serca i domy dla ukraińskich uchodźców, organizują akcje humanitarne, a także wyjeżdżają na front jako dziennikarki, wolontariuszki i sanitariuszki. Odwaga i niezłomność ich wszystkich codziennie inspiruje mnie do dalszego działania - podkreśliła Bianka Zalewska, dziennikarka i reporterka TVN Warner Bros. Discovery

Zobacz także:

Autor: Jola Marat

Źródło: state.gov, gov.pl, voanews.com

Źródło zdjęcia głównego: East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

Wielkie otwarcie e-sklepu TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Kto poprowadzi program "Królowa Przetrwania"? Znamy nazwisko

Kto poprowadzi program "Królowa Przetrwania"? Znamy nazwisko

Dominika Gwit-Dunaszewska świętuje pierwsze mikołajki z synkiem. "Marzyłam o tej chwili"

Dominika Gwit-Dunaszewska świętuje pierwsze mikołajki z synkiem. "Marzyłam o tej chwili"

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"
Materiał promocyjny

Świąteczne atrakcje w Zamku Książ. "To wisienka na torcie, którą kończymy rok 2023 z przytupem"

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś
Materiał promocyjny

"Święta marzeń". Pobierz nasz e-book i zacznij przygotowania do świąt już dziś

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci
Materiał promocyjny

Kup frytki i wspomóż ważną akcję. To dzięki niej rodzice mogą być blisko chorujących dzieci

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją
Materiał promocyjny

Zdrowa i szybka kuchnia dla najmłodszych. Na punkcie tych dań dzieci dosłownie oszaleją

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Udekoruj pierniczki i poczuj magię świąt. Pomysły Darii Ładochy

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"
Materiał promocyjny

Jak podkreślić biżuterią świąteczne stylizacje? "Ważne, żebyśmy wyglądały olśniewająco"

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 
Materiał promocyjny

Jakie są oczekiwania inwestorów co do zielonej energii? 

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?
Materiał promocyjny

Buty na jesień/zima 2023. Jak szybko i skutecznie wybrać najmodniejszy model?

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku
Materiał promocyjny

Dlaczego koale przytulają drzewa? Poznaj ciekawostki o tym uroczym zwierzaku

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

Marzena Rogalska wydała zbiór świątecznych opowiadań. "Wszystkie dzieją się w Wigilię"

Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

Ewa Chodakowska pokazała zdjęcia z mamą. "Taki mój prywatny Aniołek"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

Finalistka "MasterChefa" o planach ślubnych. "Jest to temat sporny"

Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

Historia Przemka, która łamie serce. "Zasługuje, na to, by móc funkcjonować tak, jak zwyczajne dzieci"

Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

Życie w spirali zadłużenia. Jak nie nabrać się na "chwilówkę"?

Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

Święty Mikołaj w Dzień Dobry TVN. "Przyjechał specjalnie dla Państwa i Waszych dzieci"

Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

Klaudia El Dursi zdradziła, ile kieszonkowego dostaje jej syn. Kwota zaskakuje

Co trzeci Polak jest niewierny. Czy warto ostrzegać bliskich, że są zdradzani?

Co trzeci Polak jest niewierny. Czy warto ostrzegać bliskich, że są zdradzani?

Micro-cheating. Na czym polega subtelna zdrada?

Micro-cheating. Na czym polega subtelna zdrada?

Trzylatka podmieniła w sklepie stare buty na nowe. "Geniusz"

Trzylatka podmieniła w sklepie stare buty na nowe. "Geniusz"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas