"Dla nich miesiąc życia to znacznie dłuższa perspektywa".
Jak wspierać dzieci z niepełnosprawnościami i problemami zdrowotnymi, które z ukraińskich sierocińców trafiły do Polski?
Znany Lekarz i Telemedi połączyły siły, wspólnie tworząc portal medyczny dla osób przyjeżdżających z Ukrainy do Polski. Efektem ich współpracy jest strona stworzona w całości w języku ukraińskim, na której znajdą lekarza lub specjalistę i skorzystają z pomocy. Lekarze porozumiewają się po ukraińsku i rosyjsku, a konsultacji udzielają bezpłatnie.
Uchodźcy z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną do Francji, mogą szukać pomocy we francuskiej ambasadzie Ukrainy oraz w lokalnych konsulatach. Podajemy najważniejsze numery alarmowe we Francji.
Osoby, które uciekają przed wojną z Ukrainy, mogą szukać pomocy w Hiszpanii przede wszystkim w ambasadzie i konsulatach. Podajemy również najważniejsze telefony alarmowe obowiązujące w Hiszpanii.
Portugalia oferuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Osoby poszukujące schronienia powinny zgłosić się do Ambasady Ukrainy w Lizbonie lub Konsulatu Ukrainy w Porto. Z placówką dyplomatyczną można się kontaktować także za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Niemieckie firmy oferują mieszkańcom Ukrainy m.in. bezpłatne przejazdy kolejowe i autobusowe oraz bezpłatne usługi telefoniczne. Gdzie szukać pomocy w Niemczech?
Czeskie organizacje przygotowały dla Ukraińców pomoc materialną, prawną i psychologiczną. Uruchomiono też specjalną rządową infolinię.
W czwartek, 24 lutego br. Rosja zaatakowała Ukrainę po rozkazie wydanym przez prezydenta Władimira Putina. Doszło między innymi do ostrzału rakietowego budynków wojskowych w rejonie Donbasu. Medialne doniesienia o konflikcie zbrojnym wstrząsnęły całym światem. Jak wesprzeć mieszkańców Ukrainy w tym trudnym czasie?
W Polsce działa 27 punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy. Punkty działają już we wszystkich województwach.
Gdzie we Wrocławiu prowadzone są zbiórki dla mieszkańców Ukrainy? Punkty funkcjonują m.in. we wszystkich wrocławskich szkołach. Organizatorzy przygotowali spis najpotrzebniejszych produktów. Sprawdź, jak pomóc uchodźcom.
Powstała specjalna rządowa strona internetową będącą kompendium wiedzy na temat pomocy osobom poszkodowanym podczas konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Można tam znaleźć informacje dla osób prywatnych i organizacji, linki oraz listy niezbędnych rzeczy, które są gromadzone. W
Powstały interwencyjne punkty noclegowe oraz punkty pierwszego kontaktu świadczące pomoc psychologiczną i językową. To jedynie część działań prowadzonych przez samorządy.
Dostępny bez opłat i logowania.
Dziecięcym Telefonie Zaufania, który działa przy Rzeczniku Praw Dziecka uruchamia pomoc dla ukraińskich dzieci i młodzieży. Od marca pod numerem telefonu 800 12 12 12 będzie dyżurować psycholog, który biegle posługujący się językiem ukraińskim.