Uchodźcy

  Anna Kalczyńska chętnie korzysta z mediów społecznościowych. Za ich pośrednictwem dzieli się z internautami ważnymi wydarzeniami ze swojego prywatnego życia. W jednym z ostatnich wpisów opowiedziała o niezwykłej postawie swoich córek, która napawa ją dumą. Czym dziewczynki zasłużyły sobie na uznanie?

  Richard Branson, światowy lider, znany przedsiębiorca i filantrop, przyleciał do Polski, by spotkać się z organizatorami World for Ukraine Summit 2022, przedstawicielami czołowych organizacji pozarządowych oraz biznesu, którzy zaangażowani są w pomoc Ukrainie. Wyraził swoje uznanie dla Polaków za to, jak pomagają uchodźcom.

  "Na wieść o wojnie pojawił się pierwszy odruch ludzki".

  We wrześniu ubiegłego roku poznaliśmy historię Nilofar i jej rodziny, która uciekła z Kabulu zajętego przez Talibów. Michał Żakowski - dziennikarz radia 357 - pomógł jej rodzinie uciec z kraju i dostać się do Polski. Jak obecnie wygląda jej życie? Przypominamy również historię pochodzącego z Kabulu Ahmada, byłego współpracownika polskiej ambasady w Afganistanie i jego rodziny.

  Naukę rozpoczęło ponad 200 uczniów.

  Jakie zajęcia wykonują?

  Marta i Bartek Dajnowscy przyjęli pod swój dach Ludmiłę i jej dwóch synów. Do wspólnego życia potrzebna jest jednak nie tylko chęć niesienia pomocy, ale też umiejętność współdzielenia przestrzeni.

  Przypadek sprawił, w to właśnie w tej miejscowości znalazły swój nowy dom.

  Po ataku Rosji na Ukrainę wielu ludzi zostało zmuszonych opuścić swój kraj, miasto, dom. Maria i Halyna uciekły z Kijowa zabierając ze sobą dwie walizki, torbę z karmą i 28 transporterów z kotami. W ewakuacji pomogła im niewielka grupa kobiet z kilku krajów.

  "Zrozpaczonym i oszukanym kobietom pomogli katowiccy policjanci prowadzący sprawę".

  Naukowcy z Instytutu Gospodarki Światowej zbadali skalę pomocy niesioną przez inne państwa dla walczącej z Rosją Ukrainy.

  "Chcieliśmy, żeby pomoc dostali ludzie, którzy uciekli przed wojną".

  Dzięki ich pomocy, bezpieczny kąt znalazło wielu uchodźców z Ukrainy.

  Trudna sytuacja naszych sąsiadów zmobilizowała do działania ludzi dobrej woli, ale nie zabrakło też takich, którzy dostrzegli w niej szansę na osiągnięcie własnych korzyści. Okazuje się, że z pomocą metody "na Ukraińca" można zdobyć elektronikę czy zabawki dla dzieci, a nawet wyremontować za darmo mieszkanie.

  Społeczność romska jest bardzo rozbudowana. Cechuje ją różnorodność, piękna kultura i godne podziwu przywiązanie do wielopokoleniowej tradycji, a jednak z powodu krzywdzących stereotypów Romowie wciąż muszą borykać się z nietolerancją.

  Kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej trwa już 8 miesięcy. 14-letnia Tibia Almashakheel w odpowiedzi na nieludzkie warunki w zamkniętym ośrodku uchodźczym rozpoczęła strajk głodowy. O horrorze życia na granicy opowiedziała w towarzystwie rodziny oraz aktywisty Mariusza Kurnyty.

  "Dostałyśmy duże wparcie materialne i emocjonalne".

  W Zespole Dziennych Domów Pomocy w Poznaniu seniorzy szyją kolorowe poduszki. Do tej pory powstało ich już około 500. Małe, wielobarwne i mięciutkie są wprost stworzone do spania i przytulania. Dla kogo są robione?

  Centralna Komisja Edukacyjna wprowadziła zmiany mające wesprzeć dzieci w rozwiązywaniu testów.

  Według danych straży granicznej od początku trwania inwazji Rosji na Ukrainę ponad dwa miliony trzysta tysięcy uchodźców dotarło do Polski. Tygiel potrzebujących i pomagających na granicy stał się okazją dla przestępców. Czy to możliwe, żeby dochodziło do porwań i handlu ludźmi? Policja i organizacje pozarządowe ostrzegają.

  Alicja Safarzyńska-Płatos jest psycholożką i autorką książek dla dzieci. Niedawno napisała dwie pozycje, które pozwalają najmłodszym rozumieć to, co dzieje się teraz w Ukrainie. Książeczki to także pomoc dla rodziców.

  Budynek przy warszawskiej ulicy Wołoskiej do niedawna mieścił biura Instytutu Pamięci Narodowej. Niedawno stał się schronieniem dla uciekających przed wojną Ukraińców. Miejsce z kamerą odwiedził Robert Stockinger.

  Czy Polsce również to grozi?

  Rosyjska agresja na Ukrainę zmusiła do ucieczki wiele osób. W naszym kraju znalazło schronienie już ponad 2 mln uchodźców, w większości są to kobiety z dziećmi. W związku z tym w polskich szkołach i oddziałach przedszkolnych zostaną wprowadzone istotne zmiany.

  Dawod Zai doskonale zna koszmar wojny. Kilka lat temu uciekał przed wojną z Kabulu. Dziś, gdy przez wschodnią granicę przelewa się morze uchodźców, ruszył im na pomoc. O swojej działalności opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.

  W Polsce, przez inwazję Rosji na Ukrainę, pojawiło się co najmniej milion dodatkowych pacjentów. Przychodnie i szpitale stają przed ogromnym wyzwaniem kadrowym. Ministerstwo Zdrowia proponuje, aby wsparciem byli medycy z Ukrainy. Co na to polscy lekarze?

  Na jakie wsparcie mogą liczyć?

  Według ostatnich doniesień granicę z Polską przekroczyło już ponad 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. Szacuje się, że 30-40 proc. z nich pojedzie dalej na zachód. Jaka jest wydolność państwa w zapewnieniu pomocy? O kryzysie humanitarnym opowiedział prof. Maciej Duszczyk, specjalista ds. migracji z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

  "Dla części osób za trudne może okazać się poradzenie sobie z emocjami"

  "Zmęczenie jest, ale jest mniejsze niż determinacja".