Ma dopiero 19 lat, a już jest informatycznym geniuszem. Avi Schiffmann stworzył jedną z najpopularniejszych stron internetowych na świecie, na której można odnaleźć informacje na temat pandemii COVID-19. Teraz pomaga ukraińskim uchodźcom za pośrednictwem platformy Ukraine Take Shelter. Ekspert nowych technologii dr Maciej Kawecki przybliżył w Dzień Dobry TVN sylwetkę młodego aktywisty i altruisty.
Avi Schiffmann. 19-letni geniusz technologii niesie bezinteresowną pomoc
Avi Schiffmann studiuje na Uniwersytecie Harvarda. Ma izraelsko brzmiące nazwisko, mieszkał już w kilku krajach, ale, jak przyznaje, mocno utożsamia się z Polską. Przygodę z programowaniem i technologiami rozpoczął w wieku 7 lat.
- Kiedy byłem młody, nauczyłem się posługiwać bardzo dobrze komputerem. Po jakimś czasie znudziło mi się to i chciałem zacząć robić z nim coś więcej. Zacząłem więc programować, a potem tworzyć aplikacje. Zrobiłem na przykład budzik dla mojego taty. A potem, w gimnazjum, tworzyłem gry wideo - opowiada nastoletni geniusz.
W 2020 r. zaprojektował jedną z pierwszych na świecie stron internetowych poświęconych pandemii COVID-19. Dziś jest ona odwiedzana przez setki milionów użytkowników. O działalności Aviego zrobiło się głośno, gdy nastolatek odmówił zamieszczenia na platformie reklamy za 8 milionów zł. Swoją decyzję argumentował faktem, że nie projektował strony dla celów komercyjnych.
Historią Aviego zainteresował się ekspert nowych technologii dr Maciej Kawecki.
- Przeczytałem, że mając tyle lat, odmówił 2 milionów dolarów za zamieszczenie reklamy na stronie internetowej, dlatego że powiedział sobie, że to jest strona, która ratuje życie, a nie która ma być "reklamówką". Nie wierzyłem w to. Myślałem, że to jest jakaś bańka medialna i się do niego odezwałem. Odpisał mi i zaczęliśmy rozmawiać - tłumaczy w Dzień Dobry TVN polski specjalista.
Ukraine Take Shelter. Avi Schiffmann wspiera uchodźców
Avi Schiffmann w marcu tego roku zrealizował kolejny ważny projekt - założył platformę Ukraine Take Shelter pomagającą obywatelom Ukrainy znaleźć tymczasowy dom. Po miesiącu funkcjonowania ze strony skorzystały już 3 miliony osób. Lokum do wynajęcia odnalazło tysiące rodzin z ogarniętego wojną kraju.
- Avi opowiedział mi przepiękną historię rodziny z Charkowa, która przeprowadziła się do Francji. Wcześniej mieszkała z małym dzieckiem w paskudnej piwnicy i dzień później, jak się przeprowadziła do Francji, dom został zbombardowany, a ta piwnica całkowicie zmieciona z powierzchni ziemi. Avi uświadomił sobie, że ta strona internetowa uratowała po prostu życie - mówi dr Kawecki.
Ekspert przekonuje, że platforma założona przez Schiffmanna prężnie działa (zrzesza miliony potrzebujących i wielu programistów), a jej moderowanie zostało udoskonalone i dostosowane do europejskich przepisów prawnych.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Odkryto osłonę gwarantującą niewidzialność. "To, co w Harrym Potterze było fikcją, dzisiaj zaczyna być prawdą"
- Polska aplikacja do robienia zdjęć do dokumentów, z której korzysta cały świat. "Mamy klientów w ponad 80 krajach"
- Rosyjskie ataki hakerskie na media społecznościowe Polaków. "Ta skala jest bardzo duża"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News