Czy hormonalna terapia zastępcza chroni przed Alzheimerem? Badacze doszli do ciekawych wniosków
Hormonalna terapia zastępcza stosowana m.in. przez kobiety w okresie menopauzy może mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Badacze dowiedli, że panie, które ją przyjmują znacznie rzadziej zmagają się z chorobą Alzheimera. Jak to możliwe?
Zaburzenia odżywiania to problem, który dotyka niemal połowę młodych kobiet. Co jest jego przyczyną?
Badania przeprowadzone przez badaczy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pokazały, że ponad połowa młodych kobiet może w zmagać się z zaburzeniami odżywiania. Które panie są najbardziej narażone i jak można temu zapobiec?
Iranka walczy o wolność w swoim kraju. "Rób wszystko, żeby cię tylko nie złapali"
Druga część rozmowy z Touską Gholami Khaljiri odkrywa doświadczenia aktywistki z irańską policją. Kobieta w cyklu #BezCukru z Oskarem Netkowski otworzyła się na temat rodzinnych dramatów i realiów kobiet żyjących w świecie szariatu.
Wojowniczki, heroiny, magiczne dziewczyny. Jakie role odgrywają kobiety w filmach?
Premiera drugiej części "Avatara" skłoniła krytyczkę Kaję Klimek do tego, by przeanalizować schematy reżyserów, którymi posługują się przy tworzeniu bohaterek.
Zakonnica na liście najbardziej wpływowych kobiet. "Jest jednym z głównych doradców papieża"
Siostra Nathalie Becquart została umieszczona na liście BBC stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Kim jest pierwsza kobieta z prawem głosu podczas Synodu Biskupów?
Lista najbardziej wpływowych kobiet wg "Forbes Women". Kto się na niej znajduje?
"Forbes Women" to jeden z najbardziej cenionych magazynów. Każdego roku gazeta przygotowuje listę 100 najbardziej wpływowych kobiet ze świata biznesu, polityki, kultury, sportu czy nauki. Kto został wyróżniony?
Helena Rubinstein - z Krakowa do własnego imperium. Wyjechała z Polski z jedną walizką
- Helena Rubinstein należała do najbogatszych kobiet na świecie. W szczytowym momencie zatrudniała 30 tys. osób - mówiła Edyta Gawron z Żydowskiego Muzeum Galicja.
"Osoba, która doświadczyła przemocy, czuje się winna". Ewelina Flinta i Niebieska Linia ruszają z pomocą
Ewelina Flinta we współpracy z Niebieską Linią i Amnesty International oraz Feminoteką rusza z ważną akcją społeczną "Możesz mi powiedzieć". Artystka wraz ze specjalistami postanowiła wesprzeć działania związane z coroczną kampanią 16 Dni Przeciwko Przemocy. Nam opowiedziała nieco więcej o inicjatywie, natomiast Renata Durda, kierowniczka "Niebieskiej Linii" wytłumaczyła, gdzie kobiety mogą szukać pomocy w przypadku nadużyć seksualnych.
Sytuacja kobiet w Katarze. Obywatelki potrzebują zgody mężczyzny, by podróżować, pracować i wykonać badania
Trwają mistrzostwa świata w Katarze 2022. Najważniejsza impreza w świecie piłki nożnej rozpoczęła się 20 listopada i potrwa aż do 18 grudnia. Oprócz rozgrywek uwagę mediów zwróciły także tamtejsze kobiety.
Małgorzata Szumowska Warszawianką Roku 2022. Czym się zasłużyła?
Wyróżnienie "Warszawianka Roku 2022" otrzymała Małgorzata Szumowska. Ta wyjątkowa nagroda przyznawana jest za szczególne zasługi dla stolicy. Czym się zasłużyła tegoroczna laureatka plebiscytu?
"Musimy dużo pić, żeby te drogi moczowe płukać". Co jeszcze można zrobić, aby infekcja nie wracała?
