"Codziennie marzę o tym, żeby to się jak najszybciej skończyło".
Ideą towarzyszącą obchodom tego dnia, jest pamięć o ludziach, którzy z powodu wojen, prześladowań i przemocy musieli opuścić swój kraj.
Maturzystka przerwała szkołę, by na dwa miesiące przyjechać do Polski. O tym, jak zorganizowała podróż na inny kontynent, opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.
Jaki wniosek powinno się złożyć?
Jakie zajęcia wykonują?
Mógł otrzymać 8 milionów złotych, ale odmówił. Dlaczego?
"Początki były trudne".
Marta i Bartek Dajnowscy przyjęli pod swój dach Ludmiłę i jej dwóch synów. Do wspólnego życia potrzebna jest jednak nie tylko chęć niesienia pomocy, ale też umiejętność współdzielenia przestrzeni.
W Łodzi grupa Ukrainek czeka na wsparcie. Darów dla nich jest jednak coraz mniej.
Uchodźcy, ratując się przed wojną, nie mają zbyt wiele czasu. Chwytają tylko to, co dla nich najważniejsze, w tym ukochane zwierzaki.
Matki z małymi dziećmi mogą tam otrzymać cenną pomoc.
Ratujesz uchodźców z Ukrainy i ich los nie jest ci obojętny? A może sam potrzebujesz pomocy? Powstała pierwsza platforma Hero to Hero, która łączy osoby potrzebujące z tymi, które chcą i mogą je wspierać.
Witold Wójcik zdecydował się na wspaniały gest i przyjął do siebie 80 uchodźców. Zapewnia im jedzenie i nocleg, a dzieciom także różne zajęcia dodatkowe.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa alarmuje, że kontynuowana jest dezinformacyjna operacja wymierzona w pomoc udzielaną uchodźcom z Ukrainy. Polega ona na fałszywej narracji, a także wzbudzaniu niechęci, a nawet agresji.
"Nie jest wymagana zgoda rodzica".
"Polska jest najlepszym i najbardziej oddanym przyjacielem Ukrainy".
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że 10 kwietnia rano zawyją syreny alarmowe w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej. Pomysł został natychmiast skrytykowany przez samorządowców.
Co w nim znajdziemy? Na to pytanie odpowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN radczyni prawna Katarzyna Dulewicz.
Uchodźcy przybywający z Ukrainy są w Polsce już od kilku tygodni. Części udało się już znaleźć pracę, a część wciąż jej szuka. Ze względu na nieznajomość języka polskiego i polskich przepisów mogą stać się łatwym celem dla oszustów. Ilu z nich mogło paść ofiarą nieuczciwych pracodawców?
Mają ważny powód.
4-letni Sasza wraz z babcią próbował ewakuować się przez Dniepr z zajętego przez Rosjan rejonu wyszogrodzkiego. Mama chłopca właśnie poinformowała o tragicznym finale poszukiwań dziecka.
Uciekający przed wojną obywatele Ukrainy w Polsce znaleźli bezpieczne schronienie. Tak duży napływ uchodźców powoduje wzrost popytu na żywność, co widać w wynikach sprzedaży. Większe obroty zanotowały sklepy spożywcze, specjaliści prognozują zmiany także w innych gałęziach handlu i usług.
O tym, że sposób przedstawiania wojny w Ukrainie w rosyjskich mediach różni się od tego, co obserwuje cały świat, wszyscy już wiedzą. Jakie informacje przekazują swoim obywatelom rosyjskie władze i tamtejsze media? W cyklu "Tu mówi Moskwa" reporterzy programu Uwaga! TVN pokazują, jakich technik używa rosyjska propaganda, kim są jej główni twórcy i w jaki sposób odpowiada na nią Ukraina oraz Polska.
Na skutek wprowadzenia specustawy Ukraińcy otrzymali wiele udogodnień, m.in. mogą przejść prostszą procedurę zatrudnienia w Polsce. Na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy i jakie mają obowiązki?
Muzycy z niezwykłą historią pojawili się na scenie Dzień Dobry TVN.
Od 1 kwietnia obowiązywać będą nowe zasady bezpłatnego przewozu obywateli Ukrainy. Konieczne będzie okazanie dokumentu, który potwierdzi przybycie do Polski po 24 lutego 2022 roku. Co jeszcze się zmieni?
Jak sobie radzą dzieci i placówki?
Z przemęczenia musiał sięgnąć po pomoc medyków.
W europejskim przewodniku dla uchodźców uciekający przed wojną mieszkańcy Ukrainy mogą sprawdzić, jak podróżować po 23 krajach Unii Europejskiej.