Ołena Zełenska została bohaterką najnowszego wydania amerykańskiego magazynu "Vogue". Pierwsza dama Ukrainy wystąpiła w niezwykłej sesji i udzieliła poruszającego wywiadu.
Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska wygłosiła przemówienie w Kongresie USA. Opowiedziała historie cywilów zabitych przez Rosjan oraz zwróciła się z apelem. - W imieniu tych, którzy żyją i czekają na powrót rodzin z linii frontu. Proszę was o to, o co nigdy nie chciałam prosić. Proszę was o broń - mówiła do amerykańskich polityków.
W okupowanym przez Rosjan Mariupolu zginęło tysiące Ukraińców. Rada miasta alarmuje, że pod gruzami gniją ciała zabitych. Brakuje wody pitnej. Sytuacja sanitarna jest tragiczna. Istnieje ryzyko wybuchu epidemii cholery i innych chorób zakaźnych.
Wadim Szyszymarin, rosyjski żołnierz oskarżony o zbrodnie wojenne, usłyszał wyrok. To pierwsza zakończona sprawa w kwestii łamania przez Rosjan prawa wojennego w czasie zbrojnej inwazji na Ukrainę.
Po wyzwoleniu Buczy 85-letnia Ljubow Panczenko trafiła do szpitala, było jednak za późno na ratunek. Zmarła z głodu i wycieńczenia.
Bogdan i Wiktoria Nazarenko starali się o dziecko 8 lat. Na świecie mieli wspólnie powitać bliźniaki. Przed porodem ukraiński strażnik graniczny z Czernihowa zginął.
Program Rodzina 500 plus będzie wypłacany uchodźcom z Ukrainy, którzy legalnie przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku, czyli po ataku Rosji. W jaki sposób złożyć wniosek o dofinansowanie? Kiedy będą wypłaty 500 plus dla uchodźców z Ukrainy?
Wołodymyr Zełensky z traktowanego z przymrużeniem oka polityka wyrósł na europejskiego bohatera. Od początku wojny wielkie emocje wzbudza również jego żona.
Maria Ponomarenko z RushNews stanie przed sądem za pisanie prawdy o oblężonym Mariupolu. Jest oskarżona o szerzenie "fake newsów". Może zostać skazana na karę pozbawienia wolności do 15 lat.
12-letnia Kira Obedynska, córka zabitego w Mariupolu mistrza Ukrainy w piłce wodnej Jewhena Obedynskiego, wróciła do dziadków. Ranna dziewczynka miała trafić do rosyjskiego sierocińca. W tamtejszych mediach ukazało się nagranie pokazujące, jak rosyjscy żołnierze "ratują dzieci".
Rosyjski prezydent Władimir Putin
Nie żyje sierżant Ołena Kusznir. Lekarka z Gwardii Narodowej pomagała w Mariupolu. Wcześniej w walkach o miasto straciła męża. Stała się znana po tym, jak wystosowała dramatyczny apel do świata.
Do darmowego sklepu dla uchodźców z Ukrainy mogą wejść ci, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego. – Chcemy pomagać tym, którzy najbardziej tego potrzebują – mówi Brunon, wolontariusz z Centrum Pomocy Puławska 20.
Miłośnicy programu "Kuba Wojewódzki" z całą pewnością nie mogą narzekać na nudę. Gospodarz popularnego show troszczy się o to, by widzowie co tydzień mieli szansę wysłuchać nad wyraz ciekawych i inspirujących rozmów. Tym razem zaprosił do dyskusji aktora Jana Englerta i rapera Szczyla.
Około 1 700 ukraińskich żołnierzy i cywilów jest przetrzymywanych przez Rosjan. Wśród więźniów jest pół tysiąca kobiet. - Golą im głowy i codziennie rozbierają. Poniżają ludzką godność - przekazała Iryna Wereszczuk, wicepremierka Ukrainy.
"Zobaczcie, jakich łajdaków wychowałyście".
O tym, że sposób przedstawiania wojny w Ukrainie w rosyjskich mediach różni się od tego, co obserwuje cały świat, wszyscy już wiedzą. Jakie informacje przekazują swoim obywatelom rosyjskie władze i tamtejsze media? W cyklu "Tu mówi Moskwa" reporterzy programu Uwaga! TVN pokazują, jakich technik używa rosyjska propaganda, kim są jej główni twórcy i w jaki sposób odpowiada na nią Ukraina oraz Polska.
Od 1 kwietnia obowiązywać będą nowe zasady bezpłatnego przewozu obywateli Ukrainy. Konieczne będzie okazanie dokumentu, który potwierdzi przybycie do Polski po 24 lutego 2022 roku. Co jeszcze się zmieni?
Roman Hrybow otrzymał odznaczenie od szefa władz obwodu czerkaskiego.
Litera "Z" stała się symbolem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Malowana jest białą lub czarną farbą na pojazdach wojskowych, w tym czołgach. Co symbolizuje? Czy to "nowa swastyka" Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej?
Gdzie najłatwiej znaleźć pracę?
"Nie możesz zabrać dziecka ważącego 600 g do piwnicy"
Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Podczas ewakuacji z Mariupola 11-letnia dziewczynka została postrzelona w twarz. Dziecko przeżyło - przekazała telewizja CNN. Do zdarzenia doszło w punkcie kontrolnym koło Wasylówki.
1,5-roczna dziewczynka doznała poparzeń 60 procent ciała. W Ukrainie nie można było zapewnić jej opieki specjalistycznej. W ramach programu "Medevac" czescy wojskowi przetransportowali małą pacjentkę z Rzeszowa do Pragi.
Generał ukraińskiej policji Wiaczesław Abroskin zdobył się na bohaterski czyn. Zaoferował, że odda się w ręce Rosjan, po to, by ratować dzieci z Mariupola. - To moja osobista inicjatywa - zapewnił w opublikowanym komunikacie na Facebooku.
W całej Polsce uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z darmowej komunikacji PKP. W niektórych miastach jest także możliwość korzystania z komunikacji miejskiej. Radni z Wrocławia postanowili, że wydłużą okres, w których Ukraińcy będą mogli jeździć autobusami i tramwajami bez opłat.
Mariupol położony w obwodzie donieckim był wielokrotnie bombardowany i ostrzeliwany przez Rosjan. Mieszkańcom kończą się zapasy. Pojawia się coraz więcej doniesień o śmierciach z głodu. - Doszliśmy do krawędzi - przekazały władze miasta.
Budynek przy warszawskiej ulicy Wołoskiej do niedawna mieścił biura Instytutu Pamięci Narodowej. Niedawno stał się schronieniem dla uciekających przed wojną Ukraińców. Miejsce z kamerą odwiedził Robert Stockinger.
Jak wspierać dzieci z niepełnosprawnościami i problemami zdrowotnymi, które z ukraińskich sierocińców trafiły do Polski?
Na rynku we Lwowie ustawiono 109 wózków. Symbolizują one dzieci, które zginęły od początku rosyjskiej inwazji. - One bronią teraz nieba Ukrainy, zamiast zdecydowanych działań świata. To straszna cena wojny - napisał mer miasta Andrij Sadowy, publikując poruszające zdjęcie.