Infekcja dróg moczowych to dolegliwość, która potrafi mocno uprzykrzyć życie. Przypadłość znacznie częściej dotyka kobiety, do tego lubi nawracać. Co zrobić, aby uwolnić się od infekcji? Dlaczego to panie chorują częściej?
Coraz więcej kobiet za sterami samolotów. "To daje tylko motywację"
Wciąż istnieją profesje, w których przewagę mają mężczyźni. Tak też jest w środowisku lotniczym. Szacuje się, że spośród wszystkich pilotów zasiadających za sterami samolotów na świecie, kobiety stanowią tylko 7 proc. Liczba ta jednak stale rośnie. Co przyciąga panie do tego zawodu? O tym opowiedziały nam Gabrysia Ścigaj i Aleksandra Szczerba.
Iranki zdejmują chusty. "Rewolucja w świecie wirtualnym może być kroplą, która drąży skałę"
Czy protesty, które przetaczają się przez Iran, mają szansę odmienić los tamtejszych kobiet? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Magdalena El Ghamari ekspertka ds. terroryzmu, bezpieczeństwa kulturowego, islamu.
Krakowskie mamy biegają za piłką. "Wchodzę na boisko i zapominam, że mam coś do zrobienia"
W Krakowie przy klubie sportowym Prokocim działa drużyna złożona z mam młodych piłkarzy. Panie, kiedy uporają się już z codziennymi obowiązkami spotykają się wieczorami na traningach. co ciekawa, żadna z nich wcześniej nie miała styczności z piłką nożną, zatem, jak to się stało, że zaczeły grać? Drużyna mam
Maria Pakulnis oburzona podejściem reżyserów do aktorek po 60-tce. "Dostajemy ciągle role babci"
Maria Pakulnis może poszczycić się imponującym dobytkiem filmowym. Wieloletnie doświadczenie aktorki pozwala jej wysunąć mało optymistyczne wnioski na temat współczesnego kina. - Reżyserowie przestali rozumieć, że czasy się zmieniły - wyznała w Dzień Dobry TVN.
Kobieca piłka nożna. "Dziewczyny nie muszą nikomu nic udowadniać"
Przyjęło się uważać, że piłka można to typowo męski sport. Tymczasem ta dyscyplina cieszy się coraz większą popularnością wśród kobiet. Dowodem na to, że panie również doskonale radzą sobie na boisku, jest klub piłkarski Diamenty Warszawa.
Kobiecy wytrysk to mit z filmów dla dorosłych? Ginekolożka odziera temat z tabu
O ile o męskich wytryskach wiemy już wszystko, to te kobiece ciągle pozostają w sferze tabu. Doświadczyć ich może bardzo niewiele kobiet. Czy pornografia i w tym zakresie serwuje nam mylny obraz rzeczywistości?
Z czym mierzą się kobiety w technologiach? "Stereotypy, niepoważne traktowanie, czasami seksizm"
Perspektywy Women in Tech Summit 2022 jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Europie dla kobiet w technologiach. Event potrwa od 7 do 8 czerwca, ale już 6 w kilkunastu lokalizacjach w Warszawie będą witane jego uczestniczki.
To nie jest dobry kraj dla matek. Dlaczego Polki nie chcą mieć dzieci?
Choć czasy się zmieniły, to wciąż żywe jest przekonanie, że tylko macierzyństwo daje kobiecie spełnienie. Tymczasem z najnowszych badań przeprowadzonych wśród pań jasno wynika, że nie spieszy im się do rodzenia dzieci. Co więcej, połowa pytanych uważa, że Polska nie jest dobrym krajem do tego, żeby założyć rodzinę. Dlaczego?
Dziewięć kobiet zostało wyświęconych na księży w polskim Kościele luterańskim. To wyjątkowa ordynacja, bowiem do tej pory posługę kapłańską w naszym kraju spełniali wyłącznie mężczyźni.