Biurowiec zamienił się w dom dla uchodźców. "Połowa z nich to są dzieci"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcom
"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcom
Ciepłe góralskie skarpety dla zmarzniętych uchodźców
Ciepłe góralskie skarpety dla zmarzniętych uchodźców
Uchodźcy z Kabulu w opolskiej wsi
Uchodźcy z Kabulu w opolskiej wsi
Jak wygląda sytuacja uchodźców na granicy?
Jak wygląda sytuacja uchodźców na granicy?
Dzieci uchodźcy odesłane na granice
Dzieci uchodźcy odesłane na granice
Budynek przy warszawskiej ulicy Wołoskiej do niedawna mieścił biura Instytutu Pamięci Narodowej. Niedawno stał się schronieniem dla uciekających przed wojną Ukraińców. Miejsce z kamerą odwiedził Robert Stockinger.

Punkt pobytowy w Warszawie

Napływ uchodźców z Ukrainy wymusił organizację zakwaterowania dla nich. W Warszawie szybko pojawił się pomysł, aby przybyszom oddać w użytkowanie biurowce. I tak pokoje, w których niegdyś spotykali się pracownicy zostały przekształcone w sypialnie, a recepcje i szatnie stały się salami zabaw dla dzieci.

- W tej chwili mieszkają tutaj 393 osoby - powiedziała koordynatorka punktu pobytowego. - Połowa z nich to są dzieci, z kolei połowa z nich jest młodsza niż 10 lat. Pierwsze osoby przyjęliśmy 2 marca w nocy. Na początku przyjechało 166 uchodźców, kolejnej 150. Ostatnio coraz mniej, powoli też zaczynają wyjeżdżać - wyjaśniła.

Warszawskie biurowce dla uchodźców

7-piętrowy biurowiec został zaadaptowany do potrzeb wynikających z całodziennego pobytu. Poszczególne poziomy przystosowano do konkretnych zadań.

- Ostatnie piętro jest przeznaczone dla noworodków i bardzo małych dzieci oraz tych ze szczególnymi potrzebami - wyjaśnił Bartek Domański z mokotowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Reszta pięter jest mieszkalna, oprócz piętra trzeciego, gdzie przyjmują psychologowie, terapeuci, lekarze - wyliczył.

Ponad połowa dzieci, które zatrzymały się w punkcie przy Wołoskiej 7, chodzi już do warszawskich szkół i przedszkoli. W ciągu dnia najmłodsi mogą też uczestniczyć w zajęciach organizowanych na miejscu. Z kolei popołudniami organizowane są warsztaty dla ich rodziców, na których poznają m.in. meandry polskiego rynku pracy. Miejsce potrzebuje wsparcia zarówno rzeczowego, jak i obecności specjalistów. Szczególnie poszukiwani są psychologowie i psychiatrzy, zwłaszcza porozumiewający się w języku ukraińskim.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Adam Barabasz

Reporter: Robert Stockinger

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości