Już 100 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w naszym kraju - przekazało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Większość z nich - niezależnie od wykształcenia - wykonuje proste zajęcia. W serwisie Dzień Dobry TVN przyglądamy się sytuacji na polskim rynku pracy.
Praca dla uchodźców z Ukrainy
Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że "już 102 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na ich kraj, znalazło w Polsce zatrudnienie".
Taka skala zjawiska jest możliwa z uwagi na uproszczone procedury związane z przyjmowaniem do pracy Ukraińców. Na mocy specustawy mogą oni podejmować pracę bez uzyskiwania specjalnego zezwolenia. Wciąż obserwowany jest napływ uchodźców - tylko 2 maja kolejne 2 tys. osób przekroczyło polskie granice.
Ukraina
Ukraina
- Każdego dnia zatrudnienie znajduje kolejne kilka tysięcy obywateli Ukrainy, którzy dzięki temu zyskują źródło utrzymania i mają szansę na samodzielne życie w naszym kraju. Osoby te wykonują głównie proste prace w branżach, w których pracodawcy zgłaszają braki kadrowe - przekazała w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita" minister Marlena Maląg.
Jakie prace wykonują uchodźcy z Ukrainy?
Gdy liczbę zatrudnionych zestawiono z przydzielonymi uchodźcom numerami PESEL, okazało się, że pracę znalazło już 20 proc. przybyłych do Polski Ukraińców.
Większość z nich wykonuje niewymagające zajęcia w usługach lub przemyśle. Zaledwie 17,7 proc. zostało zatrudnionych jako pracownicy biurowi, specjaliści czy technicy. Wynika to z faktu, że większość przyjezdnych to osoby niewykwalifikowane i bez znajomości języka.
75 proc. ze wszystkich zatrudnionych stanowią kobiety. Ich trudna sytuacja jest głęboko zakorzeniona w kulturze. Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan w rozmowie z dziennikarzem "Rzeczpospolitej" zwrócił uwagę na silny patriarchat, na którym opiera się ukraińskie społeczeństwo. To sprawia, że kobiety często są wykluczone z rynku pracy i nie posiadają podstawowych kwalifikacji umożliwiających im znalezienie zatrudnienia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bezpłatna Świetlica Muzyczna dla dzieci z Ukrainy. "Jesteśmy zobowiązani do tego, żeby coś zrobić"
- 500 plus dla dzieci z Ukrainy. Jak złożyć wniosek? Kiedy wypłaty dofinansowania? Ile wniosków wpłynęło?
- Jak wygląda praca ukraińskich dziennikarzy? "To również żołnierze, tylko zamiast broni mają pióro i słowo
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Adam Barabasz
Źródło: TVN24, Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: Alys Tomlinson / East News