Dla wielu Polaków to najbardziej znany unijny polityk. W swoim zapełnionym kalendarzu znalazł chwilę, aby porozmawiać z dziennikarką Dzień Dobry TVN Bianką Zalewską.
Bianka Zalewska jak nikt potrafi chwytać się trudnych tematów. Reporterka Dzień Dobry TVN niejednokrotnie narażała życie. Niedawno jako jedyna w historii Polka dostała nagrodę przyznaną w Białym Domu. Teraz została wyróżniona jako Inspiratorka Roku.
Nagroda International Women of Courage honoruje wyjątkowe kobiety, które wykazały się odwagą, siłą i przywództwem w walce o pokój, sprawiedliwość, prawa człowieka i równouprawnienie.
W Dzień Kobiet (8 marca) o godzinie 20:00 polskiego czasu reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska zostanie uhonorowana niezwykłą nagrodą. Jako pierwsza Polka w historii odbierze z rąk pierwszej damy Jill Biden Międzynarodową Nagrodę dla Kobiet Niezwykłej Odwagi. Uroczystość odbędzie się w Białym Domu. Relację z tego wydarzenia obejrzycie na stronie Dzień Dobry TVN.
Dziennikarka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska zostanie pierwszą w historii polską laureatką prestiżowej Międzynarodowej Nagrody dla Kobiet Niezwykłej Odwagi. - Bianka odważnie i bezinteresownie dokumentuje wojnę w Ukrainie i wspiera ukraiński naród od ponad 10 lat - podano w uzasadnieniu. Reporterka, aktywistka i działaczka humanitarna w środę wieczorem odbierze wyróżnienie w Białym Domu z rąk pierwszej damy USA Jill Biden oraz Sekretarza Stanu Antony'ego J. Blinkena.
Witalij Kliczko jest byłym mistrzem boksu i jednym z najwybitniejszych zawodników wagi ciężkiej. Zna cztery język i ma doktorat. W 2010 roku założył partię UDAR, był ważnym głosem kijowskiego Majdanu. Dzisiaj jest merem stolicy Ukrainy i jedną z twarzy oporu przeciwko rosyjskiej agresji. Spotkała się z nim reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.
Mija rok od ataku Rosji na Ukrainę. Mimo że walki wciąż trwają, to ludzie starają się prowadzić - w miarę możliwości - normalne życie. Jak wygląda codzienność w Ukrainie? Jak Ukraińcy odnajdują się w tych niełatwych warunkach?
Mija rok od rozpoczęcia się wojny w Ukrainie. O symbolach walki, aktualnej sytuacji społeczności, o pomocy Polaków i tym jak żyję się w kraju, w którym słowo bezpieczeństwo nabiera innego znaczenia opowiedziała nam Anastazja Lifintseva. Ukrainka od 13 lat mieszka w Polsce, jednak od samego początku wspiera rodaków. Obecnie organizuje zrzutkę na samochody terenowe i sprzęt dla żołnierzy walczących w Ukrainie. O swoich wspomnieniach opowiedział także Roman Hrybov, autor słynnych słów, które 24 lutego 2022 roku padły na Wyspie Węży.
Po rosyjskich ostrzałach, do których doszło 15 listopada około 20 mln osób zostało bez prądu. To niemal połowa mieszkańców Ukrainy. Sytuację w Kijowie i Irpieniu przedstawiała reporterka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewsk.
Bianka Zalewska została wyróżniona przez prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski docenił jej pracę i wręczył Order Księżnej Olgi II Klasy. Dziennikarka Dzień Dobry TVN powiedziała, co oznacza ta dla niej ta niezwykła nagroda.
Maryna i Oleksander Puszko uciekli z Mariupola podziurawionym przez kule autem. Znaleźli chronienie u swojej córki, która mieszka w Polsce. - Ludzie wokół ginęli. Trudno było na to patrzeć - powiedziała Ukrainka w materiale Bianki Zalewskiej.
Na polskim rynku niebawem ukaże się książka pt. "Zełenski. Poza scenariuszem" o prezydencie, który w ostatnich miesiącach jest na ustach całego świata. W Dzień Dobry TVN o tej publikacji opowiedział jej autor, ukraiński pisarz i dziennikarz, Serhij Rudenko. Rozmawiała z nim Bianka Zalewska.
Dziennikarze relacjonują wydarzenia z Ukrainy często z najbardziej niebezpiecznych miejsc. Muszą radzić sobie w sytuacjach trudnych i nieprzewidzianych.
Borodzianka to niewielkie miasteczko, które zostało zniszczone w 90 proc. w trakcie rosyjskich ataków i okupacji. Położone jest 50 kilometrów na północny zachód od Kijowa. Dzisiaj trudno tam dojechać - po drodze mija się zbombardowane miasta i mosty.
Wojna to nie tylko wstrząsające sceny z pola walki. To także codzienność cywilów, których życie wciąż się toczy. Reporterka Bianka Zalewska sprawdziła, jak w cieniu konfliktu zbrojnego wygląda życie mieszkańców Kijowa.
Maryna Mirzaeva, niosąca pomoc walczącym na froncie żołnierzom, wraz z całą armią wolontariuszy, nie wzięła karabinu do ręki, ale zaczęła robić ważne rzeczy. Tak jak tysiące innych osób stworzyła świetnie działającą organizację wolontaryjną. Chociaż na Ukrainie są ich już setki, to wciąż mają co robić. O tym jak ukraińskie kobiety stały się bohaterkami wojennymi opowiedziała w swoim niezwykłym reportażu Blanka Zalewska.
Wojna w Ukrainie zmusiła ludzi do ucieczki z kraju. Ich przystankiem w drodze do bezpieczeństwa jest Dworzec we Lwowie. Każdego dnia przewijają się przez niego tysiące osób. Reportaż Bianki Zalewskiej przedstawia dramatyczną sytuację ukraińskich uchodźców, których przystankiem w dalszej drodze do pokojowego świata jest Lwów.
Kateryna Kravchenko w 2015 roku była rzeczniczką prasową batalionu "Ajdar", który walczył we wschodniej Ukrainie. Z biegiem czasu zrezygnowała jednak z udziału w działaniach wojennych i przez ostatnie lata zajmowała się tworzeniem własnego biznesu. Jednak konflikt zbrojny zapukał do jej drzwi. - Cała Ukraina jest ostrzeliwana. Mój kraj jest w ogniu - powiedziała.