Uchodźcy

  Uchodźcy

  Jest Kurdem pochodzącym z Iraku. Od dziecka marzył, by zostać lekarzem. 42 lata temu Arsalan Azzaddin przyjechał na studia medyczne do Polski. Po studiach zrobił doktorat i pracował na uczelni, gdzie poznał swoją żonę - również Kurdyjkę. Oboje pracują jako lekarze, a ich dzieci studiują medycynę. To rodzinna misja. Dzisiaj Arsalan Azzaddin pomaga migrantom z białoruskiej granicy.

  Ludzie kultury i kościoła połączyli się we wspólnym apelu. Biskup Rafał Markowski, Martyna Wojciechowska, Tomasz Kot, Agnieszka Więdłocha, Danuta Stenka, Dawid Podsiadło, Janusz Gajos - to tylko niektóre z osób, które nawołują do zjednoczenia się. "Nikt nie zasługuje, by umrzeć w lesie".

  Od dobrych kilku tygodni na granicy polsko-białoruskiej koczują uchodźcy, którzy nie mogą ani wrócić do swojego kraju, ani wyruszyć w dalszą podróż do lepszego świata. Ich losem przejmują się przede wszystkim wolontariusze, organizacje pomocowe oraz grupa lekarzy #medycynagranicy. Jak pomagają i na co pozwala im straż graniczna opowiada w Dzień Dobry TVN Małgorzata Nowosad, lekarka z grupy #medycynagranicy.

  Sytuacja na wschodzie kraju staje się coraz bardziej dramatyczna. Kilka dni temu migranci z Michałowa, w tym małe dzieci, zostali zawróceni za białoruską granicę. Jaki jest los uchodźców, jakie emocje pojawiają się w obliczu deportacji? O tym opowiedzieli Islam Bersanukaev - zapaśnik, zawodnik MMA, migrant czeczeński oraz Marina Hulia - działaczka społeczna.

  Na Białorusi coraz częściej słychać głosy sprzeciwu wobec reżimu Łukaszenki. Opozycjoniści - zarówno Polacy jak i Białorusini - coraz częściej poddawani są represjom i muszą uciekać z kraju. Na jaką pomoc w Polsce mogą liczyć uchodźcy? O tym opowiedzieli nam Marina Leszczewska, która pomaga Białorusinom w Polsce oraz dziennikarz Sławomir Sierakowski.

  Dziesięć lat niepokoju. 15 marca 2011 roku w Syrii doszło do pierwszych protestów, które bardzo szybko przerodziły się w wojnę domową. Tysiące Syryjczyków, w obawie o życie swoje i bliskich, uciekło z kraju. Azylem miała być między innymi grecka wyspa Lesbos. Jak obecnie wygląda sytuacja uchodźców?

  Srebrenica to miasto w Bośni i Hercegowinie, w którym doszło do największego ludobójstwa po II wojnie światowej. W ciągu kilku dni serbskie wojska wymordowały 8 tysięcy mężczyzn i chłopców. Od tej tragedii mija 26 lat. Jak dzisiaj wygląda życie kobiet, które przetrwały masakrę i dlaczego w ogóle do niej doszło? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy z Sylwaną Dimtchev, popularyzatorką wiedzy o islamie i autorką bloga "Zwykły zeszyt" oraz Wojciechem Tochmanem, reporterem i pisarzem.

  Jak działa fundacja i w jaki sposób pomaga osobom, które trafiły do Polski? Naszymi gośćmi byli Feras Daboul – Syryjczyk, pracownik Fundacji Ocalenie i Piotr Bystrianin - prezes zarządu Fundacji Ocalenie: "Uchodźcy są z Czeczeni, Tadżykistanu, z Ukrainy... Tak naprawdę z całego świata, zdarzają się osoby z Syrii, Iraku. Pomagamy osobom z 80-100 krajów. Pomagamy w tym, żeby się odnaleźć tutaj, w Polsce, żeby zacząć tutaj od nowa swoje życie. To nie jest łatwe ".

  Doświadczenia, które mają za sobą, odcisnęły się na ich psychice. Cierpią na zaburzenia depresyjne, nerwicowe. A o czym marzą mali uchodźcy przebywający w Polsce? Sprawdziła to Bianka Zalewska.